ورود

نام کاربری:

رمز عبور:

یا عضو شوید

گذرواژه‌تان را فراموش کرده‌اید؟

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امیتازات: 3.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روی ماه خداوند را ببوس - مصطفی مستور
نویسنده پیام
admin
مدیر کل انجمن

مدیران کل
کتاب مورد علاقه: بشوی اوراق اگر همدرس مایی...
سپاس ها 1837
سپاس شده 1422 بار در 302 ارسال
ارسال: #1
روی ماه خداوند را ببوس - مصطفی مستور
کتابی رو که با اجازه ی دوستان برای هفته ی دوم دی ماه 92 در بخش دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
انتخاب کردم کتاب «روی ماه خداوند را ببوس» به قلم مصطفی مستور و اجرای شنیدنی دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هست که امیدوارم مورد توجه دوستان قرار بگیره.

[تصویر:  Ruye-Mahe-Khoda-Ra-Bebus-197x300.jpg]

این رمان هجده بار تجدید چاپ شده است و موفق به کسب جایزه برگزیده ی جشنواره ی قلم زرین به عنوان بهترین رمان سال های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ شده است.

بخش هایی از متن کتاب:

کاش یک تکه سنگ بودم. یک تکه چوب. مشتی خاک. کاش یک سپور بودم. یک نانوا. یک خیاط. دستفروش. دوره گرد. پزشک. وزیر. یک واکسی کنارِ خیابان. کاش کسی بودم که تو را نمی شناخت. کاش دلم از سنگ بود. کاش اصلا دل نداشتم. کاش اصلا نبودم. کاش نبودی. کاش می شد همه چیز را با تخته پاک کن پاک کرد. آخ مهتاب! کاش یکی از آجرهای خانه ات بودم. یا یک مشت خاک باغچه ات. کاش دستگیره اتاقت بودم تا روزی هزار بار مرا لمس کنی. کاش چادرت بودم. نه، کاش دستهایت بودم. کاش چشمهایت بودم. کاش دلت بودم. نه، کاش ریه هایت بودم تا نفس هایت را در من فرو ببری و از من بیرون بیاوری. کاش من تو بودم. کاش تومن بودی. کاش ما یکی بودیم. یک نفر دوتایی! 

دانلود نسخه صوتی:

با اجرای بسار زیبای دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
          زمان کل: ۳ ساعت و ۱۷ دقیقه

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(Format: Mp3          Archive Type: RAR)

در ضمن، از همه ی کاربران محترم دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تقاضا می کنم در این بخش صرفا به بیان دیدگاه ها و نظرات در مورد کتاب مشخص شده و یا نقد و بررسی دیدگاه ها و نظرات سایر دوستان بپردازند و  مسائلی همچون کیفیت اجرا ها، روش های دانلود، انتخاب کتاب هفته و... را در بخش های دیگر انجمن یا سایت های مرتبط با انجمن پیگری کنند. با تشکر.

گر جلوه می نمایی و گر طعنه می زنی / ما نیستیم معتقد شیخ خود پسند!
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳-۱۱-۱۳۹۲ ۱۲:۳۷ عصر، توسط admin.)
۶-۱۰-۱۳۹۲ ۰۶:۳۰ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Maryam.T ، Rasoul ، m_reza ، anahita68 ، MACh ، Proffessor M ، آوای سکوت ، فریماه ، Niki ، arveensport ، هدیه ، Hanna ، بهزادی ، ruhe-khoda ، قیصری ، Masih ، babak ، paradise7767 ، nasser ، nazanin1999 ، nikisa
m_reza
قیصر

مدیران ارشد
کتاب مورد علاقه: قصه های مجید اتاق - اما داناهیو مداد نجار - مانوئل ریباس
سپاس ها 959
سپاس شده 1506 بار در 223 ارسال
ارسال: #2
RE: روی ماه خداوند را ببوس - مصطفی مستور - هفته دوم دی ماه 92
برای نقد كتاب خیلی خوبیه و جا برای حرف زدن خیلی زیاد داره
امیدوارم تمامی اعضا در این بحث شركت كنند تا از نظراتشون استفاده ببریم

[تصویر:  71914804527940686378.jpg]
۶-۱۰-۱۳۹۲ ۰۷:۲۲ عصر
 سپاس شده توسط admin ، Maryam.T ، MACh ، آوای سکوت ، ruhe-khoda ، قیصری ، nazanin1999
agh meti
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: مجله ماشین
سپاس ها 16
سپاس شده 43 بار در 12 ارسال
ارسال: #3
اصلا یعنی چی روی ماه خدا رو ببوس؟ مگه خدا رو هم میشه بوسید؟!
۶-۱۰-۱۳۹۲ ۰۸:۳۶ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
Rasoul
سرپرست انجمن

مدیران ارشد
کتاب مورد علاقه: شاهنامه/جنایت و مکافات/شازده کوچولو
سپاس ها 3980
سپاس شده 1871 بار در 281 ارسال
ارسال: #4
ضمن خیر مقدم به شما ،
بله می شود . حتی برعکسش هم ممکن است .

وقتی دست نوازش بر سر یتیمی بکشی ،
وقتی ندای مادر را لبیک بگویی ،
وقتی خاک پای پدر را سرمه چشمانت کنی ،
وقتی دلت از ناراحتی کسی بگیرد ،
از خوشحالی خلق ، خوشحال شوی ،
و ......
شایدحتی  خدا روی ماه تو را ببوسد .

1)امیدوارم داستان موسی و شبان را شنیده باشید و یا امروز آن را مطالعه بفرمایید ،
هیچ ترتیبی و آدابی مجو  .... هر چه می خواهد دل تنگت بگو
2)به شیرینی زبان فارسی ، استعاره ها و تمثیل ها و ... نیز توجه داشته باشید .
۶-۱۰-۱۳۹۲ ۰۸:۵۹ عصر
 سپاس شده توسط MACh ، Maryam.T ، Hanna ، f_hamed ، آوای سکوت ، m_reza ، admin ، arveensport ، Niki ، هدیه ، Ermia ، samina ، قیصری ، nazanin1999
Proffessor M
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: یک عاشقانه آرام
سپاس ها 4
سپاس شده 9 بار در 2 ارسال
ارسال: #5
(۶-۱۰-۱۳۹۲ ۰۸:۵۹ عصر)Rasoul نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ضمن خیر مقدم به شما ،

و ......

البته پیرامون این حرف بحث های زیادی در الهیات و عرفان مطرح هست!
اگر یه سرچ کوتاه برای صحت داستان موسی و شبان بزنید متوجه خرده گیری خیلی از روحانیون می شید!

بله این بحث در ادبیات مطرح هست و ما اون رو به عنوان یکی از آثار بسیار غنی خودمون قبولش داریم اما از نظر عقلانی نمیشه توجیهش کرد!حتی همین داستان موسی و شبان رو!اگر این مسئله رو قبول کنیم درواقع این بحثی رو که میگه فقط درون مهمه و نیت و و اینکه کافیه دل آدم پاک باشه رو قبول کردیم که می دونیم براساس تعالیم قرآنی ما رد شده!

و اما من نظرم اینه که ما نمیتونیم به همین راحتی این لفظ"هیچ ترتیبی و آدابی  مجو..."رو استفاده کنیم چون می دونیم که مولانا یکی از عرفای عصر خودش بوده و چون اکثر اشعار اهل عرفان برای بیان اون حالت کشف الشهود و یا درد حاصل از جدایی از اون سروده شده و اکثرا هم در حالت عادی نبودند پس نمیشه این داستان رو به راحتی تعمیم داد!

و اما در مورد "روی ماه خدا راببوس"
خب خیلی جامع و مفصل به بیان این دغدغه ی امروزی خیلی از ماها پرداخته شده!اما ضعف هایی هم داره اما در ادبیات( تاکید می کنم در ادبیات!)اثر بسیار زیبایی هست!

ما کار و دکان و پیشه را سوخته ایم بیت و غزل و دوبیتی آموخته ایم....
۶-۱۰-۱۳۹۲ ۱۱:۴۷ عصر
 سپاس شده توسط آوای سکوت ، فریماه ، Rasoul ، Ermia ، fateme moradiyan ، MACh
فریماه
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: کتاب
سپاس ها 752
سپاس شده 516 بار در 90 ارسال
ارسال: #6
این کتاب واقعا کتاب بود . Sleepy
اسم کتاب از اونجایی گرفته شده که راننده تاکسی تمام پولی که اون روز کاسب شده بود رو به زنی می بخشه که اعتقاد آن چنانی به خدا نداره و از اونجایی که به این پول احتیاج داشته به راننده تاکسی میگه : از جانب من روی ماه خدا رو ببوس ! ( مضمون این قسمت کتاب بود Smile )

“… هر انسان، کتابی است، چشم به راه خواننده‌اش…”      معلم شریعتی
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۴۴ صبح
 سپاس شده توسط Maryam.T ، admin ، arveensport ، mehrdad110 ، هدیه ، Rasoul ، Niki ، shantia ، MACh ، nazanin1999
najib
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: روی ماه خداوند راببوس
سپاس ها 0
سپاس شده 5 بار در 1 ارسال
ارسال: #7
شخصیت اصلی داستان اعتقادش را به خدا ازدست میدهد وبعد از یکسری اتفاقات برمیگرد. عشق استاد به شاگردهم مسئله ای تازه ای بود
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۵۴ صبح، توسط najib.)
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۵۲ صبح
 سپاس شده توسط admin ، mehrdad110 ، هدیه ، Rasoul ، MACh
مهرايين
كتاب دوست
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: شازده كوچولو/دختر كشيش
سپاس ها 37
سپاس شده 62 بار در 18 ارسال
ارسال: #8
گويا سايت readbook دچار مشكلي شده، متأسفانه لينك دانلود باز نميشه.

آدمها دو دسته اند؛ دسته اول من، دسته دوم بقيه آدمها.
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۰۸:۵۸ صبح
 سپاس شده توسط mehrdad110
Rasoul
سرپرست انجمن

مدیران ارشد
سپاس ها 3980
ارسال: #9
یونس ،فلسفه خوانده تا حامی دین و خدا و اعتقاداتش باشه به صورت علمی و امروزی .
حالا همین فلسفه یقه اش رو گرفته و در گرداب شک فرو برده ،  تعبیر دوستش مهرداد در این مورد جالبه :
کلیدی که به راحتی در را باز می کند ، به همان راحتی هم می بندد .
که منظورش از کلید همان فلسفه بود (گمان کنم)

-----------------------------------------------------------------------------------------------
مهر آیین عزیز به زودی مشکل سایت readbook حل خواهد شد .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۰۱ عصر، توسط Rasoul.)
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۰۰ عصر
 سپاس شده توسط مجید ، mehrdad110 ، فریماه ، قیصری ، MACh ، a.kh
مجید
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: روش
سپاس ها 751
سپاس شده 1046 بار در 239 ارسال
ارسال: #10
عرفا به انواع تجلیات الهی معتقدند از جمله به تجلی عام قایلند و با استناد به آیات قرآنی مثل این دو آیه:
 " کل شی احصیناه کتابا" و

"ان من شی الا یسبح بحمده"
معتقدند که جمیع اشیاء عالم محل ظهور اسما و صفات الهیه است . یا مظهر جمال اوست یا قدرت او یا علم او یا عظمت او و دیگر اسماء بینهایت الهی. مگر انسان که مظهر جمیع اسما و صفات است و از همین رو استعداد ظهور مثال الهی را داراست.
و معتقدند که اگر آنی آن مدد غیبی الهی منقطع گردد کل معدوم صرف شوند. و نفوس قدسی به دیده بصیرت به این تجلیات ناظرند و نور خداوندی را در آسمانها و زمین بلکه در هر شی میبینند. یا قبل از آن یا بعد از آن . از همین روست که گفته اند
به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست   عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست.  یا
 برگ درختان سبز در نظر هوشیار    هر ورقش دفتری است معرفت کردگار.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۱۸ عصر، توسط مجید.)
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۱۵ عصر
 سپاس شده توسط Ermia ، mehrdad110 ، Rasoul ، Proffessor M ، قیصری ، MACh ، paradise7767
rezamn22
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: عشق سالهای وبا
سپاس ها 0
سپاس شده 44 بار در 6 ارسال
ارسال: #11
اول از همه از تمام دوستانی که لطف داشتن نسبت به اجرای بنده تشکر می کنم. من قبلا هم گفته بودم هیچ دلیلی برای صوتی کردن کتاب نداشتم جز اینکه احساس دینی کردم نسبت به سایت. حالا که عده ای زحمت کشیدن و آثار ارزشمندی رو صوتی کردن چرا من نکنم هزینه سنگینی هم که نداره یک رکوردر و یک کتاب مایه شه . من از آقای مستور قبلا کتاب " استخوان خوک و دست های جذامی" رو خونده بودم و سبک نویسنده رو پسندیده بودم. عنوان این کتاب هم منو جذب کرد که اونو صوتی کنم اما...
اما احساس می کنم سبک و روند داستان مناسب این موضوع نبود. موضوع کتاب خیلی سنگین بود اما نحوه نگارش قوی نبود. کتاب مثل موضوع وزین نبود یک مقدار سطحی بود چه جوری بگم .... دیالوگاش یک جورایی نچسب بود. جوری بود که اواسط کتاب تصمیم گرفتم دیگه کار رو ادامه ندم اما قولی بود که به آقای آذری داده بودم. 
علی ایحال تصمیم گرفتم اگر روزی خواستم کتاب سومی رو صوتی کنم حتما از آثار قوی و ادبی جهان انتخاب کنم. ممنون
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۲۶ عصر
 سپاس شده توسط admin ، f_hamed ، Ermia ، مجید ، mehrdad110 ، Rasoul ، hmsokhan1 ، فریماه ، Niki ، ruhe-khoda ، samina ، قیصری ، مهرايين ، MACh ، paradise7767 ، nazanin1999
Ermia
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: ضیافت
سپاس ها 645
سپاس شده 269 بار در 49 ارسال
ارسال: #12
دیشب این کتاب رو به اتمام رسوندم.مفاهیم فلسفی کتاب معلق موند و لاینحل.چرا ؟
به قوه ی عقل هم می شه به خدا رسید اما نویسنده به نوعی انکارش کرد و نظر من اینه که از لحاظ فلسفی ضعیف بود .دوست دارم دوستان نظرشونو بیان کنن.مخصوصاً خانم نیکی ، که کتابهای فلسفی زیبایی رو تو سایت قرار دادن.
راستی اجرای راوی زیبا بود. من معمولاً کتاب رو میخونم ولی اینبار گوش سپردم. موفق باشین.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۷-۱۰-۱۳۹۲ ۰۱:۴۴ عصر، توسط Ermia.)
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۰۱:۳۹ عصر
 سپاس شده توسط Rasoul ، mehrdad110 ، Hanna ، Niki ، ruhe-khoda ، MACh
mehrdad110
قلندر

کاربر ویژه
کتاب مورد علاقه: نوشته های کارلوس کاستاندا
سپاس ها 599
سپاس شده 352 بار در 57 ارسال
ارسال: #13
(۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۲۶ عصر)rezamn22 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اول از همه از تمام دوستانی که لطف داشتن نسبت به اجرای بنده تشکر می کنم. من قبلا هم گفته بودم هیچ دلیلی برای صوتی کردن کتاب نداشتم جز اینکه احساس دینی کردم نسبت به سایت. حالا که عده ای زحمت کشیدن و آثار ارزشمندی رو صوتی کردن چرا من نکنم هزینه سنگینی هم که نداره یک رکوردر و یک کتاب مایه شه . من از آقای مستور قبلا کتاب " استخوان خوک و دست های جذامی" رو خونده بودم و سبک نویسنده رو پسندیده بودم. عنوان این کتاب هم منو جذب کرد که اونو صوتی کنم اما...
اما احساس می کنم سبک و روند داستان مناسب این موضوع نبود. موضوع کتاب خیلی سنگین بود اما نحوه نگارش قوی نبود. کتاب مثل موضوع وزین نبود یک مقدار سطحی بود چه جوری بگم .... دیالوگاش یک جورایی نچسب بود. جوری بود که اواسط کتاب تصمیم گرفتم دیگه کار رو ادامه ندم اما قولی بود که به آقای آذری داده بودم. 
علی ایحال تصمیم گرفتم اگر روزی خواستم کتاب سومی رو صوتی کنم حتما از آثار قوی و ادبی جهان انتخاب کنم. ممنون
با سلام خدمت شما دوست گرامی.
بخاطر زحمتی که کشیدید از شما ممنونم، صدای زیبای شما به نوشته ها زیبایی خاص خود را داده بود.
کشاندن موضوعی به این سنگینی به لابلای زندگی روزمره واقعا کاری سخت است، نویسنده در متنی نسبتا کوتاه سعی کرده بود موضوع شناخت ادراکی از خدا را در لابلای وقایعی که بوجود آمده از شک بود، به تصویر بکشد.
موضوع هایی که در تمامی گفته های شخصیت های کتاب به چشم میخورد، موضوعاتی است که در بین روشن فکران جامعه وجود دارد و نویسنده سعی کرده بود که با نگاهی عاطفی از بین تمامی مسائل مطرح شده، راهی برای غلبه بر شکی واقعی، پیدا کند. دست مایه های زندگی روزمره برای این کار به نگاهی تیزبین تر احتیاج دارد، که نویسنده سعی کرده بود با وجود افرادی مثل علی و سایه، جوابیه ای برای این مسئله پیدا کند.
و در آخر هم از تمامی کنکاش های ذهنی، با کودکی بادبادک بدست، و ادراکی حسی و زیبایی شناسانه مسئله را تقریبا حل نشده، خاتمه داد.
همان نثر اول کتاب که وقتی نا امید شدی راهی برای ادراک خداوند داری، در تمامی طول نوشته دنبال شده بود. فکر میکنم نویسنده خود، درکی از این احساس ناامیدی داشته. 
روایتها و گفته های همه عناصر داستان برای همه ما آشناست، خود ما هم با نمونه های زیادی از این دست وقایع دست و پنجه نرم کرده ایم. 
در کل تلاش قابل تقدیری است که در ادبیات معاصر ما دارد راه خود را میگشاید. در دورانی که سختی و فشار، همه ما را وادار به اصلاح ادراک و نگاه خود به زندگی کرده است. 

(۶-۱۰-۱۳۹۲ ۱۱:۴۷ عصر)Proffessor M نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۶-۱۰-۱۳۹۲ ۰۸:۵۹ عصر)Rasoul نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ضمن خیر مقدم به شما ،

و ......

اگر یه سرچ کوتاه برای صحت داستان موسی و شبان بزنید متوجه خرده گیری خیلی از روحانیون می شید!

بله این بحث در ادبیات مطرح هست و ما اون رو به عنوان یکی از آثار بسیار غنی خودمون قبولش داریم اما از نظر عقلانی نمیشه توجیهش کرد!حتی همین داستان موسی و شبان رو!اگر این مسئله رو قبول کنیم درواقع این بحثی رو که میگه فقط درون مهمه و نیت و و اینکه کافیه دل آدم پاک باشه رو قبول کردیم که می دونیم براساس تعالیم قرآنی ما رد شده!

و اما من نظرم اینه که ما نمیتونیم به همین راحتی این لفظ"هیچ ترتیبی و آدابی  مجو..."رو استفاده کنیم چون می دونیم که مولانا یکی از عرفای عصر خودش بوده و چون اکثر اشعار اهل عرفان برای بیان اون حالت کشف الشهود و یا درد حاصل از جدایی از اون سروده شده و اکثرا هم در حالت عادی نبودند پس نمیشه این داستان رو به راحتی تعمیم داد!

خب خیلی جامع و مفصل به بیان این دغدغه ی امروزی خیلی از ماها پرداخته شده!اما ضعف هایی هم داره اما در ادبیات( تاکید می کنم در ادبیات!)اثر بسیار زیبایی هست!
با سلام خدمت شما دوست عزیز
اینکه چیزی بر اساس تعالیم قرآنی ما رد شده !!! حرف و حدیث بسیاری داره. هر کسی با برداشت خودش از کلمات خداوند چیزی رو رد میکنه و چیزی رو قبول. ولی این دلیل نمیشه که اون رو به همه ادراکات بسط داد. 
نگاه عرفا هم به قضیه عرفان و شناخت، درباره چیزی خارج از این زندگی نیست. همه زندگی محل تجلی خداست، کشف و شهود هم در همین قطعه های زندگی معنا داره، و اون بزرگان هم از همین منظر به زندگی نگاه کرده اند که آن اشعار را سروده اند. این نکته که شما گفتید که در حالت عادی نبودند رو من نفهمیدم! 
از نظر عرفا این نگاه ماست که غیر عادی و دچار بیماری است. و تمام تعالیم آنها بر اساس شرح چگونگی این بیماری و نحوه غلبه بر آن است. و بر ذهن و عقل جزئی نگر خرده میگیرند و آن را آفت شناخت می دانند و اینکه تمام مشکلات بشر بر اثر همین بوجود آمده.

کسی که در تقدس لحظه زندگی میکند، همیشه به دنبال نیروی پنهان در هر چیزی است که هر لحظه برای او به ارمغان می آورد، همیشه.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۷-۱۰-۱۳۹۲ ۰۳:۱۴ عصر، توسط mehrdad110.)
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۰۲:۱۷ عصر
 سپاس شده توسط admin ، hadibigdeli ، Rasoul ، مجید ، Hanna ، Proffessor M ، samina ، مهرايين ، MACh
m_reza
قیصر

مدیران ارشد
کتاب مورد علاقه: قصه های مجید اتاق - اما داناهیو مداد نجار - مانوئل ریباس
سپاس ها 959
سپاس شده 1506 بار در 223 ارسال
ارسال: #14
RE: هفته دوم دی ماه 92 - روی ماه خداوند را ببوس - مصطفی مستور
باسلام خدمت دوستان عزیزم
با وجود اینکه این کتاب دوستداران زیادی داره اما از دوستان خواهشمندم از نظراتم نسبت به این کتاب دلخور نشوند.

تنها عاملی که باعث شد من این کتاب رو بخرم و بخونم تعریف دوستان و اطرافیانم بود.تعریف هایی بسیار مجذوب کننده که بردن جایزه و تیراژ بالای این کتاب هم به این تحریکات اضافه میکرد. اما این کتاب انتظار من رو برآورده نکرد.
با استناد به اون تعریفات من انتظار داشتم یه کتابی بهتر از مثلا مدیر مدرسه ی جلال بخونم.و یا جوایزش به من این احساس رو داد که کتابی برتر از باردیگر شهری که دوست میداشتم نادر ابراهیمی و یا گاوآربان دولت آبادی رو میخوام بخونم.
اما هیچکدوم از انتظاراتم نسبت به این کتاب برآورده نشد. و علاقه ای که دوستان نسبت به این کتاب دارند برای من تصورش سخته.

منکر آن نیستم که نویسنده ی این کتاب موضوع خیلی خوبی رو به عنوان تم داستانش انتخاب کرده اما داستان پردازیشو دوست نداشتم. حرف زیادی برای گفتن داشت اما بلد نبود حرف و منظورش رو منتقل کنه. باید اعتراف کنم این کتاب یکی از معدود کتاب ها و اولین کتابی بود که من رو بی تاب و سردرگم میکرد. نمیفهمیدم چی قراره بهم بگه. و چی میخواد بهم بگه.
این رو میتونم بزرگترین مشکل این کتاب بدونم.
یه مشکل دیگه ای که در کل آثار این نویسنده هست اینه که همشون یه جورایی به هم مربوط میشه. روایت عشقی .... به استخوان های ..... مربوط میشه و یه کتاب دیگه به این دو تا. و این مخاطبش رو از عام بودن خارج میکنه. یعنی باید یه جورایی همه ی آثارش رو بخونی تا بفهمی هر کدوم میخوان چی بگند. و این مشکل توی این اثر هم هست اما کمرنگ تر از بقیه ی آثارش.

[تصویر:  71914804527940686378.jpg]
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۰۵:۲۱ عصر
 سپاس شده توسط Hanna ، admin ، Maryam.T ، mehrdad110 ، Niki ، ruhe-khoda ، قیصری ، fateme moradiyan ، MACh
مجید
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
سپاس ها 751
ارسال: #15
 کتاب را تازه تمام کردم. به نظرم مهمترین موضوع کتاب توجه به احوال و اندیشه های  آقای پارسا و نیز خود راوی است. البته با گوشه نگاهی به تاثیر احوال اطرافیان و تعامل انسانها در لایه های عمیقتر ذهن و قلب.
 اگرچه کتاب در موارد متعدد خواننده را به اندیشه ای نسبتا عمیق فرا میخواند  اما راستش نتوانستم درست درک کنم که مکتب فلسفی و عرفانی خاص یا حداقل یک دیدگاه مستحکم فردی در پشت وقایع و اندیشه ها مورد نظر است یا اینکه صرفا بیان واقعیات درون آدمی است بدون آنکه سعی کند این تجربیات را نظام مند کند و به سامان آورد.
در هر صورت این مطلب خوب تشریح شده بود که هرچه در عالم درون سفر کنیم و از ظواهر فاصله گرفته به اعماق اندیشه ها و احساسات قلبی نزدیکتر شویم  ضمن آنکه به آگاهی ها و احوالی رقیقتر و عمیقتر دست میابیم  براحتی ممکن است  در دام طوفان های سهمگین که منشاءشان و جهت و قدرت و هدفشان خارج از حیطه اختیار انسان است دچار شویم. به قول حافظ
شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل      کجا دانند حال ما سبکباران ساحلها
واینکه کمتر کسی جرات دارد در این دریاهای بی پایان و پر تلاطم به سیاحت پردازد . خاصه آنکه زورق حقیر علم و اندیشه برای این سفر پر خطر ساخته نشده ابزارش دیگر است و هادیش دیگر
 پای استدلالیون چوبین بود    پای چوبین سخت بی تمکین بود
عبور از این دریاهای مهلک تایید خداوندی میخواهد و علم حقیقی. و میزان علم و سواد ظاهری در درک حقیقی روح انسانی و احوال و عواطف عمیق قلبی ، کارساز نیست . چه بسیار که بیسوادی بی آنکه بفهمد  از گردابهای مهلک به مدد دعا و ایمانش بگذرد و یا بر عکس عالمی فرزانه  زورقش در موجی در هم شکند ، میزانش سرنگون گردد و هستیش بر باد رود.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۷-۱۰-۱۳۹۲ ۰۹:۰۳ عصر، توسط مجید.)
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۰۸:۵۱ عصر
 سپاس شده توسط admin ، Rasoul ، Hanna ، Proffessor M ، mehrdad110 ، samina ، fateme moradiyan ، MACh ، paradise7767
Maryam.T
مریم طالبی
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: سیذارتا
سپاس ها 246
سپاس شده 464 بار در 80 ارسال
ارسال: #16
این کتابو دوبار خوندم (چون بار اول چیزی نفهمیدم ـ البته دومین بار هم ایضاً) اما صفحه ی 58 و 59 (نسخه pdf) اش رو شاید 78بار یا 88 بار از سرِ دل گذرونده باشم...!!!!!!!
همونجایی که سایه، شاهکارهای خدای مهربونی ها رو واسه آقاشون تعریف میکنه...
اون چندخط، مِهر خدا رو یادم میاره.......
یادم میندازه خدا توی عطر گل نرگس اتاقمه...
خدا بین پینه های دستای بابامه...
خدا توی دل دل کردنهای اون طفل بیچاره ست که از امروز به بعد با باباش بمونه یا مامانش...
خدا توی خونه ی همسایه ی ماست ...
خدا، خودِ بغضه.................!!!!!!!!!!!!
خدا، خودِ تنهاییه............!!!!!!!!!!!
خدا، خودِ صبره و .....خودِ هرچه خوبیه............................

کیست این پرده نشین کاین همه افسانه ازوست...؟
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۱۶ عصر
 سپاس شده توسط admin ، f_hamed ، مجید ، Rasoul ، فریماه ، mehrdad110 ، samina ، fateme moradiyan ، MACh ، Mr.Mehrdad
Sofi
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: جاناتان مرغ دریایی، ریچارد باخ
سپاس ها 0
سپاس شده 3 بار در 1 ارسال
ارسال: #17
حدود سه چهارسال پییش این کتابو خوندم و بعدش چندتا کتاب دیگه اش هم گرفتم اما همش ی سبک بود و حرف جدیدی نداشت به نظرم، خلاصه وقتی ایمیل این بحث رو ددیدم مشتاق شدم دوباره برم سراغ کتاب ، چون همون زمان هم کلی سوال راجع بهش واسم پیش اومد. حتما تا آخر هفته میخونم و نتیجتا تقسیم افکار خواهم کرد. 
با سپاس از نظرات دوستان :-)
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۱:۳۲ عصر
 سپاس شده توسط admin ، Rasoul ، فریماه
baharyazdan
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: فرانی و زویی
سپاس ها 0
سپاس شده 6 بار در 1 ارسال
ارسال: #18
سلام
کتاب را 2 بار قبلا خوانده م
"حرفای خوبی" برای گفتن دارد..اما "حرفهایش را خوب" بیان نمیکند
بیشتر سردرگم و گیجم کرد
چند جمله خوب ازش یادم موند
عشق برای یک فیزیکدان و خدا برای همه ما عجیب است انگار
۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۱:۳۷ عصر
 سپاس شده توسط admin ، مجید ، Rasoul ، mehrdad110 ، samina ، fateme moradiyan
f_hamed
مدیر بازنشسته

مدیران بازنشسته
کتاب مورد علاقه: صد سال تنهایی کلیدر تاریخچه زمان
سپاس ها 4036
سپاس شده 6855 بار در 1271 ارسال
ارسال: #19
نمی دونم چی شده که این روزا هر جا میرم و هر چی می خونم یا گوش میدم یک اثری از شعله طور  و بانگ مقدس در وادی ایمن رو اونجا می بینم. 
از منصور حلاج استاد زرین کوب تا آقا یونس مصطفی مستور ! به نشانه ها معتقدم ولی اینها نشانه چیه خودم هم نمی دونم. 

زین خلق پرشکایت گریان شدم ملول
آن‌های هوی و نعره مستانم آرزوست
۸-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۰۰ صبح
 سپاس شده توسط admin ، مجید ، Rasoul ، فریماه ، ruhe-khoda ، samina ، قیصری ، MACh
Proffessor M
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: یک عاشقانه آرام
سپاس ها 4
سپاس شده 9 بار در 2 ارسال
ارسال: #20
(۷-۱۰-۱۳۹۲ ۰۲:۱۷ عصر)mehrdad110 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(۶-۱۰-۱۳۹۲ ۱۱:۴۷ عصر)Proffessor M نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

با سلام خدمت شما دوست عزیز
اینکه چیزی بر اساس تعالیم قرآنی ما رد شده !!! حرف و حدیث بسیاری داره. هر کسی با برداشت خودش از کلمات خداوند چیزی رو رد میکنه و چیزی رو قبول. ولی این دلیل نمیشه که اون رو به همه ادراکات بسط داد. 
نگاه عرفا هم به قضیه عرفان و شناخت، درباره چیزی خارج از این زندگی نیست. همه زندگی محل تجلی خداست، کشف و شهود هم در همین قطعه های زندگی معنا داره، و اون بزرگان هم از همین منظر به زندگی نگاه کرده اند که آن اشعار را سروده اند. این نکته که شما گفتید که در حالت عادی نبودند رو من نفهمیدم! 
از نظر عرفا این نگاه ماست که غیر عادی و دچار بیماری است. و تمام تعالیم آنها بر اساس شرح چگونگی این بیماری و نحوه غلبه بر آن است. و بر ذهن و عقل جزئی نگر خرده میگیرند و آن را آفت شناخت می دانند و اینکه تمام مشکلات بشر بر اثر همین بوجود آمده.
سلام!
خسته نباشید!ممنون از جوابتون!
اما به نظرم این مسئله که گفتید!هر کسی صرفا با برداشت خودش نمی تونه چیزی رو رد کنه و یا قبول کنه!و بحث من هم فقط برای همین داستان موسی و شبان بود همین که حتما سطح درک یک عارف با یک انسان معمولی خیلی متفاوت هست پس از هرکسی به اندازه جایگاه و مقامش باید انتظار داشت و متناسب با اون باید رفتار کنه  نمی تونیم بگیم یک انسان عادی به همون معرفت و شناختی رسیده که یک عارف رسیده و کل جهان رو یک واحد می بینه.این مقامی هست که تنها  یک عارف در عالم لاهوت طبق طبقه بندی استاد مطهری کسب می کنه:

"عالم لاهوت: مراد همان عالم الوهيت و عالم ربوبي است. يعني ذات مقدس واجب الوجود كه مستجمع جميع صفات كماليه است. البته در آن مرتبه از وجود،‌ آنچه هست يك وجود اطلاقي است و بس. ذات پروردگار به تنهايي عالمي است و عظيم ترين عوالم است، زيرا ذات حق، محيط بر همة عوالم مادون است و ذره اي وجود از احاطة قيومي او خارج نمي باشد."
و اینکه گفتم در حالت عادی نبوده اند!
بله عرفا اکثرا پس از بازگشت از وصال دچار غم و اندوه شدید می شدند که همین باعث نوشتن آن اشعار می شده ارجاعتون می دم به زندگینامه شمس تبریزی و خیلی از صوفیه عرفای دیگر که اصلا نمیشه اون رو با حال و روز یک شبان مقایسه کرد!و بحث اصلی من همین بود که گمانم کمی بد برداشت کردید همین مسئله که مولوی داستان موسی و شبان را تنها به عنوان یک تمثیل بیان کرده!
"و لغات، مراد ايشان (صوفيه) را نسبت‏ به مقاصد مزبور ايفا نمى‏كند چه اين كه لغات براى معانى متعارفى وضع شده ‏اند و اكثر آنها از محسوسات‏اند"

بله درست فرمودید آفت شناخت همین عقل جزئی و یا به گفته ی ابن سینا همین عقل هیولانی ما هست که بر بسیاری از حقایق پرده پوشیده!
نمیدونم تا چه حد تونستم جوابتونو بدم!Smile

ما کار و دکان و پیشه را سوخته ایم بیت و غزل و دوبیتی آموخته ایم....
۸-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۰۲ صبح
 سپاس شده توسط Rasoul ، mehrdad110 ، fateme moradiyan
paradise7767
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: دکتر نون
سپاس ها 17
سپاس شده 7 بار در 1 ارسال
ارسال: #21
با عرض سلام خدمت همه دوستان محترم
کتاب خوبی بود.جا داره از زحمات دوست عزیز که   کتاب رو  با صدای گرمش صوتی کرده بود تشکر کنم.به نظرم با دیدگاه های مختلف میشه به این کتاب نگاه کرد.شک و تردید میتونه ایستگاه آخر یا یک پله قبل از رسیدن به یقین یا یه ایستگاه  باشه .میتونیم بگیم راوی تو شک و تردیدش گیر کرد یا هنوز برای به رسیدن به یقین تلاش میکنه یا خدا رو تو همون بچه و  بادبادکش پیدا کرد.این که پایان رو خودت همون جوری که میخوای تموم میکنی ( خواننده خودش داستان رو بر اساس تفکر و تحلیلش  تموم میکنه ) این میتوونه خودش نقطه قوت کتاب محسوب بشه.نکته جالب برای من همین دغدغه های روزمره است که قشنگ بیان شده بود.شاید یه جورایی پیچیده بود و دیدگاه و طرز فکر نویسنده دقیق بیان نشده بود اما برام جذابیت خاص خودشو داشت .
۸-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۲۷ صبح
 سپاس شده توسط admin ، مجید ، Rasoul ، mehrdad110 ، samina ، مهرايين ، Niki
maryam612
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: The Oil Kings
سپاس ها 0
سپاس شده 3 بار در 1 ارسال
ارسال: #22
(۶-۱۰-۱۳۹۲ ۰۸:۳۶ عصر)agh meti نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اصلا یعنی چی روی ماه خدا رو ببوس؟ مگه خدا رو هم میشه بوسید؟!
سلام
اشاره دارد به نقل قولی در کتاب از زبان کسی که شاید یادش رفته بوده است که خدایی هست اما در موقعیتی که هیچ انتظارش را ندارد، انگاری که دستی وسیله ای می شود تا به او یادآوری شود که اگر تو خدا را فراموش کردی اما خدا همیشه حواسش بهت هست، خدا انگاری به او سلام می رساند....
۸-۱۰-۱۳۹۲ ۰۲:۲۱ صبح
 سپاس شده توسط admin ، مجید ، Rasoul
مجید
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
سپاس ها 751
ارسال: #23
 نکته دیگری که به نظرم میرسد اینکه کتاب، فطرت خداجویی انسانها را خوب به تصویر میکشد و اینکه همه انسانها صرفنظر از میزان علمشان ،ثروتشان،تقوایشان و دیگر ملاکهای قابل مشاهده بیرونی  عطشی دائم برای شناخت و ارتباط با خالق خود دارند. البته هر کس به طریقی و با سرعتی منحصر به خودش.
آدمی باید بدون مقایسه خود با دیگران از تمامی استعدادها و امکاناتش به نحو صحیح و متعادل (تا آنجا که مقدور است) بهره برد. از علم ، عشق ،عبادت، آیات،تقوی،توکل، شک، یقین و ....  . و در هرحال او را برتر و متعالی تر از کل شمارد و خارج از دسترس مقدسترین افراد بشر. و باید که آماده باشد پای در یک راه ناشناخته پایان ناپذیر پر انقلاب گذارد و تنها به وعده او ایمان داشته باشد که فرموده است  "الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا" (کسانی که در راه ما مجاهده کنند  هرآینه به راههای خود هدایتشان خواهیم کرد)

تو پای در راه نه و هیچ مپرس      خود راه بگویدت چون باید رفت

البته که تایید و توفیق غیبی اش از هر چیز ضروری تر است
 وهم موسی با آنهمه علم و هنر     شد از آن محجوب تو بی پر مپر
خوشتر آنکه در این راه یاری از او جوییم و بگوییم

الها معبودا   شهادت میدهم که تو به وصف ممکنات معروف نشوی  و به اذکار موجودات موصوف نگردی. ادراکات عالم و عقول امم به ساحت قدست علی ما ینبغی  راه نیابد و پی نبرد. آیا چه خطا اهل مدینه اسما را از افق اعلایت منع نمود و از تقرب به بحر اعظمت محروم ساخت. چه ناسپاسی از عبادت ظاهر که کل را از شناسائیت باز داشتی. یک قطره از دریای رحمتت نار جحیم را بیفسرد و یک جذوه از نار محبتت عالم را برافروزد. ای علیم اگر چه غافلیم  ولکن به کرمت متشبث  و اگر چه جاهلیم به بحر علمت متوجه. تویی آن جوادی که کثرت خطا تو را از عطا باز ندارد و اعراض اهل عالم نعمتت را سد ننماید. باب فضلت لازال مفتوح بوده ، شبنمی از دریای رحمتت کل را به طراز تقدیس مزین فرماید و رشحی از بحر جودت تمام وجود را به غنای حقیقی فایز نماید. ای ستار پرده بر مدار. عبادت را از بدایع فضلت محروم منما و آگاهی بخش تا بر وحدانیتت گواهی دهند و شناسایی ده تا به سویت بشتابند. رحمتت ممکنات را احاطه نموده و فضلت کل را اخذ کرده. از امواج بحر بخششت بحور طلب و طمع ظاهر . هر چه هستی تویی، مادونت لایق ذکر نه. امید چنان که نفسی را از فضلت محروم نسازی . تویی سلطان کرم و مالک عطا.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۸-۱۰-۱۳۹۲ ۰۹:۰۱ صبح، توسط مجید.)
۸-۱۰-۱۳۹۲ ۰۸:۲۳ صبح
 سپاس شده توسط Rasoul ، mehrdad110 ، مهرايين ، MACh ، paradise7767
Rasoul
سرپرست انجمن

مدیران ارشد
سپاس ها 3980
ارسال: #24
M_Reza : " نمیفهمیدم چی قراره بهم بگه. و چی میخواد بهم بگه. "
به نظرم ، فقط کتب تعلیمات دینی دروران محصلی ،اندیشه و بینش اسلامی دروران دانشجویی هستند که دقیقا نسخه ای برای افکار مخاطبشون صادر می کنند .
کتاب ، اگر چه روایی بیان میشه ولی سوالاتی را در ذهن باقی می گذاره ، که خود من باید به اونها جواب بدم .

.......................
فکر می کنم نظرات خیلی به هم نزدیکند ،اگر چه هر کس از دریچه ای بدان پرداخته است .
سوال آیا خدا هست را شاید بهتر باشه به آیا دوست داریم خدا باشد یا نه تغییر بدهیم ، شاید اینگونه جوابش ساده تر باشد.
۸-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۲۹ صبح
 سپاس شده توسط f_hamed ، m_reza ، samina ، مهرايين ، Ermia
f_hamed
مدیر بازنشسته

مدیران بازنشسته
کتاب مورد علاقه: صد سال تنهایی کلیدر تاریخچه زمان
سپاس ها 4036
سپاس شده 6855 بار در 1271 ارسال
ارسال: #25
(۸-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۲۹ صبح)Rasoul نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
M_Reza : " نمیفهمیدم چی قراره بهم بگه. و چی میخواد بهم بگه. "
به نظرم ، فقط کتب تعلیمات دینی دروران محصلی ،اندیشه و بینش اسلامی دروران دانشجویی هستند که دقیقا نسخه ای برای افکار مخاطبشون صادر می کنند .
کتاب ، اگر چه روایی بیان میشه ولی سوالاتی را در ذهن باقی می گذاره ، که خود من باید به اونها جواب بدم .

.......................
فکر می کنم نظرات خیلی به هم نزدیکند ،اگر چه هر کس از دریچه ای بدان پرداخته است .
سوال آیا خدا هست را شاید بهتر باشه به آیا دوست داریم خدا باشد یا نه تغییر بدهیم ، شاید اینگونه جوابش ساده تر باشد.
آقا رسول گرامی
بهتر نیست سئوال رو اینطور مطرح کنیم که آیا حضور یا صدای خدا رو در اعماق ذهن مون می شنویم یا نه؟ یا هیچ شده که حضورش رو احساس کنیم؟
خیلی از افرادی که به ظاهر منکر وجود خداوند هستند در لحظه هایی از زندگی (نه الزاما نزول بلا) زمزمه دوستانه خدا رو در اعماق وجود احساس می کنند.

زین خلق پرشکایت گریان شدم ملول
آن‌های هوی و نعره مستانم آرزوست
۸-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۴۱ صبح
 سپاس شده توسط m_reza ، Rasoul ، mehrdad110 ، مجید ، samina ، مهرايين ، MACh

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما   انجمن کتاب ایران   بازگشت به بالا   بازگشت به محتوا   بایگانی   پیوند سایتی RSS