ورود

نام کاربری:

رمز عبور:

یا عضو شوید

گذرواژه‌تان را فراموش کرده‌اید؟

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نیمه ی دوم تیر 94 - بیگانه اثر آلبر کامو
نویسنده پیام
m_reza
قیصر

مدیران ارشد
کتاب مورد علاقه: قصه های مجید اتاق - اما داناهیو مداد نجار - مانوئل ریباس
سپاس ها 959
سپاس شده 1506 بار در 223 ارسال
ارسال: #1
نیمه ی دوم تیر 94 - بیگانه اثر آلبر کامو
[تصویر:  4.jpg]

کامو در مقدمه‌ای بر این رمان می‌نویسد: دیرگاهی است که من رمان «بیگانه» را در یک جمله که گمان نمی‌کنم زیاد خلاف عرف باشد، خلاصه کرده‌ام: «در جامعۀ ما هر کس که در تدفین مادر نگرید، خطر اعدام تهدیدش می‌کند.» منظور این است که فقط بگویم قهرمان داستان از آن رو محکوم به اعدام شد که در بازی معهود مشارکت نداشت. در این معنی از جامعه خود بیگانه است و از متن برکنار؛ در پیرامون زندگی شخصی، تنها و در جستجوی لذت‌های تن سرگردان. از این رو خوانندگان او را خودباخته‌ای یافته‌اند دستخوش امواج…

آثار آلبر کامو جای بحث و گفت و گوی فراوان داره و قبلا هم یکی از آصارش به عنوان کتاب هفته مورد تحلیل دوستان قرار گرفته. امیدوارم ما رو هم در نظراتتون شریک کنید و از نقد گروهی این کتاب لذت ببریم.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر:  71914804527940686378.jpg]
۱۰-۴-۱۳۹۴ ۱۱:۱۷ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط علی خانی ، Dordeh ، Niku ، ruhe-khoda ، mehrrita ، محمدرضا (بابالنگ دراز) ، نیـکو ، Atefeh Aqaee
mehrrita
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: تاریخی
سپاس ها 13
سپاس شده 11 بار در 3 ارسال
ارسال: #2
RE: نیمه ی دوم تیر 94 - بیگانه اثر آلبر کامو
مردی که فقط یک روز زندگی کرده باشد می تواند بی هیچ رنجی 100 سال در زندانی بماند ، چون آنقدر خاطره خواهد داشت که کسل نشود.
جمله فوق را خیلی دوست داشتم.
به نظرم پوچ گرایی از اولین جمله کتاب " مادرم امروز مرد ، شایدم دیروز ، نمی دانم" تا انتها وجه غالب رمان می باشد .
صداقت و راستی مورسو بسیار جالب و جذاب بود.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱-۵-۱۳۹۴ ۰۳:۰۶ عصر، توسط mehrrita.)
۱۱-۵-۱۳۹۴ ۰۲:۳۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط f_hamed ، محمدرضا (بابالنگ دراز) ، Atefeh Aqaee ، Niku
es_elmira
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: حافظ
سپاس ها 1020
سپاس شده 639 بار در 142 ارسال
ارسال: #3
سلام و عرض ادب
کتاب رو خوندم، واقعا شاهکار بود خیلی لذت بردم و بیگانه بهترین عنوانی بود که میشد برای این کتاب انتخاب کرد.
انسانی که به دلیل رعایت نکردن برخی ظاهرسازی ها و تظاهر نکردن به آنچه که دیگران میپسندند از دنیای اطرافش دور میفته. انسانی که به قول خود کامو هر چه پیش آید خوش آید را مدنظر داشته و در بند قید و بندهای دنیای اطراف نبوده و همین امر اونو به کام مرگ میکشه.
یک از صحنه هایی که به زیبایی روایت شده صحنه دادگاهه "...وکیل دستهای خود را بلند میکرد و به عنوان یک مقصر از من دفاع میکرد و برایم طلب بخشش می نمود و دادستان دستهای خود را دراز میکرد و مرا مجرم میدانست بی اینکه بخششی بطلبد.آنها کار محاکمه را خارج از وجود من حل و فصل میکردند همه چیز بی مداخله من پیش میرفت. بی اینکه از من نظری بخواهند، سرنوشت من تعیین میشد" چه نزدیکی عجیبی به این بیت شعر حضرت مولانا داره " هرکسی از ظن خود شد یار من از درون من نجست اسرار من "

خنک آن قمار بازی که بباخت آنچه بودش
بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر!
۲۵-۸-۱۳۹۴ ۰۴:۰۸ عصر
 سپاس شده توسط علی خانی ، mohsen_gh
علی خانی
مدیر بخش

مدیران بخش
کتاب مورد علاقه: در جستجوی زمان از دست رفته
سپاس ها 2639
سپاس شده 4029 بار در 776 ارسال
ارسال: #4
بیگانه کتاب فوق العاده ای است و یکی از عالی ترین جاهای کتاب آنجاست که کنار ساحل، نور درخشان آفتاب چشمان "مرسو" رو می زنه و همهمه ای گوش او را پر کرده و این دو وضعیت کلافه کننده با نخستین شلیک مرتفع می شه و تازه مرسو می فهمه دست به چه کاری زده. یه چیز جالب دیگه آرزوی "مرسو" برای حضور تعداد بیشتری افراد در مراسم اعدامش بود.
در کل هم روایت خنثی و فاصله گذارانه حرفه ای کامو در این اثر بسیار عالی است و روند تراژیک آن بی هیچ حس همذات پندارانه ای پیش می رود. چنین روایتی، عمق تلخ و ناپیدایی به موضوع داده و معنایی فرازمانی برایش رقم زده.

بی ما، بسی گُل خواهد روئید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵-۸-۱۳۹۴ ۰۴:۴۲ عصر، توسط علی خانی.)
۲۵-۸-۱۳۹۴ ۰۴:۴۲ عصر
 سپاس شده توسط f_hamed ، mohsen_gh
es_elmira
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: حافظ
سپاس ها 1020
سپاس شده 639 بار در 142 ارسال
ارسال: #5
(۲۵-۸-۱۳۹۴ ۰۶:۵۵ عصر)mohsen_gh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به نظرم شخصیت اصلی داستان سیاهپوست بود درسته؟؟؟ یامن دارم اشتباه میکنم؟؟؟؟؟

مورسو شخصیت اصلی داستان، یک کارمند فرانسوی ست. سیاهپوستی که توی ذهن شماست احتمالا مربوط میشه به اشخاصی که با مورسو و ریمون درگیری پیدا می کنند.

خنک آن قمار بازی که بباخت آنچه بودش
بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر!
۲۶-۸-۱۳۹۴ ۰۱:۳۲ صبح
 سپاس شده توسط f_hamed

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما   انجمن کتاب ایران   بازگشت به بالا   بازگشت به محتوا   بایگانی   پیوند سایتی RSS