عضویت
x

ورود

نام کاربری:

رمز عبور:
 

یا عضو شوید

  گذرواژه‌تان را فراموش کرده‌اید؟ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 3 رأی - میانگین امیتازات: 2.33
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
كودكانه
نویسنده پیام
Atefeh Aqaee
مدیر بخش
****

مدیران بخش
ارسال‌ها: 350
کتاب مورد علاقه: غزلیات حافظ دیوان شمس شاهنامه
تاریخ عضویت: ۲۶ فروردين ۱۳۹۳
سپاس ها 2795
سپاس شده 1909 بار در 356 ارسال
ارسال: #1
كودكانه
یک بازی کودکانه ولی هدفمند
کودکتان را دکتر فرضی حساب کنید و خودتان را بیمار در حین بازی به مطب فرضی کودک بروید بعد به او بگویید که کودکی دارید به نام فلانی توجه داشته باشید از اسم کودک استفاده نکنید چرا که کودک دیگر با شما بازی را ادامه نمی دهد.بعد که به مطب ایشان رفتید از خود او برای علت کارش سئوال کنید به طور مثال : آقای دکتر فرزند م وسایلش را جمع نمی کند؛ تکلیفش را انجام نمی دهد ؛ حرفهای زشت می زند. ویا سلام نمی دهد؛ ویا هر رفتار که موجب خشم شما یا اطرافیان شده از او بپرسید. توجه داشته باشید کودک جواب سوال را از پیش می داند:
حالا آقای دکتر شما می گویید چرا این رفتار از او سرزده کودک کمی در اینجا به عنوان دکتر فکر می کند و می داند ( کودک فرضی شما ) خودش است و بعد از کمی اندیشه به شما جواب می دهد . مثلا تو چرا به بچه ات آن اسباب بازی را ندادی و برسر من داد زدی و غیره .... خوب بازی را ادامه دهید و به آقای دکتر بگویید به نظر شما رفتار کودک من اشتباه بوده یا نبوده ؟ جواب کودک آری ..... در ادامه آقای دکتر وقتی این رفتار از او سر می زند باید به کنار پنجره برود و فکر منفی یا ناراحت کننده را از خود دور کند و از سرش بیرون بندازه مگر نه ؟ جواب آری. و بازی تمام میشود.
هدف : کودک با این بازی هم از دکتر شدن حس بزرگی و خود باوری پیدا می کند و.علت رفتارنادرستش از زبان کودکیش به شما بازگو می کند و با بازی احساسش را بیان می کند.توجه داشته باشید این بازی مانند
( کاشت برداشت محصول است ) به طوری که کودک می کارد و شما برداشت می کنید.

ﻫﺮ ﺷﺐ ﺑﻪ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﺏ ﺍﺯ ﮐﻮﺩﮎ ﺑﺨﻮﺍﻫﯿﺪ ﺗﺎ ﺁﺭﺯﻭﯾﯽ ﺑﺮﺍﯼﻓﺮﺩﺍ ﻭ ﯾﺎ ﺁﯾﻨﺪﻩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ .
• ﺻﻨﺪﻭﻗﭽﻪ ﯼ ﺁﺭﺯﻭﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﻮﺩﮎ ﻓﺮﺍﻫﻢ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺁﺭﺯﻭ ﮐﺮﺩﻥ، ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﮐﺎﻏﺬﯼ ﻭ ﯾﺎ ﮐﺎﺭﺕ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺑﻨﻮﯾﺴﯿﺪ ﻭ ﯾﺎ ﺍﺯ ﮐﻮﺩﮎ ﺑﺨﻮﺍﻫﯿﺪ ﻧﻘﺎﺷﯽ ﺁﺭﺯﻭﯼ ﻣﺘﺼﻮﺭ ﺷﺪﻩ ﺭﺍ ﮐﺸﯿﺪﻩ ﻭ ﺩﺍﺧﻞ ﺻﻨﺪﻭﻗﭽﻪ ﺑﯿﻨﺪﺍﺯﯾﺪ .
• ﺷﺎﺧﻪ ﯼ ﺩﺭﺧﺘﯽ ﺭﺍ ﺩﺭ ﮔﻠﺪﺍﻥ ﻓﺮﻭ ﮐﻨﯿﺪ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺗﺰﺋﯿﻦ ﺷﺎﺧﻪ، ﺁﺭﺯﻭﻫﺎﯼ ﮐﻮﺩﮐﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺁﻭﯾﺰﺍﻥ ﮐﻨﯿﺪ .
• ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﺩﺭﺧﺘﯽ ﺭﺍ ﻧﻘﺎﺷﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﻭ ﺩﺭ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﻫﺮ ﻣﺎﻩ ﺻﻨﺪﻭﻗﭽﻪ ﺭﺍ ﺑﺎﺯ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻭ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻫﺎ ﻭ ﯾﺎ ﻧﻘﺎﺷﯽ ﻫﺎ ﺩﺍﺧﻞ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﺍﯾﻦ ﺩﺭﺧﺖ ﺑﭽﺴﺒﺎﻧﯿﺪ ﻭ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺟﺎﯾﯽ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﭼﺸﻢ ﮐﻮﺩﮎ ﻧﺼﺐ ﮐﻨﯿﺪ.
• ﺁﺭﺯﻭﻫﺎﯼ ﺑﺮﺁﻭﺭﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﺑﻪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﯾﮏ ﻣﯿﻮﻩ ﯼ ﺧﻮﺷﻤﺰﻩ ﺍﺯ ﺩﺭﺧﺖ ﺑﭽﯿﻨﯿﺪ .
• ﺑﺎ ﮔﺬﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﻭ ﺭﺳﯿﺪﻥ ﺑﻪ ﺍﯾّﺎﻡ ﻭﺍﻗﻊ ﺑﯿﻨﯽ ‏( ﺣﺪﻭﺩﺍً ﺳﻦ 6 ﺳﺎﻟﮕﯽ ‏) ﺁﺭﺯﻭﻫﺎ ﺟﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻣﺸﺨﺺ ﻭ ﻗﺎﺑل ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺩﺍﺩ.

ﻣﻨﺒﻊ : ﺍﺯ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﻣﻐﺰ ﺗﺎ ﻫﻮﺵ ﻫﯿﺠﺎﻧﯽ. ﻣﺤﻤﻮﺩ ﺣﮑﯿمی
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳-۶-۱۳۹۴ ۰۶:۰۹ عصر، توسط Atefeh Aqaee.)
۲۷-۴-۱۳۹۴ ۱۰:۵۱ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Rasoul ، محمدرضا (بابالنگ دراز) ، es_elmira ، f_hamed ، علی خانی ، احسان آشنا ، Marjan.k
Atefeh Aqaee
مدیر بخش
****

مدیران بخش
ارسال‌ها: 350
کتاب مورد علاقه: غزلیات حافظ دیوان شمس شاهنامه
تاریخ عضویت: ۲۶ فروردين ۱۳۹۳
سپاس ها 2795
سپاس شده 1909 بار در 356 ارسال
ارسال: #2
RE: كودكانه
نکته از یک کتاب

وقتی پدر پنجاه ساله ای از پسر پانزده ساله اش می خواهد دو سال دیگر صبر کند تا صاحب اتومبیلی برای خودش شود، این فاصله 730 روزه فقط 4 درصد عمر پدر را تشکیل می دهد اما این دو سال 13 درصد از عمر پسر را در بر می گیرد. پس عجیب نیست اگر برای پسر این مدت سه یا چهار بار طولانی تر باشد. به همین صورت دو ساعت از زندگی یک کودک 4 ساله مساوی است با دوازده ساعت از زندگی مادر 24 ساله اش. اگر از کودک بخواهیم که برای گرفتن یک آب نبات دو ساعت صبر کند مثل اینکه از مادرش بخواهیم برای خوردن یک فنجان قهوه دوازده ساعت انتظار بکشد !!!

شوک آینده
آلوین تافلر

۱۳-۶-۱۳۹۴ ۰۶:۱۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط es_elmira ، f_hamed ، علی خانی ، احسان آشنا ، Rasoul ، محمدرضا (بابالنگ دراز)
es_elmira
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
ارسال‌ها: 140
کتاب مورد علاقه: حافظ
تاریخ عضویت: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳
سپاس ها 1020
سپاس شده 640 بار در 142 ارسال
ارسال: #3
RE: كودكانه
با سلام
خیلی عالی و مفید بود عاطفه عزیز ممنون
چند وقت پیش هم برنامه خانواده راجع به بچه هایی میگفت که خوب غذا نمیخورند. به نظرم بد نباشه اینجا بگم، میگفت هیچ وقت کودک رو وادار به غذا خوردن و نشستن سر سفره نکنید چون این عمل کاملا نتیجه عکس داره و کودک رو نسبت به غذا خوردن دل زده میکنه.
بهترین کار اینه که یه ظرف از خوراکی های خوشمزه تهیه کنید و اونو جلو چشم کودک بزارید و اجازه بدید در حین بازی از خوراکی ها بخوره و نیازی نیست واسه غذا دادن بهش دنبالش راه بیفتید. اینطوری باعث میشید کودک از خوردن لذت ببره و به مرور زمان باعث اصلاح رفتارش خواهید شد.

خنک آن قمار بازی که بباخت آنچه بودش
بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر!
۱۳-۶-۱۳۹۴ ۰۹:۱۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط f_hamed ، Atefeh Aqaee ، علی خانی ، احسان آشنا ، Rasoul ، محمدرضا (بابالنگ دراز)
Niku
مدیر بخش
****

مدیران بخش
ارسال‌ها: 398
کتاب مورد علاقه: ♥ قرآن کریم ♥ شازده کوچولو # دریای گوهر:دکتر حمیدی # راز فال ورق:یوستین گوردر
تاریخ عضویت: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳
سپاس ها 1426
سپاس شده 1877 بار در 397 ارسال
ارسال: #4
RE: كودكانه
با سلامچه موضوع جالبی عاطفه جان
در عین سادگی فوق العاده فیلسوفانه س
چند وقت پیش جایی شنیدم که درمورد سخت ترین مسائل از بچه ها سوال کنید زیرا آنها به خاطر نهاد پاک و صفات ویژه و عالی دیگر بهترین و راحت ترین راه را ارائه میکنند...
و چه کار زیبایی که درباره مشکلات خود کودک از خودش بپرسیم چه روش هوشمندانه ای...
متشکرم دوست خوبم...
۱۴-۶-۱۳۹۴ ۱۱:۳۲ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط علی خانی ، es_elmira ، Atefeh Aqaee ، احسان آشنا ، محمدرضا (بابالنگ دراز)
احسان آشنا
کتاب دوست

محروم شدگان
ارسال‌ها: 134
کتاب مورد علاقه: قرآن کریم * اصول کافی-کلینی * جهانی که من میشناسم-برتراند راسل * دميان-هرمان هسه * مسخ-کافکا * میمون برهنه-دزموند موريس * تشخیس دروغ در کمتر از پنج دقیقه-دکتر لیبرمن * باکوین و آنارشیسم جمع گرا-برایان موریس * حقیقت و افسانه -راسل * تأثیر علم بر اجتماع -راسل * تاریخ فلسفه-کاپلستون * منشاء تضادهای درونی ما-کارون هورنای * پنج زبان عشق مجرد ها-گری چاپمن * پدر مادر ما متهمیم-دکتر علی شریعتی * زندگی سراسر حل مسئله است-کارل پویر * صفتهای بایسته یک رهبر-جان ماکسول * شیعه در اسلام-علامه طباطبایی * انسان کامل شهید مطهری * مناجات خمسه عشر به تنهایی یک کتاب به حساب میاد
تاریخ عضویت: ۷ تير ۱۳۹۴
سپاس ها 322
سپاس شده 869 بار در 141 ارسال
ارسال: #5
Brick RE: كودكانه
با سلام

با عرض معذرت چرا که به سبب اهمیت باید زودتر از اینها در این بحث مشارکت میکردم. چه موضوع خوب و جالبی ، همیشه موضوعات مربوط به کودکان برام جالب بوده چون فکر میکنم دارم درباره خودم چیز میخونم چرا که به نوعی هنوز هم ما کودک هستیم و دانستن این مطالب کمک شایانی خواهد بود برای اینکه به میزان خودآگاهی ما افزوده بشه.

اجازه بدین با چندتا موضوع جالب در باره کودکان بحث را پی بگیریم، تحقیقات مشترک چند سال اخیر دانشگاه واشنگتن و سیاتل نشان داده است که قبل از 3 سالگی تماشای تلوزیون برای کودکان مناسب نیست و از سه تا پنج سالگی روزی دو ساعت تماشای تلوزیون کافی و مناسب است چرا که تماشای تلوزیون در این سن حافظه کوتاه مدت آنها را تقویت میکند. چیز جالبی در این باره وجود دارد و آن این است که در بیشتر کشورهای غربی در زمان ثبت نام کودکان در مهد کودک ها از خانواده آنها چیزهایی میپرسند که به آنها در شناخت عادات کودک کمک کند یکی از این سوالات این است که بچه شما به طور میانگین روزی چند ساعت تلوزیون تماشا میکند و اگر پاسخ کسی بیشتر از دو ساعت باشد به این معنی است که والدین آنها افراد بی مسئولیتی هستند و برای اینکه کودک را از سر خود باز کنند او را وادار به تماشای تلوزیون میکنند !

تحقیقات دانشگاه کلمبیا در مورد تربیت کودک : به طور خلاصه محققان دانشگاه کلمبیا میگویند : « در عوض اینکه هوش و خلاقیت فرزندانتان را ستایش کنید باید پشتکار و سماجت آنها در یادگیری را تشویق کنید چرا که اصلی ترین عامل پیشرفت و موفقیت در انسان هوش نیست بلکه پشتکار است. آنها بر این عقیده هستند وقتی هوش کودک ستایش شود او به گونی ای پرورش پیدا میکند که همیشه از انجام دادن کارهای جدید و یا فراگرفتن چیزهای تازه ترس دارد و در این زمینه ها قدم برنخواهد داشت» برای مثال اگر سری به مدارس خاص بزنید میبینید یکی از قویترین دلایلی که بعضی از این دانش آموزان تا حدود زیادی تک بعدی بار آمده اند همین ترس از انجام دادن کارهای جدید و قضاوت شدن از طرف دیگران است !

خیلی حرفها و چیزها باقی ماند که دوست داشتم اینجا بنویسم بگذریم ، حالا میرسیم به موضوع مثالهایی از بازی با کودکان و نوزادان :

1 - کودکان قلقلک را دوست دارند این کار را به آرامی انجام دهید و زیاده روی نکنید ، انگشتانتان را از نوک پای کودک تا بینی او ادامه دهید. حس پیش بینی موجب خنده او میشود.
2 - به سراغ جورابهای کودک بروید و سعی کنید آنها را از پای او در بیاورید در حالی که او ممانعت میکند و او هم این کار را با شما نجام میدهد. این کار او را شاد نگه میدارد گاهی به همراه این کار از قلقلک نیز کمک بگیرید.
3 - اگر با نوزادان در چهار الی پنج ماهگی دالی موشک بازی کنید او دچار حیرت میشود و از این کار شما متعجب شده و حس کنجکاوی او را تحریک میکند اما کودک 8 تا 12 ماهه این کار را درک میکند چون او فهمیده است شی ای که جلو روی او بوده وجود حقیقی دارد. این کار از ایجاد اضطراب جدایی در کودک می کاهد. اختلال اضطراب جدایی ، یک سندروم بالینی است و خصوصیات عمده آن هنگام جدا شدن از کودک رخ میدهد مثل جدا شدن از والدین و رفتن به مهد کودک.

معرفی چند کتاب :
شیوه تقویت هوش نوزاد 6 الی 9 ماهه نوشته بئاتریس میلر
شیوه تقویت هوش نوزاد 9 الی 12 ماهه نوشته بئاتریس میلر
کلید پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان نوشته گلن استن هاوس
قدم به قدم با کودکان نوشته دکتر سوباشا سی آریا

پدر پولدار پدر بی پول نوشته رابرت کیوساکی (سه سال پیش که این کتاب را خریدم خیلی از آن خوشم آمد اما کمتر از نصف کتاب را خواندم و باقی آن را ناتمام گذاشتم. کتاب پدر پولدار پدر فقیر قبل از انتشار آن توسط 34 انتشارات رد شده بود و بعضی ها آنرا بی ارزش خطالب کرده بودند. اما این کتاب توسط انتشاراتی که توسط خود نویسنده آن تاسیس شد تا این کتاب را منتشر کند توانست در سال 1997 فروشی نزدیک به 26 میلیون نسخه داشته باشد و در لیست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار بگیرد این کتاب برای سالیان متمادی پرفروشترین کتاب در بیش از 20 کشور بوده است. در این باره آنتونی رابینز گفته است که من قویاً خواندن کتابهای کیوساکی را توصیه میکنم . دکتر اد کوکن "سخنران دانشگاه RMIT ملبورن" گفته است ای کاش این کتاب را 20 سال قبل خوانده بودم، در مجله هونولولو در باره این کتاب نوشته شده بود ای کاش وقتی جوان بودم این کتاب را خوانده بودم و بهتر از آن ای کاش والدینم این کتاب را خوانده بودند. مطمعن نیستم اما فکر کنم در این کتاب بود که خواندم تفکر یعنی صرف زمان برای سوال از خودتان .

معرفی کتابهای دانشگاهی رشته روانشناسی:
روانشناسی رشد جلد 1 و 2
روانشناسی بازی
اختلالات یاد گیری
روانشناسی تربیتی

معرفی کتاب تخصصی جالب و کمی بی ربط به این موضوع:
زبان از یاد رفته (درک و تحلیل رویا) داستانهای کودکانه و اساطیر نوشته اریک فروم
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴-۶-۱۳۹۴ ۰۲:۲۲ عصر، توسط احسان آشنا.)
۱۴-۶-۱۳۹۴ ۰۱:۴۴ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هدیه خردمند ، Atefeh Aqaee ، الهه جان ، f_hamed ، مریم جان ، Rasoul
Atefeh Aqaee
مدیر بخش
****

مدیران بخش
ارسال‌ها: 350
کتاب مورد علاقه: غزلیات حافظ دیوان شمس شاهنامه
تاریخ عضویت: ۲۶ فروردين ۱۳۹۳
سپاس ها 2795
سپاس شده 1909 بار در 356 ارسال
ارسال: #6
RE: كودكانه
در کشور دانمارک
با قطار سفر میکردم..

بچه ای با مادرش همسفر ما بود و بسیار شلوغ میکرد..
خواستم او را آرام کنم، به او گفتم اگر آرام باشد، برای_او_شکلات_خواهم_خرید..
آن بچه قبول کرد و آرام شد..
قطار به مقصد رسید و من هم خیلی عادی از قطار پیاده شده و راهم را کشیدم و رفتم...
ناگهان پلیس مرا خواند و اعلام نمود شکایتی از شما شده مبنی بر اینکه به این بچه دروغ گفته ای....
به او گفته ای شکلات میخرم ولی نخریدی!!!
با کمال تعجب بازداشت شدم!!
در آنجا چند مجرم دیگر بودند مثل دزد و قاچاقچی!!!
آنها با نظر عجیبی به من مینگریستند که تو دروغ گفته ای آن هم به یک بچه!!!
به هر حال جریمه شده و شکلات را خریدم و عبارتی بر روی گذرنامه ام ثبت کردند که پاک نمودن آن برایم بسیار گران تمام شد!!!
آنها_گدای_یک_بسته_شکلات_نبودند...

آنها نگران بدآموزي بچه شان بودند و اینکه اعتمادش را نسبت به بزرگترها از دست بدهد و فردا اگر پدر و مادرش حرفی به او زدند او باور نکند!!!

نقل از
کتاب: چرا عقب مانده ایم ؟
نوشته دکتر "علی محمد ایزدی."
۲۲-۶-۱۳۹۴ ۰۲:۰۷ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط علی خانی ، f_hamed ، Rasoul ، es_elmira ، محمدرضا (بابالنگ دراز)
Atefeh Aqaee
مدیر بخش
****

مدیران بخش
ارسال‌ها: 350
کتاب مورد علاقه: غزلیات حافظ دیوان شمس شاهنامه
تاریخ عضویت: ۲۶ فروردين ۱۳۹۳
سپاس ها 2795
سپاس شده 1909 بار در 356 ارسال
ارسال: #7
RE: كودكانه
میخواهم خودم باشم

در باغ دیوانه خانه ای قدم می زدم که جوانی را سرگرم خواندن کتاب فلسفه ای دیدم.
منش و سلامت رفتارش- با بیماران دیگر تناسبی نداشت.کنارش نشستم و پرسیدم:
"اینجا چه می کنی ؟"
با تعجب نگاهم کرد. اما دید که من از پزشکان نیستم. پاسخ داد:" خیلی ساده پدرم که وکیل ممتازی بود.می خواست راه او را دنبال کنم. عمویم که شرکت بازرگانی بزرگی داشت . دوست داشت از الگوی او پیروی کنم. مادرم دوست داشت تصویری از پدر محبوبش باشم .
خواهرم همیشه شوهرش را به عنوان الگوی یک مرد موفق مثال می زد.
برادرم سعی می کرد مرا طوری پرورش بدهد که مثل خودش ورزشکاری عالی بشوم.
مکثی کرد و دوباره ادامه داد:
"در مورد معلم هایم در مدرسه -استاد پیانو- و معلم انگلیسی ام هم همین طور شد. همه اعتقاد داشتند که خودشان بهترین الگویند . هیچ کدام آنطور به من نگاه نمی کردند که باید به یک انسان نگاه کرد... طوری به من نگاه می کردند که انگار در آیینه نگاه می کنند.
بنابراین تصمیم گرفتم خودم را در این آسایشگاه بستری کنم. اینجا دست کم می توانم خودم باشم."

برگرفته از: کتاب قصه هایی برای پدران. فرزندان. نوه ها- پائولوکوئیلو
۲۲-۶-۱۳۹۴ ۱۲:۴۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط f_hamed ، Rasoul ، es_elmira

محروم شدگان
ارسال‌ها: 53
کتاب مورد علاقه: قرآن کریم اصول کافی نهج الفصاحه نهج البلاغه تاریخ هنر نوین ایران و جهان
تاریخ عضویت: ۱۳ تير ۱۳۹۴
سپاس ها 216
سپاس شده 228 بار در 49 ارسال
ارسال: #8
Smile RE: كودكانه
[تصویر: %D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8...%D8%A7.jpg]

اقداماتی برای کمک کردن به کودکتان برای دوست یابی منبع:ninisite.com
همه مادرها دوست دارند که کودکشان تعدادی دوست داشته باشد، اما آن ها در این سن از قدرت اجتماعی بالایی برخوردار نیستند، به این دلیل که هنوز در حال توسعه مهارت های زبانی خود هستند، و حتی با کسی در قدو قواره خودشان هم به درستی نمی توانند مکالمه بکنند. به علاوه آنها در حالت “بازی های موازی” قرار دارند، که بدین معنی است که آنها تا سن ۲ سالگی در کنار هم بازی می کنند، ولی تعاملی با یکدیگر ندارند، که این هم روشی برای یافتن دوست به حساب نمی آید.
شما چطور می توانید به او کمک کنید؟ شما باید او را در مسیر دوستی هدایت کنید.
در اینجا ۵ قدم برای کمک کردن به کودکتان برای دوست یابی معرفی شده است:

به آرامی شروع کنید
جمع کردن تعداد زیادی از بچه ها می تواند خیلی شلوغ و خسته کننده باشد، برای این کار می توانید زمان هایی را برای بازی او با تنها یکی از بچه های دیگر مشخص کنید. با همراه کردن کودک خود با سایر بچه ها شما به تدریج می توانید انرژی و ارتباطاتی که او می تواند از این زمان های بازی، به جای بازی در محیطی با همبازی های پر سر و صدا بدست بیاورد را تسهیل کنید. سعی کنید زمان یک و یا حداکثر ۲ ساعت را برای بازی او اختصاص دهید، زیرا بچه ها در این سن خیلی زود خسته می شوند. بهترین زمان برای این کار صبح می باشد، که کودک شما خلق و خوی خوبی دارد و شکم او سیر است !

در میان همه جستجو کنید
بچه هایی را که اکنون در ذهنتان دارید، جستجو کنید، (کودک شما ممکن است با کودکانی که آشنایی قبلی دارد، کمی گرمتر برخورد کند) کودکانی که در آپارتمان یا بلوک شما هستند، و یا آنهای که به طور مرتب در پارک میبینید می توانند موارد خوبی باشند. اگر در گروه موسیقی کودکان ،فرزند شما به کودک دیگری جذب می شود و یا کودکانی که علاقه مندی های خود را با فرزند شما تقسیم می کنند، که این علاقه مندی می تواند نقاشی، خمیر بازی، کامیون بازی یا خاله بازی باشد، می توانید آن ها را نیز در نظر بگیرید.
وارد ماجرا شوید. از آنجاییکه بیشتر کودکان نوپا به صورت خودجوش جذب این گونه زمان های بازی نمی شوند، نیاز است که شما نیز به همراه مادر دوست فرزندتان در کنار آن دو بنشینید و ۴ نفره بازی کنید. با مادر او گپ و گفت و گو کنید، تا کودکتان بشنود و صدای دوستانه شما را تقلید کند. کودکتان همچنین از شما مدلی را برای رفتار در این گونه زمان ها یاد میگیرد تا تقاضای خود برای اسباب بازی یا برای مثال تقسیم کردن خوراکی را بیان کند. همیشه آماده برخوردها یا دعواهای آن دو با هم باشید !

عادلانه رفتار کنید
بچه ها معمولاً اسباب بازی های خود را به یکدیگر قرض نمی دهند، به همین دلیل شما باید تعداد کافی از ماشین های بازی، لباس های صورتی، و رنگ ها و کاغذهای نقاشی را برای آنها فراهم کنید، یا با یک تیر چند نشان بزنید و او را به به زمین بازی ببرید که انواع وسایل بازی مانند چرخ و فلک و .. در آن وجود دارد. اسباب بازی هایی با ابعاد بزرگ نیز برای کودک در این سن جذاب به نظر می رسد.
انتظارات بیش از حد ممنوع !

تحمیل داشتن روابط اجتماعی ممکن است با بی میلی یا مخالفت کودکتان مواجه شود. بنابراین او را تحت فشار نگذارید و اگر فایده ای در آن نمی بینید، مدت زمان بازی را کاهش دهید.

به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید داشتن رابطه را به فرزند خود تحمیل کنید، بیشترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که بذری را بکارید و از آن تا زمان شکوفایی مراقبت کنید، درست در آن هنگام ، کودک شما بازی های کودکانه را بیشتر درک کرده، و برایش سرگرم کننده تر خواهد بود.

[تصویر: kid-photography-mistakes-2.jpg]

تاثیر دوستی های دوران کودکی بر سلامت جسمانی منبع : مهر نیوز
ین تیم تحقیقاتی به بررسی و مطالعه روابط یک گروه مختلف از ۱۷۱ دانش آموز کلاس های هفتم و هشتم با رده سنی ۱۳ – ۱۴ ساله پرداختند و پژوهش های خود را تا ۲۷ سالگی این افراد ادامه دادند. ارزیابی پرسشنامه هایی که بهترین دوستان این شرکت کنندگان از سنین ۱۳ تا ۱۷ سالگی پر کرده بودند، به کیفیت دوستی آنها از جمله درجه اعتماد، ارتباطات و بیگانگی و غریبی در روابط اختصاص پیدا کرد. علاوه بر آن، دوستان این شرکت کنندگان اطلاعاتی در مورد نحوه تمرکز شرکت کنندگان به تناسب اندام و سلامتشان در روابط دوستی نزدیک خود در اختیار محققان قرار دادند. سپس محققان کیفیت سلامت شرکت کنندگان را به طور سالانه در سنین ۲۵، ۲۶ و ۲۷ سالگی با ارائه پرسشنامه هایی شامل علائم سلامت کلی، اضطراب و افسردگی و شاخص توده بدن مورد بررسی قرار دادند. نتایج این بررسی ها نشان می دهد که کیفیت بالا در روابط دوستی و تحریک در تمرکز بر تناسب اندام همسالان در دوران کودکی و نوجوانی، سلامت جسمی و روحی بهتر را در سنین بزرگسالی همچون ۲۶ – ۲۷ سالگی به همراه خواهد داشت.

[تصویر: thumb.php_.jpg]

ده راز پرورش کودکی شاد منبع : بهترینها

1-به کودکتان عشق بورزید :
اولین راز پرورش کودکی شاد تمجید از اوست . عشق مطلق والدین مهمترین عامل در شادی کودکان است. وقتی کودکان بزرگ می شوند دانستن اینکه علایق ، عقاید ، خصوصیات و استعداد هایشان با ارزش تلقی می شود پایه گذار شادی سالهای بعدی زندگی شان خواهد بود . البته پذیرش کودک به معنای چشم پوشی همیشگی از خطاهایش نیست . یاد بگیرد که عملکرد کودک را نقد کنید نه شخصیت اورا . همچنین آنچه را که از کودک می خواهید به او بگویید نه آنچه را که نمی خواهید.

2- نه، من نمی توانم را به بله، من می توانم تبدیل کنید :
وقتی کودک شما بداند که به او اطمینان دارید و باورش کرده اید احساس می کند که دست یافتن به همه چیز برایش امکان پذیر است . افکار کودک نسبت به خود بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین والدین باید افکار مثبت به کودکان خود القا کنند . وقتی که در مدرسة ابتدائی ،‌معلم پسر مک بلدسو نویسنده کتاب پروش فرزند با متانت به او گفت که هیچ استعدادی برای بازی فوتبال نداری ، وی به پسر سرزنش شده ا اش گفت که هرگز اجازه ندهد کسی به اهداف و رویاهایش راه پیدا کند . امروز پسر او بازیکنی حرفه ای در یکی از تیم های مطرح کشور است . القائات فکری مثبت بلدسون در ذهن پسرش زندگی او را متحول کرد.

3- مقررات منصفانه وضع منید و به آنها پایبند باشید :
کودکان کم سن سال با احساس امنیت ،‌شاد می شوند . فرض کنید که در بالای آبشار مرتفعی ایستاده اید درصورتی از ایستادن در آنجا لذت خواهید برد که حفاظی در برابرتان باشد ، در غیر این صورت دچار اضطراب و خواهید شد . کودکان هم اینگونه اند . وقتی که چارچوب محکمی برای رفتارهایش وجود داشته باشد ،‌آنها پیشرفت می کنند . در حقیقت کودکان در جستجوی ساختارند .

4- ابعاد مثبت را برجسته کنید :
به کودک خود بفهمانید که هیچ مشکلی وجود ندارد ، که به اتفاق هم نتوانیدآن را حل کنید . همچنین به او بیاموزید که خوشبین باشد. اگر اتفاق بدی افتاد، با صدای بلند فکر کنید و بگذارید او افکار شما را بشنود (وای نه باورم نمی شود که این اتفاق افتاده ، اما درستش می کنم ، چیز مهمی نیست) یادگیری خوشبینی مهم است زیرا کودک مشتاق و آرزومند بع احتمال زیاد بزرگسالی شاد خواهد شد . افراد ناراضی و ناخشنود بر حوادث منفی زندگی متمرکز می شوند ،‌درحالی که افراد شاد به وقایعی می اندیشند که چشم انداز بهتری از آینده به آنها می دهد.

[تصویر: happy.jpg]

5-حلقة شادی کودکتان را کامل کنید :
والدین در پی معلمان و مربیان ی هستند که بتوانند حلقه شادی کودکانشان را کامل کنند . به کودکتان کمک کنید ارتباطات دوستانه اش را حفظ کند و گسترش دهد . داشتن ارتباطات قوی و مهارت برقراری آن از شروط اصلی شاد زیستن در آینده است .

6- کودکان را به تحریک بیشتر وادارید :
کودکان امروز سنگین وزن ترند و این برای سلامت و شادابی آنها مضر است . کودکان چاق ، در مقایسه با سایر کودکان ،‌اعتماد به نفس کمتری دارند و افسرده ترند . اگر کودکان سرگرمیهای پر تحرک خارج از خانه را جانشین فعالیت های کم تحرک خانگی کنند و به جای غذاهای آماده ای که فاقد ارزش غذایی است ،‌غذاهای سالم و طبیعی بخورند ، از فوائد شاد زیستن بهره خواهد برد . کودکی که خوب غذا می خورد و ورزش می کند مغزش موادی شیمیایی به نام اندروفین ترشح می کند که به او احساس شادی می بخشد . با فراهم کردن میان وعده های طبیعی از جمله میوه های تازه فصلی ،‌پرهیز از قرار دادن تنقلات در دسترس کودکان و جانشین کردن غذاهای سالم خانگی به سلامت کودک خود کمک کنید . کودکتان را به انجام دادن ورزش و سرگرمیهای خارج از منزل تشویق کنید . بازی با سایر کودکان قدرت خلاقیت خلاقیت کودکتان را تقویت می کند و مهارت های اجتماعی را به او می آموزد .

7- شادی را در جعبة یادگاری ها ذخیره کنید:
اشیای مورد علاقه کودکتان ، عکس ها، کارت پستال ها ، یادگاری ها ، کاردستی هایی را که یاد آورد خاطرات شاد برای کودک هستند داخل جعبه ای قرار دهید . هرگاه کودکتان بیمار است یا غمگین و لبخندی ساده نیاز دارد ،‌آنها را از جعبه بیرون آورید و به او نشان دهید .

[تصویر: 139323_181.png]

8- لحظات جادویی ارتباط را بیابید :
اخیراً مطالعه ای بر روی 2000 کودک 5 تا 17 ساله انجام شده است . از آنان پرسیده شد که خواهان چه چیزی هستند که با پول نمی شود خرید . همة آنها در پاسخ گفته بودند که والدین و توجه آ نها هستند . کودکان ما می خواهند که به آنها فکر کنیم ، برنامه هایی ترتیب دهید که همة اعضای خانواده بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند. کوهنوردی،‌ پیاده روی...)‌ کودکان را در فعالیت های روزمره تان مانند انجام دادن کارهای خانه ، خرید و آبیاری باغچه شریک کنید .

9- ژن تلاش دوباره را به کودک خود منتقل کنید :
کودک شما همة فکر و ذهن این است شاگرد اول کلاس شود ،‌ولی در این رقابت همکلاسش برنده شده است . یک راز اصلی شاد زیستن برخورداری از قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است . سعی نکنید کودک خود را ا زهمة‌ناراحتی ها دور نگه دارید . به او کمک کنید بیاموزد چگونه با آنها مواجهه شود . اگر شکست درسی یا غیر درسی اورا نا امید کرده ،‌کمک کنید تا هرچه سریع تر به وضعیت عادی خود برگردد . تشویق کنید تا احساسات خود را در قالب نوشته یا نقاشی بیان کند. شما الگوی کودکتان هستید . مطمئن شوید که الگوی مناسبی در مقابل اوست ورحیة خود را در هیچ شرایطی نبازید .

10-دراو شگفتی ایجاد کنید :
هنگامی که کودک با چیزی بزرگتر از خودش مواجه می شود ،‌خواه پدیده ای فیزیکی باشد یا معنوی ، احساس رضایت خاطر می کند . با کودکان دربارة عقاید خود خداوند و مقدسات دینی صحبت کنید لازم نیست که او همة‌جزئیات را درک کند . با او در جنگل قدم بزنید ،‌به ستارگان خیره شوید . احساس مراقبت و توجه در کودکان را پرورش دهید.
۲۲-۶-۱۳۹۴ ۰۶:۴۶ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
مهتاب.قبادیان
محروم شده

محروم شدگان
ارسال‌ها: 7
کتاب مورد علاقه: .....
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۹۴
سپاس ها 2
سپاس شده 11 بار در 3 ارسال
ارسال: #9
RE: كودكانه
[تصویر: 1965_635504330913327370_l.JPG]

 پیام عشق برای کودکان

1- بگویید که دوستش دارید: این جمله باید اولین چیزی باشد که کودکتان صبح ها ، پس از بیدار شدن از خواب می شنوند و نیز آخرین جمله ای باشد که پس از شنیدن آن به خواب می رود . موقع دعوا و مشاجره و هر زمانی که انتظارش را ندارند بگویید که دوستش دارید .


2-در آغوشش بگیرید: هیچ مانعی برای در آغوش گرفتن کودکتان وجود ندارد .


3-  لمسش کنید: آرام به پشت او بزنید ، بازوهایتان را دور شانه هایش حلقه کنید ، موهایش را به هم بریزید.


4-در بازی اش شریک شوید : توپ بزنید ، برای پرندگان دانه بریزید ة‌باد بادک هوا کنید و با او مسابقه دهید .

5-گوش دهید ،‌واقعاً گوش دهید :درحین گوش دادن جملاتی به زبان بیاورید که نهایت توجه تان را به صحبت های او نشان دهید . کانند (وای چه جالب) ( من اصلاً نمی دانستم ) (بیشتر در این مورد توضیح بده )
 
[تصویر: dafe6__D8A8D988D8B3D987-D985D8A7D8AFD8B1.jpg]

6-  بدون به زبان آوردن کلمه ای با او حرف بزنید :به تماشای بازی او در مدرسه یا زمین بازی بنشینید . لحظه هایی که به شما نگاه می کند یا نگاهتان باهم تلاقی می کند ،‌به او لبخند بزنید . علائم خاصی برای رابطه تان تعریف کنید که فقط خودتان دونفر معنی آنها را بدانید .
۲۲-۶-۱۳۹۴ ۰۶:۵۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

محروم شدگان
ارسال‌ها: 53
کتاب مورد علاقه: قرآن کریم اصول کافی نهج الفصاحه نهج البلاغه تاریخ هنر نوین ایران و جهان
تاریخ عضویت: ۱۳ تير ۱۳۹۴
سپاس ها 216
سپاس شده 228 بار در 49 ارسال
ارسال: #10
Smile RE: كودكانه
[تصویر: ba1767.jpg]

چگونه باید ورزش مناسب را برای کودکان انتخاب کرد؟ منبع: نمنمک

کودکان سالم با ورزش مناسب
همه پدران و مادران به این امر واقفند که انجام حرکات ورزشی نه تنها برای سلامت کودک مفید است بلکه باعث رشد مهارت های اجتماعی او گردیده و نیز اعتماد به نفس او را افزایش می دهد و از این رو مایل هستند تا فرزندشان به فعالیت های ورزشی بپردازد اما اغلب آنها نمی دانند که چه ورزشی برای کودکشان مناسبتر است و از چه زمانی باید او را تشویق به ورزش کردن نمود؟

علاقه کودک را مد نظر قرار دهید
مهمترین و بهترین معیار برای انتخاب یک رشته ورزشی مناسب در وهله اول اشتیاق و علاقه کودک می باشد. پس باید در ابتدا توجه کنید که او چه رشته ورزش را دوست دارد. توجه داشته باشید علاقه او در این میان نقش مهمی را بازی می کنید زیرا باعث تقویت انگیزه او گردیده و باعث می شود که موفق تر عمل کند. اما اگر فرزندتان به ورزش خاصی علاقه داشت و شما برعکس به او رشته دیگری را تحمیل نمودید باید منتظر باشید که هر لحظه کودکتان آن را رها نماید و یا اصولاً منتظر هیچ گونه پیشرفتی از سوی او نباشید. پس حتی اگر احساس می کنید و می دانید که این علاقه، علاقه ای گذرا و موقتی است. باز به فرزندتان اجازه دهید که آن را تجربه نماید. گاهی اوقات زمان لازم است تا کودک ورزش مورد علاقه اش را کشف کند.

بر اساس مشکلات شخصیتی کودک ورزش مناسب را انتخاب کنید
در بعضی از کودکان که دچار مشکلاتی در بعضی از زمینه ها هستند مانند کمبود اعتماد به نفس، شرم و خجالت و... انجام یک فعالیت ورزشی مناسب می تواند به رشد این وجود شخصیتی آنها کمک نماید. بنابراین در اینجا لازم است که پدر و مادر ابتدا در پی کشف معضل و کمبودی که کودک از آن رنج می برد باشند و بعد با پیشنهاد ورزش مناسب به او کمک نمایند تا بر آن غلبه کند به عنوان مثال اگر کودک بسیار خجالتی و کمروست ورزش جمعی مانند فوتبال بسکتبال و والیبال به او کمک خواهد کرد تا بر این مشکل فائق شده و مهارت های اجتماعی او را بهبود خواهد بخشید. یا برای کودکی که کمی تهاجمی و خشن است، انجام ورزش هایی مانند جودو و کاراته که باعث تخلیه شدن این انرژی و خشم می گیرد توصیه می شود. حتی والدین عزیز می توانند برای انتخاب رشته ورزشی مناسب با یک مشاور مشورت نمایند.

سن کودک را مد نظر قرار دهید
سومین معیار برای انتخاب یک رشته ورزشی مناسب سن کودک است. شما به عنوان پدر و مادر و بزرگتر باید آگاه باشید که فرزندتان هنوز توان جسمانی زیادی برای بعضی از ورزش های سنگین ندارد و یا هنوز قادر نیست ورزش هایی سنگین ندارد و یا هنوز قادر نیست ورزش هایی را که جمعی بوده و انجام آنها مستلزم داشتن روحیه همکاری و هم زمانی و تعادل و توازن بین اعضای گروه می باشد انجام دهد. (برای سنین پایین ورزش باید آموزشی باشد مانند شنا، ژیمناستیک و... که دراین سن کودک با مقدمات آن آشنا می گردد لازم به ذکر که او می تواند از سن پنج سالگی انجام این فعالیت ها را آغاز نماید.) از سن پنج سال به بعد چه ورزش هایی را می تواند انجام دهد. تقریباً در این سن کودکان می توانند همه رشته های ورزشی به جز ورزش-هایی مانند تنیس و پینگ پنگ را که در آنها از راکت استفاده می شود و باید هر دو دست چپ و راست به کار گرفته شوند انجام دهند.

در سن هشت تا نه سالگی
کودک علاوه بر ورزش هایی که قبلاً گفته شد می تواند در دوره آموزشی ورزش های تنیس و پینگ پنگ ثبت نام نماید.

از انجام چه ورزش هایی باید اجتناب نمود
بدن سازی، وزنه برداری، پرورش اندام و خلاصه تمام ورزش هایی که در آنها روی ماهیچه و عضلات کار می کنند برای کودکان زیانبار هستند باید توجه داشته که این ورزش ها به طور کلی برای همه مضر هستند مخصوصاً برای کودکان زیرا به نحو غیر قابل جبرانی به غضروف هایی که در انتهای هر ماهیچه هستند آسیب می رسانند.

سوال: بهترین ورزش برای کودکانی که به ورزش کردن علاقه ای ندارند چیست؟

[تصویر: ypts2k6v.jpg]

ین امر بستگی به علت عدم علاقه کودکان به ورزش را دارد. اگر فرزند شما ورزش ر ا فعالیتی سخت میداند در این صورت باید او را با ورزشهایی مانند دو چرخه سواری و شنا و پیاده روی به صورت خانوادگی تشویق کنید.از ورزش کردن یا رقابت با کودکانی که آنها را نمی شناسد دوری کنید.

از پیاده روی در راه مدرسه می توانید شروع کنید.
در انگلستان پیشنهاد می شود که کودکان برای ورزش کردن, مسیر مدرسه تا منزل را با دوچرخه طی می کنند و مدارس می بایست برای نظارت بر انجام پیاده روی های روزانه در بچه ها، همکاری کنند. این روش هم نوعی ورزش است و هم کودکان را به این امر ترغیب می کنند. برای شروع ورزش روزانه کودکان حتما از قبل برنامه ریزی کنید.

[تصویر: 269_988.jpg]

آشنایی با ۱۰ بازی بی سر و صدای آپارتمانی منبع روانپزشکی دات کام
معرفی بازی‌های آپارتمانی که اجرای آن‌ها ساده باشد به پرورش فکری، شخصیتی و تقویت هوش کودکان کمک می‌کند.

۱ – بازی کی از چی خجالت می کشد؟
(هدف: جرأت آموزی، رفع خجالت، حساسیت زدایی) قابل اجرا از ۵ سالگی:
هر یک از کودکان بیان می کند که از چه چیزی یا در چه موقعیت هایی خجالت می کشد، نوع خجالت هر یک از کودکان روی تابلو نوشته و به بحث گذاشته می شود و هر کودک با توجه به نوع خجالت در موقعیت نمایشی قرار می گیرد و تشویق می شود تا با خجالت خود مبارزه و بر آن غلبه کند.

۲ – بازی انتخاب شغل
(هدف:بررسی علائق و استعدادهای کودک، آینده نگری) قابل اجرا از ۵ سالگی :
کودکان می گویند که دوست دارند در آینده چه کاره شوند و درباره علت انتخاب خود و خود شغل اطلاعاتی را به کودکان دیگر می دهند.

۳- بازی دوست داشتن غذاها
( هدف: تغییر ذائقه کودکان و گرایش آن ها به غذاهای مقوی) قابل اجرا از ۳ سالگی:
هر یک از کودکان مطرح می کند که کدام یک از غذاها را بیشتر دوست دارد و از کدام غذا بدش می آید و یا این که آن غذا را نمی خورد. تمامی موارد ثبت می شود و سپس درباره خواص غذاهای مقوی، سبزیجات و لبنیات برای کودکان توضیح داده می شود و مثلاً می گوییم هر کی دوست دارد قوی و زیبا بشود باید این غذا را بخورد، مثل قهرمان کارتون ملوان زبل که با خوردن اسفناج قوی می شود.

۴- بازی مهارت های زندگی
(هدف: آموزش مسائل مختلف، تقویت حافظه، دقت) قابل اجرا از ۵ سالگی:
این بازی را می توان به دو صورت گروهی و انفرادی اجرا کرد . می توان از وسایل پلاستیکی و اسباب بازی برای تقریب بیشتر ذهنی استفاده کرد. کودکان، مهارت هایی مثل آشپزی، بچه داری، باغبانی، خیاطی، ظرف شویی، خانه داری، خرید کردن از مغازه و مواردی از این قبیل را به شکل نمایشی بازی می کنند. مثلاً یکی نقش آشپز را بازی می کند و نحوه درست کردن ماکارونی را آموزش می دهد. هدایت به وسیله افراد گروه و راهنما انجام می پذیرد.

۵- بازی حیوانات
(هدف: دوست داشتن حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات) قابل اجرا از ۳ سالگی:
از بچه ها می خواهیم که به ما بگویند کدام حیوان را بیشتر از همه دوست دارند و از کدام حیوان خوششان نمی آید. موارد ثبت می شود و سپس درباره دوست داشتن و محبت کردن به حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات برای کودکان صحبت می شود و با اسباب بازی های حیوانات ، باغ وحشی توسط کودکان ساخته می شود و غذای هر حیوان و مشخصات آن حیوان به کودک آموزش داده می شود.

۶- بازی دوست داشتن
(هدف: محبت به دیگران، آموزش مسائل اجتماعی، پرهیز از کینه ورزی) قابل اجرا از ۳ سالگی:
از کودکان می خواهیم بگویند که چه کسی را بیشتر از همه و چه کسی را کمتر دوست دارند و علت آن را نیز مطرح کنند. موارد ثبت می شود و سپس در رابطه با دوست داشتن دیگران و محبت کردن صحبت می شود و دیدگاه منفی کودکان را در رابطه با دیگران تغییر می دهیم.

۷- بازی با عروسک
( هدف: بازی های خلاق، برون فکنی) قابل اجرا از ۳ سالگی:
به کودکان دختر عروسک و به کودکان پسر آدمک های عروسکی مختلف داده و از آن ها خواسته می شود که با عروسک ها به صورت جداگانه هر بازی که دلشان می خواهد انجام دهند و یا هر حرفی که دلشان می خواهد به عروسک خود بگویند. حرکات، حالات و محتوای ارتباطات کلامی ثبت و در جلسه بررسی می شود.

۸- بازی دزد و پلیس
( هدف: آموزش مسائل اجتماعی، آموزش نقش، تحرک، حساسیت زدایی) قابل اجرا از ۵ سالگی:
یکی از بچه ها نقش دزد را بازی می کند و دیگری نقش پلیس. این بازی به خصوص برای کودکانی که از دزد می ترسند مناسب است. دزدی، کار بدی است و دزد، خیلی ترسو است . کسی که نقش پلیس را بازی می کند باید هدف از وظیفه خود را بیان کند. می توان برای ایجاد نشاط بیشتر در این بازی از وسایلی مانند چشم بند، دستبند و هفت تیر پلاستیکی استفاده کرد.

۹- بازی کشف تغییرات
( هدف: افزایش دقت و حافظه ) قابل اجرا از ۳ سالگی:
از کودکان می خواهیم وسایل داخل اتاق را به دقت زیر نظر بگیرند و سپس به یکی از بچه ها می گوییم از اتاق بیرون برود و جای یکی از اشیای اتاق را تغییر می دهیم .
فرد مورد نظر باید تغییر ایجاد شده را در زمان مقرر حدس بزند این کار می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود به این ترتیب که بچه ها رو به دیوار می ایستند و تغییر ایجاد می شود و سپس هر کدام از بچه ها زودتر تغییر ایجاد شده را حدس بزند برنده بازی است.

۱۰- بازی حدس بزن کجاست؟
(هدف: افزایش دقت، سرعت عمل) قابل اجرا از ۳ سالگی:
یک شیء به کودکان نشان داده می شود مثل یک مهره کوچک که در دست جای می گیرد و سپس از بچه ها می خواهیم که رو به دیوار بایستند و مهره را در یک قسمت از اتاق پنهان می کنیم و هرکس زودتر جای آن را پیدا کرد برنده است این بازی می تواند به صورت انفرادی و با احتساب زمان نیز اجرا شود.

[تصویر: 88146_845.jpg]

انواع بازی های کودکانه منبع آسمونی

1- بازی های حسی
بخش بزرگی از بازی ها به تقویت حواس پنجگانه مربوط می شود؛ یعنی این بازی ها کمک میکند تا حواس لامسه، بویایی، چشایی، بینایی وشنوایی در کودک تقویت شود. تقویت این حواس موجب می شود تا مهارت های استفاده از آنها در کودک رشد کند. این موضوع خیلی مهم است که کودک بتواند خوب ببیند، بشنود، بو کند، لمس کند و بچشد. کودکی که بتواند به خوبی از حواس پنجگانه اش استفاده کند، خودرا به خوبی می شناسد. به توانایی های خود پی برده و دارای اعتماد به نفس بالایی است. بنابراین در تمام دوران رشد کودک، ‌سعی کنید ازاین بازی ها استفاده کرده و بدینوسیله حواس کودک تقویت شود.

نمونه ای از بازی های حسی
آویزهای رنگی و گوناگون درست کنید. این آویزه ها را بالای تخت و یا جای خواب نوزاد آویزان کنید. این آویزها موجب تقویت حس بینایی کودک می شود.

2- بازی حرکتی
گروه دیگری از بازی ها هستند که ماهیچه ها و اندام کودک را به حرکت در می آورند. باید بازی هایی را برای کودک ترتیب داد تا او بتواند دست ها، پاها، سر و بدن خود را حرکت بدهد. با بازی های مختلف حرکتی باید به کودک فرصت داد تا در این نوع فعالیت ها مهارت پیدا کند.

نمونه ای از بازی های حرکتی:
یک قاشق و یک قابلمه در اختیار کودک قراردهید، ملاحظه می کنید که قاشق روی قابلمه کوبیده می شود، کودک از صدای تولید می کند، احساس رضایت و لذت را می برد، این بازی ساده زمینه ساز آشنایی کودک با موسیقی وموجب رشد حس شنوایی او می شود.

[تصویر: genimg_details.aspx?imgid=1429]

3- بازی های کلامی
گروه دیگری از بازی های کودکان به رشد کلامی آنان مربوط می شود. این بازی ها کمک می کنند تا بتواند به خوبی کلمه ها و جمله ها را بیان کند. کودک با این نوع بازی ها مهارت زیادی در حرف زدن کسب می کند.

نمونه ای از بازی های کلامی:
وسیله های مختلف مانند: شانه ، مسواک، لیوان، مداد، کتاب، تلفن و… را روبروی کودک بگذارید. نام هر وسیله رابگویید واز کودک بخواهید تا آن را به شما نشان دهد. از او بخواهید تا نام هر وسیله را تکرار کند .این عمل موجب می شود تا زمینه گفتگو بیشتر فراهم شده ورشد کلامی حاصل شود.

4- بازی های موزون
بازی های آهنگین وموزون نیز گروه دیگری از انواع بازی ها هستند . این بازی ها بسیار پر نشاط وهیجان انگیز است .در این بازی ها، همراه کردن ترانه و یا آهنگی که بازی با آن صورت می گیرد بسیار قابل توجه است. کودک از ریتم وآهنگ همراه با کلام لذت می برد وموجب می شود تا حس درونی کودک تحریک شود و ترانه یا شعری بسازد که همین کار ابتدایی، زمینه بروز خلاقیت او خواهد شد.

[تصویر: 3253_family.jpg]

5- بازی تقلیدی
قبلا گفتیم که تقلید می تواند زمینه خلاقیت را فراهم سازد. بازی هایی که کودکان بوسیله آنها از خیال پردازی و دقت استفاده می کنند، بازی های تقلیدی یا نمادین هستند. در این بازی ها، کودک خود را جای فرد دیگری با موقعیت ها و شغل های مختلف قرار می دهد. ترتیب دادن بازی های تقلیدی فرصت خوبی است که کودک با محیط اطراف خود و دنیای بزرگسالان آشنا شود.

نمونه ای از بازی تقلیدی:

1- تصویرهای حیوان های مختلف را به کودک نشان بدهید و بخواهید تا کارهای زیر را انجام بدهد.
– صدای آن حیوان را در بیاورد.
– مانند آن راه برود.
– حرکت آن حیوان را انجام دهد.

2- تعدادی مکعب در اختیار کودک بگذارید و از او بخواهید پل یا برج یا خانه بسازد. تشویق نمایید در استحکام وشکل هندسی از ساختمانها یا پل هایی که دیده تقلید کند. این گونه بازی ها قدرت سازندگی و خلاقیت را بالا برده و یا زمینه ای مناسب برای بروز و رشد آن فراهم می سازد.

[تصویر: 8fc1c8d4a316f2065adc364ece5c4b22.jpg]

6- بازی فکری
در بسیاری از بازی ها، کودک باید از فکر و تجربه های خود استفاده کند. در این بازی ها کودک باید از حافظه، ادراک، منطق ویا مهارت سرعت تصمیم گیری وحل مسئله کمک بگیرد. بازی با پازل، جورچین،‌ بازی کارتی، چیستان ها ومعماها و مشاعره، نمونه هایی از بازی های فکری هستند. این بازی ها، دقت، ‌تفکر و منطق گرایی را در کودک رشد می دهد و در نتیجه او را برای ابتکار وخلاقیت آماده می سازد.

نمونه ای از بازی فکری:
تعدادی مهره های رنگی یا مکعب یا وسایل مختلف دیگر در اختیار کودک بگذارید واز او بخواهید آنها را بر اساس جنس، شکل، وکار آمدی وسیله، ارتباط بین آنها را هم کشف کند؛ تمایز وتشابه آنها را نیز درک کند و چیزهایی بسازد که اصلا به فکر ما نرسیده بود.

7- بازی های آزمایشی
دسته دیگری از بازی ها، بازی های آزمایشی هستند. در این بازی ها، کودک از راه بررسی دقیق و آزمایش های گوناگون، ویژگی های یک وسیله یا یک جنس را می شناسد، بازی های آزمایشی به کودک فرصت می دهد تا با طبیعت و محیط اطراف خود، آشنا تر شود.

نمونه ای از بازی های آزمایشی:
در یک روز آفتابی، یک رنگین کمان درست کنید . شیلنگ آب را بگیرید وشیر آب را باز کنید، با شست دست خود، جلو شیلنگ آب را کمی بگیرید تا آب پخش شود. اگر کمی دقت کنید، رنگین کمان را خواهید دید.

8- بازی های نمایشی
گروه دیگری از بازی های نماشی هستند؛ مثل بازی تئاتری، بازی عروسکی و … این بازی ها گروه گرایی، مهارت ارتباط برقرار کردن با دیگران، اعتماد به نفس و خود باوری را تقویت می کند.

9- بازی های آزاد
در کنار همه بازی های گفته شده دسته دیگری از بازی ها هستند که کودک خودش و یا با همکاری دوستانش انتخاب و یا طراحی می کند. این بازی ها جنبه سرگرمی دارد و در بروز و رشد خلاقیت کودکان تأثیر بسیاری دارد. حتما به کودکان اجازه بدهید تا این نوع بازی ها را نیز تجربه کنند و سعی کنید در بازی آزاد آنها دخالت نکنید تا بیشتر لذت ببرند و بدون محدودیت، خلاقیت و تراوش فکری خود را بروز و رشد دهند.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳-۶-۱۳۹۴ ۱۲:۳۴ عصر، توسط مهتاب قبادیان.)
۲۲-۶-۱۳۹۴ ۰۷:۰۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط f_hamed
مهتاب.قبادیان
محروم شده

محروم شدگان
ارسال‌ها: 7
کتاب مورد علاقه: .....
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۹۴
سپاس ها 2
سپاس شده 11 بار در 3 ارسال
ارسال: #11
Exclamation فرزندتان را وابسته نکنید
[تصویر: 74.jpg]

فرزندتان را وابسته نکنید منبع روان پدیا
کی از شایع‌ترین اختلالات در کودکان، اضطراب جدایی است که سلامتی آنها را مورد تهدید قرار می‌دهد. اضطراب جدایی، نشانه‌ای از آگاهی کودک از جدا شدن والد (مادر – پدر)، مراقب یا پرستار است که کودک در هنگام جدایی احساس ناراحتی و ترس می‌کند. این نوع اضطراب از ۱۸ماهگی تا سه‌سالگی امری طبیعی است که بخشی از رشد طبیعی فرد محسوب می‌شود اما اگر بنا به هر دلیلی این اضطراب ادامه داشته باشد و به صورت نگرانی مفرط نسبت به والد یا فردی که کودک به شدت به آن وابسته است به وجود آید، از آن با نام اختلال اضطراب جدایی نام می‌برند. آمارها حاکی از آن است که چهار تا پنج‌‌درصد کودکان از این اختلال رنج می‌برند که در صورت عدم پیگیری می‌تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. روانشناسان، خانواده‌های تک‌والدی، محیط پر از استرس، مشکلات خانوادگی و نقل مکان را از جمله علل شایع بروز اختلال اضطراب جدایی در کودکان می‌دانند. در رابطه با عوامل و نشانه‌های اختلال اضطراب جدایی کودکان، برخورد والدین با این قضیه و نوعدرمان آن با «مهرناز یکتا»، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی گفت‌وگو کرده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

علل اصلی اختلال اضطراب جدایی در کودکان را در چه می‌دانید؟
علت‌های مختلفی را برای این اختلال می‌توان برشمرد. یکسری از علت‌ها، بیولوژیکی و ژنتیکی هستند که به فعالیت دستگاه عصبی کودک مرتبط می‌شود، علل دیگر را می‌توان در خانواده‌ها جست‌وجو کرد مانند خانواده‌های تک‌والدی، خانواده‌هایی که الگوهای ارتباطی بسیار نزدیک و درهم‌تنیده‌ای دارند و نسبت به هم شدیدا وابسته‌اند، خانواده‌هایی که محیط زندگیشان مملو ازاسترس است و والدین دایما در حال تنش هستند یا خانواده‌هایی که یکی از افراد نزدیک‌شان را مانند یکی از فرزندان یا پدربزرگ یا مادربزرگ را از دست داده‌اند. علل دیگر مربوط به ویژگی‌های شخصیتی کودک می‌شود مثلا کودکان درونگرا یا خجالتی که مستعد این اختلال هستند. با توجه به عللی که برشمردید، به نظر می‌آید که نقش والدین و خانواده از سایر عوامل دیگر پررنگ‌تر است. می‌توان گفت که رفتار والدین به مساله اضطراب جدایی بیشتر دامن می‌زند، جدا از موارد برشمرده مربوط به خانواده، برخی از والدها باعث می‌شوند که کودک‌شان به آنها بسیار وابسته شود یا اینکه به آنها اجازه استقلال نمی‌دهند. بالطبع کودک وقتی بزرگ شود والدین بنا به هر دلیلی حتی در مدت زمان کوتاهی مانند ۳۰ دقیقه بخواهند از فرزندشان جدا شوند کودک دچار اضطراب می‌شود. می‌توان گفت در شکل‌گیری این اختلال خانواده و رفتارش بسیار مهم است.

کودک از جدا شدن کدامیک از والد (پدر –مادر) خود بیشتر رنج می‌برد؟
به این سوال دقیق نمی‌توان پاسخ داد چون برای هر کودکی ممکن است که متفاوت باشد چراکه این مساله به مراقب اصلی کودک باز می‌گردد. ممکن است گاهی پدر مراقب اصلی کودک باشد و گاهی مادر یا حتی پرستار.

آیا جنسیت کودک در شدت و ضعف این اضطراب نقش دارد؟
تحقیقات علمی نشان داده که میزان شیوع اضطراب چه به صورت طبیعی و چه اختلال در دختر و پسر یکی است.

چه هنگام اضطراب جدایی مشکل‌ساز می‌شود و به صورت غیرطبیعی و اختلال خود را نشان می‌دهد؟ زمانی اضطراب جدایی مشکل ساز می‌شود که طولانی مدت شود. مثلا اضطراب جدایی در دوران پیش‌دبستان در حد نرمال یک نشانه دلبستگی ایمن و سالم است که باید به صورت طبیعی بعد از سه تا چهار دقیقه از بین برود اما اگر نشانه‌های اضطراب طولانی شود به‌طوری‌که کودک تا اتمام ساعات مهد و مدرسه بی‌تابی کند و از خود نشانه‌های اضطراب جدایی را نشان دهد غیرطبیعی است که در این حالت می‌گوییم کودک دچار اختلال شده است که نیازمند درمان و مداخله است.

آیا اضطراب جدایی در کودکانی که وارد مهد یا دبستان می‌شوند، طبیعی است؟
اضطراب جدایی در دبستان یا مهد تا حدی طبیعی است مانند التماس کردن، گریه سر دادن و… . سیر نرمال این است که هر روز این علایم کمتر شود و کودک به محیط و افراد جدید اعتماد و عادت کند و از خود رغبت نشان دهد اما اگر با گذشت زمان این علایم از بین نرود و ادامه داشته باشد شکل اختلال و غیرنرمال به خود می‌گیرد. البته لازم است که والدین به این امر آگاهی داشته باشند که ترس از رفتن به مدرسه همیشه به معنای اختلال اضطراب جدایی نیست بلکه ممکن است کودک از اختلال ترس یا افسردگی رنج ببرد و از آنجا که خصوصیات و ویژگی‌های این اختلال‌ها با یکدیگر همپوشانی دارد برای تشخیص، والد باید حتما به روانشناس مراجعه کند.

نشانه‌های کودکی که از این اختلال رنج می‌برد چیست؟
نشانه‌ها به صورت جسمانی یا کلامی هستند. نشانه‌های جسمانی مانند سردرد، دل درد، ‌حالت تهوع، استفراغ که اصولا این علایم در کودکان دبستانی بیشتر دیده می‌شود یا نشانه‌های کلامی مانند فریاد زدن، ‌اعتراض کردن، گریه سردادن،‌ التماس کردن، چانه‌زدن با والد. در کودکان پیش دبستانی نیز دیدن کابوس با تم‌های جدایی نیز از علایم این اختلال است.

می‌توان گفت ترس کودکان از تنها خوابیدن به دلیل اختلال اضطراب از جدایی است؟
بله. چراکه یکی از نشانه‌های کودکانی که از اختلال اضطراب جدایی رنج می‌برند دیدن کابوس‌های شبانه با تم‌های جدایی است و به همین دلیل کودک از تنها خوابیدن واهمه دارد یا حتی وقتی که کودک کنار والدش می‌خوابد، مدام از خواب می‌پرد تا حضور والدش را در کنار خود چک کند.


شما به والدین برای جلوگیری از این اختلال در کودکانشان چه توصیه‌هایی می‌کنید؟
پدر و مادر باید بدانند که کودک هم نیاز به امنیت و ایمنی دارد و هم به استقلال و برای این پیشگیری از این اختلال بهتر است که والد از شش ماهگی به بعد به صورت مقطعی و در زمان‌های کوتاه‌مدت، کودکش را با یک مراقب دیگر تنها بگذارد تا کودک هم جدایی را تجربه کند و هم اعتماد به دیگران را. این آموزشی است که کودک باید در پایان یک سالگی ببیند و بعد از آن کودک باید از یک‌سالگی وارد بازی با همسالان شود و زمانی که پدر و مادر احساس کنند که کودک‌شان دچار اضطراب جدایی شده فورا آنها را به مهد بفرستند.

چه سنی را برای ورود این دسته از کودکان به مهد مناسب می‌دانید؟ سه سالگی بهترین زمان ورود به مهد است که کودک هم جدایی را تجربه می‌کند و هم می‌تواند با همسالان خود بازی کند.

آیا صحبت کردن پدر و مادر با کودک در هنگام جدایی در کاهش اضطراب نقش دارد؟ بله. والد به هنگام جدایی مثلا زمانی که کودک را می‌خواهد به مهد ببرد، باید روی موارد مثبت محیط جدید تاکید کند و آنچه که در این زمینه بسیار مهم است رفتاری است که والدین به هنگام جدایی از خود نشان می‌دهند که باعث اطمینان خاطر به کودک شود مانند اینکه وی را در آغوش بگیرد، نوازش کند یا اینکه در اوایل جدایی بهتر است والد بعد از آنکه فرزندش را ترک کرد، در گوشه‌ای بایستد و پنهانی نظاره‌گر رفتار کودک باشد که اگر اضطراب فرزندش تشدید پیدا کرد و علایم جسمانی از خود بروز داد، بازگردد چراکه این حس به کودک القا می‌شود که مادر و پدر من برگشت‌پذیرند. این موضوع در آینده به کودک کمک می‌کند تا از شدت اضطرابش کم شود. بسیار دیده شده که والدین برای آنکه کودک بعد از جدایی قشقرق به پا نکند به وی باج می‌دهند و با وعده وعیدهایی مثل خریدن اسباب بازی و غیره سعی می‌کنند رفتار کودک‌شان را تصحیح کنند، از نظر شما آیا این کارها صحیح است؟ باج دادن غلط است چراکه بچه به گونه‌ای تربیت می‌شود که در قبال رفتن به هرجا یا هنگام جدایی از محیط بیرونی باید پاداشی دریافت کند، والدین می‌توانند به جای باج دادن یا دادن جایزه و اسباب بازی به تشویق کودک بپردازند. تشویق کلامی بیشتر از جایزه خریدن روی کاهش این اضطراب تاثیرگذار است.

بازی درمانی می‌تواند در درمان اختلال اضطراب جدایی نقش یاری‌کننده داشته باشد؟ روان‌درمانی کودک شامل یکسری از آیتم‌ها مانند بازی درمانی، هنر درمانی و موسیقی درمانی است که مشاور از طریق این موارد به عللی که منجر به این اختلال شده است پی می‌برد. کودک در بازی‌های خود خشم و اضطرابش را نشان می‌دهد و مشاور به شدت از اضطراب و هیجاناتش آگاه می‌شود و آسان‌تر به درمان کودک می‌پردازد حتی اگر لازم باشد در بازی درمانی، والد هم وارد بازی شود. در هنردرمانی نیز مشاور و روانشناس به وسیله نقاشی، خطوط به‌کار رفته شده و رنگ‌های استفاده شده می‌تواند به هیجانات کودک بدون هیچ‌گونه سانسور و مداخله‌ای پی ببرد و با آگاهی از آنچه که در درون کودک می‌گذرد، به وی کمک می‌کند تا زودتر این اختلال درمان شود.

[تصویر: 17985_402.jpg]


درمان وابستگی کودک به مادر منبع نی نی بان
بچه ها از نظر سرشتی و ذاتی با هم متفاوت هستند. بعضی از کودکان معاشرتی تر و اجتماعی ترند و راحت تر با دیگران ارتباط برقرار می کنند ولی از طرف دیگر کودکی را می بینیم که منزوی و گوشه گیر است و بیشتر تمایل دارد وقت خود را در کنار مادر سپری کند.

علاوه بر مساله سرشت و ذات، بسیاری از کودکان هستند که اضطراب جدایی از مادر را دارند. دسته دیگری از کودکان از اضطراب اجتماعی رنج می برند. در هر صورت این دو دسته آخر کسانی هستند که به بیماری اضطراب مبتلا هستند و مداخلات روان پزشکی به موقع می تواند برای آنها بسیار سودمند باشد. اگر کودک شما منزوی و غیر اجتماعی است توصیه های زیر می تواند کمکتان کند:

۱) در صورتی که وابستگی کودک به شما خیلی زیاد است، لحظه ای از شما جدا نمی شود و اصرار دارد نزد شما بخوابد و…، حتما به یک روان پزشک اطفال مراجعه کنید.

۲) ترس و اضطراب او را درک کنید و بپذیرید اضطراب او واقعی است و او را به دلیل جمع گریزی و ارتباط برقرار نکردن با دیگران شماتت نکنید. چنانچه به طور مستقیم روی رفتارهای فوق تمرکز کنید: «چرا به دیگران سلام نمی دی، چرا به من چسبیدی و منو ول نمی کنی، مثل بچه آدم سلام بده و…» اعتماد به نفس کودک را از او سلب می کنید و موجب تشدید رفتارهای فوق می شوید.

۳) او را با بچه های دیگر که ارتباط بهتری در جمع دارند، مقایسه نکنید: «می بینی سارا چقدر قشنگ حرف می زنه، شعر می خونه و…

۴) زمانی که کودک شما با بچه های دیگر دوست می شود و بازی می کند، در میهمانی ها از شما جدا می شود و شب را به تنهایی در اتاق خودش می خوابد، او را تشویق و از او تعریف کنید. تشویق شما می تواند کلامی باشد و هزینه ای برای شما در برنداشته باشد: «آفرین، چقدر بلند سلام دادی، مامان بزرگش! دیشب سامان تنها روی تخت خودش خوابیده و…»

۵) اگر کودک مرتب از شما آویزان است و روی پاهای شما می نشیند، به او بگویید که می تواند کنار شما بنشیند نه روی زانوهایتان و اگر این کار را بکند، زمان برگشتن از میهمانی او را به پارک می برید.

۶) انتظار نداشته باشید کودک شما به طور ناگهانی و یک شبه تغییر کند. تلاش های کوچک او را ببینید و قدر بنهید.

۷) کودکان پسر را تشویق کنید که ارتباط بهتری با پدر خود برقرار کنند. مسلم است برای پسربچه ۵ ساله ای که مدام با مادر است ارتباط بیشتر با پدر باعث می شود بتواند تطابق و همانندسازی بهتری با جنسیت خود برقرار کند و برای ایفای نقش مردانه آماده شود. icon cool توصیه هایی برای کم کردن وابستگی کودک شما نیز باید پس از اینکه مهارت های لازم را به کودک خود آموختید، اضطراب خود را کنترل کنید. به عنوان مثال، ممکن است نگران تردد کودک خود از خیابان باشید ولی نمی توانید تا سن ۲۰ سالگی او را از خیابان رد کنید! پس باید به او این مهارت را بیاموزید، با وی آن را تمرین کنید و آرام آرام فرصت بدهید خودش به تنهایی آن را تجربه کند.
۲۳-۶-۱۳۹۴ ۱۲:۵۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

محروم شدگان
ارسال‌ها: 53
کتاب مورد علاقه: قرآن کریم اصول کافی نهج الفصاحه نهج البلاغه تاریخ هنر نوین ایران و جهان
تاریخ عضویت: ۱۳ تير ۱۳۹۴
سپاس ها 216
سپاس شده 228 بار در 49 ارسال
ارسال: #12
RE: كودكانه
[تصویر: 12542840525872132791.jpg]

با سلام
علت استفاده از دو نام کاربری این بود که در طراحی و برنامه نویسی سایت برای کاربر ارشد،
گزینه افزودن بخش لحاظ نشده و یا بهتر بگویم از قلم افتاده است که قبلاً هم در جریان قرار گرفته بودید !

[تصویر: header-photo.jpg]
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۱-۶-۱۳۹۴ ۰۵:۴۲ عصر، توسط مهتاب قبادیان.)
۲۳-۶-۱۳۹۴ ۰۲:۰۸ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
روح الله
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
ارسال‌ها: 18
کتاب مورد علاقه: ؟ ؟ ؟
تاریخ عضویت: ۱ مرداد ۱۳۹۴
سپاس ها 10
سپاس شده 30 بار در 11 ارسال
ارسال: #13
Star RE: كودكانه
[تصویر: xNSNjgcdoY5pakKFZqPzFnBWUMtRgTnDy6hGdkMs]

نقش وعده پاداش، در تربیت نویسنده: خلیل منصوری
روش های گوناگون تربیتی
تربیت که پرورش دادن و فعلیت بخشی به استعدادهای درونی و ایجاد قابلیت های رشد و نمو و کمال یابی است، از مهم ترین مسایل هر شخص و جامعه سالم و عاقلی است. در قرآن به مقوله تربیت توجه ویژه و اهتمام خاصی شده است. واژگان بسیاری از جمله رب، رشد و تزکیه و مانند آن برای تبیین این معنا به کار رفته است. اصولا قرآن پیش از آن که به خداوند به عنوان آفریدگار توجه دهد به خداوند به عنوان پروردگار و رب توجه می دهد تا این گونه بر نقش تربیتی و ربوبیت و پروردگاری الهی تاکید شود. اصولا، فلسفه آفرینش بروز و ظهور خداوند در مقام ربوبیت و پروردگاری است که ارتباط تنگاتنگی با مقوله تربیت و پرورش دارد. خداوند با آفرینش خود، این زمینه را فراهم آورده تا در نقش ربوبیت، فضل و رحمت و عنایت خاص خود را به آفریده هایش مبذول دارد. بر این اساس، مساله تربیت در محور مطالبات و مسایلی قرار می گیرد که در آموزه های وحیانی مطرح می شود. این توجه خاص و محوری یافتن مساله تربیت و ربوبیت در آموزه های وحیانی موجب می شود تا بخش بزرگی از آموزه های وحیانی قرآن نیز به مساله تربیت اختصاص یابد تا جایی که پیامبر گرامی(ص) به صراحت اعلام می دارد که ماموریت و مسئولیت وی در مقام پیامبری، اکمال و اتمام مکارم اخلاقی است: انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق. بر این اساس، اگر در شبکه کلمات کلیدی قرآن را بخواهیم شناسایی کرده و در کنار آن دین را تفسیر و ترجمه کنیم می بایست در کنار توحید، تربیت را از جمله محورها و کلید واژه های اصلی قرار دهیم که آموزه های وحیانی قرآن را شکل می بخشد.
از آن جایی که ماموریت اصلی پیامبران از جمله پیامبرگرامی(ص) بیان مکارم اخلاق و تعلیم و تزکیه نفوس بشری است، برای رسیدن به این مقصود، روش هایی را در پیش گرفته است که از آن به روش های تربیتی پیامبران یاد می شود که در قرآن این روش های گزارش و تحلیل شده و مصادیق عینی از آن ها تبیین شده است. می توان با نگاهی گذرا به آیات قرآنی، بیش از سی روش تربیتی قرآنی را شناسایی و ردگیری کرد که از جمله آن ها می توان به ارایه الگوهای پسندیده، تکرار و استمرار رهنمودها، بیان تدریجی، تبیین علت رفتارها و فلسفه رفتارهای اخلاقی، تحریک عواطف ، تذکر و تشویق و مانند آن اشاره کرد. از جمله این روش های تربیتی که در قرآن مورد توجه قرار گرفته است، روش وعده پاداش است که در این جا به آن پرداخته می شود.

روش تربیتی وعده پاداش
وعده پاداش یکی از روش های تربیتی است که خداوند به پیامبران برای تربیت انسان ها آموخته است. با نگاهی شتاب آلود و گذرا به آیات قرآنی می توان دریافت که این روش از پیشینه ای کهن برخوردار می باشد؛ چرا که با آفرینش انسان، از این شیوه و روش برای تربیت حضرت آدم(ع) بهره گرفته شده است. در آیات قرآنی از جمله آیه ۹ سوره مائده و ۴۴ سوره اعراف و ۷۲ و ۱۱۱ سوره توبه و ۳۵ سوره رعد و ۶۱ سوره مریم از وعده الهی در پاداش سخن گفته شده است که موجبات ترغیب و تشویق انسان ها برای همراهی و حرکت در مسیر توحیدی پیامبران فراهم آورده است. در آیه ۷۴ سوره زمر و آیات دیگر قرآنی گزارش هایی از روز قیامت ارایه می شود که در آن مومنان و رستگاران از این که وعده پاداش های الهی را محقق می یابند خشنود و راضی هستند و به کافران می گویند که چون براساس وعده های الهی تشویق به کارهای نیک و پندار نیک و منش نیک شدند، اکنون از آن چه موعود بود بهره مند می باشند. در حقیقت، وعده پاداش از عواملی است که در تشویق و ترغیب انسان ها برای انجام کارهای خاص مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد و از پیشینه ای به اندازه پیشینه حضور انسان برخوردار می باشد. پاداش که به معنای ثواب است، موجب می شود تا انسان انتظار امری خوب و پسندیده ای از عمل و کار خویش داشته باشد. این که شخص با انجام کاری در انتظار نتیجه آن است، امری طبیعی و عقلانی و عقلایی است. اگر این نتیجه کار و عمل، امری پسندیده و خوب و خیر باشد، انگیزه ای قوی در شخص برای انجام آن کار ایجاد می کند. بنابراین اگر خداوند به بندگان خویش وعده دهد که با انجام کارهای نیک و صالح به پاداش می رسند، شخص علاقه مند می شود تا برای دست یابی و رسیدن به نتیجه مطلوب و پاداش موعود تلاش کند و کار خواسته شده را به درستی انجام دهد.
درباره نقش پاداش و وعده آن، مطالب بسیاری گفته شده است. خداوند در آیاتی از جمله آیه ۱۰۴ سوره نساء و نیز ۱۲۳ تا ۱۲۵ سوره اعراف و هم چنین ۷۱ تا ۷۳ سوره طه و ۴۹ تا ۵۱ سوره شعراء، امید به ثواب و پاداش های خاص را عامل مهمی در ایجاد انگیزه قوی برای انجام کارهای سخت بر می شمارد و روشن می کند که چگونه کارهای سخت و توانفرسا به سبب امید به پاداش و رسیدن به ثواب، آسان می شود و شخص با همه مشکلات دست و پنجه نرم می کند و اجازه نمی دهد تا دشواری ها و سختی های انجام کار، وی را از انجام آن باز دارد و از پاداش و نتیجه عمل محروم گردد. هر چه این پاداش و ثواب عظیم تر و برتر باشد، انگیزه انجام عمل و استقامت و پایداری و صبر نیز افزایش می یابد. خداوند در آیه ۱۰۴ سوره نساء از مهم ترین عواملی که مجاهدان را در جهاد خویش پایدار می کند و آنان را در برابر سختی ها و رنج های جنگ و جهاد مقاوم و صابر می کند، امیدواری به پاداش های خاصی می داند که به ایشان وعده داده شده است. همین امید به ثواب و هم چنین ترس از عقاب الهی موجب شده است که پیامبران در ماموریت خویش این گونه اهل استقامت و صبر باشند و با همه سختی ها و اذیت و آزارها کنار آیند و دست امید به دامن خداوند یکتا و یگانه دراز کنند و به نیایش به درگاه وی برای رسیدن به مقصد و مقصود با همه اذیت ها و آزارها بپردازند. در برخی از روایات آمده است که پیامبر(ص) می فرماید: هیچ پیامبری چون من اذیت و آزار نشد: ما اوذی نبی کما اوذیت. با این همه وی چنان در انجام ماموریت خویش پافشاری می کند که هیچ صاحب عزمی به پای او نمی رسد و خداوند وی را به عنوان دارنده خلق و خوی عظیم می ستاید و وی را به عنوان اهل استقامت ستایش می کند. این در حالی است که وی نه تنها خود اهل استقامت بود بلکه ماموریت داشت تا دیگران از صحابه و یارانش را نیز در استقامت نگه دارد. همین ماموریت دوم بود که موهای پیامبر را سپید کرد؛ زیرا ماموریت نگه داری دیگران بر استقامت در برابر رنج ها و مصیبت ها و آزمون ها و فتنه های الهی بسیار سخت و دشوار و غیر ممکن برای غیر پیامبر(ص) بود. از این روست که می فرماید: وقتی ماموریت یافتم تا همراهان و یاران خویش را بر استقامت نگه دارم موهایم از فشار این ماموریت سپید شد: فاستقم کما امرت و من تاب معک(هود، آیه ۱۱۲)
سیوطی از دانشمند شافعی در کتاب تفسیر روایی خود، الدّرالمنثور از ابن ابى حاتم و ابوالشیخ از حسن روایت کرده که گفت : وقتى آیه "فاستقم کما امرت و من تاب معک " نازل شد حضرت فرمود: شمروا، شمروا ؛ مهیاى استقامت شوید و دیگر کسى او را خندان ندید. و در مجمع البیان در ذیل آیه "فاستقم کما امرت " از ابن عباس نقل کرده که گفت : هیچ آیه اى بر رسول اکرم نازل نشد که به قدر این آیه ناراحتش کند، و از این رو، وقتى اصحابش عرض کردند: یا رسول اللّه پیرى به سرعت بر شما حمله آورده و موهاى شما را سفید کرد، در جوابشان فرمود: سوره هود و سوره واقعه مرا پیر کرد. این حدیث از احادیث مشهور است. البته در پاره اى از نقل هاى آن دارد که سوره هود و نظایر آن مرا پیر کرد و چون در سوره واقعه آیه اى نیست که در شدت نظیر آیه "فاستقم کما امرت و من تاب معک" بوده باشد، برخی بر اساس این گفته اند: به دلیل این که در روایت دو سوره هود و واقعه بیان شده، بعید می رسد که مقصود پیامبر آیه ۱۱۲ سوره هود باشد بلکه مقصود آن حضرت، بیان مطلبی مشترک در دو سوره است که تبیین وقایع قیامت می باشد و ذکر احوال و اهوال قیامت است که پیامبر(ص) را چنین پیر نموده است. البته به نظر می رسد که می توان در دو مورد یعنی قیامت و ماموریت خاص را عامل پیری دانست که این مساله بعید به نظر نمی رسد.
خداوند در آیات قرآنی به این نکته نیز توجه می دهد که در بیان وعده پاداش می بایست به مساله تناسب توجه داشت. به این معنا که وعده پاداش می بایست با عمل مناسبت داشته باشد. اگر کاری بزرگ خواسته شده می بایست پاداش نیز به همان مقدار و اندازه ارزشمند و بزرگ باشد. از این روست که خداوند در آیاتی از جمله آیه ۱۴۸ سوره آل عمران و ۷۷ سوره نساء و ۶۰ سوره قصص ، به ارزش برتر پاداش آخرتی نسبت به پاداش دنیایی و متاع دنیوی اشاره می کند و به انسان ها این معنا را توجه می دهد که پاداش های اخروی باقی و پایدار هستند، چنان که پاداش های اخروی خیلی بهتر و برتر از کارهایی است که شخص انجام می دهد. به سخن دیگر، پاداش های وعده داده شده در امور تربیتی افزون بر مناسبت با کار خوانده و عمل دعوت شده می بایست به گونه ای باشد که از جاذبه بیش تر و برتری برخوردار باشد. از این روست که خداوند در آیات ۱۲۰ و ۱۲۱ سوره توبه پاداشی را که برای مجاهدان وعده می دهد خیلی برتر از کار ایشان می داند تا این گونه نشان دهد که شخص برای انجام ماموریت کوچک و خرد از چنان پاداش عظیم و بزرگی برخوردار می شود که در ذهن و تصور وی نمی گنجد.
خداوند در آیات ۱۲۰ و ۱۲۱ سوره توبه پاداش هایی را برای مجاهدان بیان می کند که به نظر می رسد نتیجه کارها و اطاعت های آنان باشد. اما واژه فضل این معنا را تاکید می کند که آن چه خداوند می دهد افزون بر پاداشی است که ایشان شایسته و سزاوار آن هستند. بنابراین، در شیوه تربیتی می بایست به شخص نخست همان اندازه پاداشی را که ثبت و ضبظ شده و استحقاق آن را داشته، داده شود و سپس بر آن مقدار افزود تا این گونه بداند که از فضل پاداش نیز برخوردار بوده است. این که خداوند اطاعت ها و کارهای نیک آنان را ثبت و ضبط می کند و می نویسند تا به اندازه استحقاق، پاداش آن ها را بدهد. سپس از فضل خویش بر آن پاداش ها می افزاید تا این گونه برتر از عمل و کارشان به ایشان ثواب و پاداش دهد.(مجمع البیان، ج ۵ و ۶، ص ۱۲۴)
به هر حال، پاداش های الهی همواره در ازای کار و عمل نیک و با نیت صادق و خالص است، ولی این پاداش ها هم چنین همواره نیکوتر و برتر از آن چیزی است که واقعا مستحق آن می باشند. از این روست که خداوند در آیاتی بسیار از جمله آیه ۷۲ سوره مومنون و ۹۵ سوره نساء و ۵۷ سوره یوسف از خیر، عظمت و برتری و نیکوتر بودن، پاداش ها سخن به میان می آورد تا نشان دهد که فراتر از استحقاق ایشان به آنان پاداش می دهد.
در برخی از روایت است که با کارگران از همان آغاز قرارداد ببندید و پس از پایان کار، مزد کارشان را بدهید و کمی نیز بر مزد بیافزاید تا این گونه قدر شما را بداند و این که هرگز بی قرارداد کسی را به کاری نگذارید که اگر مزد مثل خویش را گرفت، ناخشنود گردد و متوقع بیش از آن باشد. بنابراین، اگر کسی قرار دادی بست و بر اساس قرار مزد داد و کمی بر آن افزود کارگر را زیر دین و منت خویش برده است و هرگز ناخشنود نمی باشد حتی اگر بر اساس قرارداد عمل شود و همان مزد پرداخت گردد. به هر حال، پاداش هایی که وعده داده می شود می بایست عادلانه باشد. این عدالت به معنای آن است که تناسب میان کار و پاداش ملحوظ شود تا انگیزه برای عمل تقویت شود. خداوند همواره در آیاتی از جمله آیه ۲۸۱ سوره بقره و نیز ۲۵ و ۱۶۱ و ۱۸۵ سوره آل عمران و آیه ۱۱۱ سوره هود و آیات دیگر، بر عادلانه بودن پاداش های الهی در قیامت سخن می گوید و در آیه ۷۷ سوره نساء عدل الهی را در پاداش جهاد با کفار به عنوان نمونه مثال می زند. اعطای کامل پاداش براساس عدل امری است که در آیاتی از جمله ۵۷ و ۱۸۵ سوره آل عمران و ۱۷۳ سوره نساء و ۱۲۱ سوره توبه و مانند آن مورد تاکید قرار گرفته است.

البته ناگفته نماند که در وعده پاداش و عمل بر اساس آن وعده، بهتر است، همواره از نگاه احسان نگریسته شود و بیش از استحقاق شخص نیز به وی پاداش داده شود تا انگیزه برای انجام کارها به شکل بهتر و سریع تر فراهم آید. بنابراین در انجام وعده پاداش، بهتر آن است که از عدالت فراتر رفته و از مقام احسان و فضل به مساله توجه شود. اما در وعید و پاداش های کیفری بهتر است که تنها در همان چارچوب عدل عمل شود؛ زیرا اگر از این چارچوب بیرون رود، ظلم شمرده می شود و به عنوان امری قبیح و زشت از سوی عاقلان و خردمند طرد می شود. از این روست که خداوند در آیاتی از قرآن، اعطای غیر کامل پاداش چه در وعده و چه در وعید را ظلم می داند و خود را پاک و بری از آن بر می شمارد. در همین آیات پیش گفته از جمله ۵۷ سوره آل عمران، عدم اعطای کامل پاداش در وعده را ظلم بر می شمارد و می فرماید که خداوند چون ظلم را دوست نمی دارد و خود را پاک از آن می داند، هرگز ظلمی نخواهد کرد.
هر گاه خداوند از مساله به عنوان محبوب یا غیر محبوب سخن به میان می آورد به این نکته عاطفی افزون بر عقلانی و عقلایی توجه می دهد که این امر همواره در بیرون از اصول اخلاقی قرار می گیرد و شایسته نیست که این گونه رفتار شود.

نکته ای که می بایست در پاداش های به آن توجه داشت این است که مسائلی از جمله مسایل جنسیتی نمی بایست تاثیری داشته باشد و موجبات تبعیض گردد. از این روست که خداوند از تساوی در پاداش میان مردان و زنان سخن به میان می آورد و هرگونه تعبیض جنسیتی را در پاداش ها مردود اعلام می کند.(آل عمران، آیات ۱۹۳ و ۱۹۵ و نساء ، آیه ۱۲۴ و توبه ، آیات ۷۱ و ۷۲ و نیز احزاب ، آیه ۳۵ و آیات دیگر قرآن)

تضمین پاداش و حتمی و قطعی بودن آن نیز از عوامل مهم تربیتی است که می بایست رعایت شود. این نکته را خداوند در آیاتی از جمله ۴۰ سوره نساء و ۲۷۱ سوره بقره بیان کرده است. تضمین پاداش موجب می شود تا شخص با انگیزه قوی و امید به پاداش به کار برسد و آن را انجام دهد. آیات بسیاری از قرآن به مساله تضمین پاداش توجه داده تا اهمیت آن را در مساله تربیتی نیز گوشزد نماید. به هر حال آیات قرآنی به نقش و اهمیت وعده پاداش در مسایل تربیتی به عنوان یک روش تربیتی مفید و سازنده در میان بیش از سی روش تربیتی توجه داشته که در این جا تنها به گوشه هایی از آن با توجه به حوصله یک مقاله بسنده شده و دیگر مباحث به زمانی دیگر واگذار شده است. باشد با بهره گیری از این روش های تربیتی بتوانیم اشخاص و افراد بهتری در جامعه تربیت کرده و جامعه ای سالم و قرآنی داشته باشیم.
۲-۷-۱۳۹۴ ۱۰:۲۴ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط es_elmira ، مرضیه ، Rasoul
Atefeh Aqaee
مدیر بخش
****

مدیران بخش
ارسال‌ها: 350
کتاب مورد علاقه: غزلیات حافظ دیوان شمس شاهنامه
تاریخ عضویت: ۲۶ فروردين ۱۳۹۳
سپاس ها 2795
سپاس شده 1909 بار در 356 ارسال
ارسال: #14
RE: كودكانه
درود به دوستان انجمن و سپاس از دوستانی که مطالب ارزشمند در این تاپیک به اشتراک میذارن.

کارل یونگ، روان پزشک سوئیسی نوشت: بزرگ ترین باری که کودک باید به دوش بکشد زندگی نزیسته والدین است. منظور او این بود که هر جا و هرگونه که والدین در زمینه رشد شان در زندگی گیر کرده بودند به عاملی درونی برای ما تبدیل می شود و ما نیز در همان جا گیر می کنیم. ما اغلب خودمان را در حال دست و پنجه نرم کردن با مسائل حل نشده ی والدین مان می بینیم. گاهی ممکن است الگوهای نیاکان مان را تکرار کنیم یا شاید شورش کنیم و سعی کنیم کاری خلاف آن ها انجام دهیم. ضدیت با تاثیر والدین همان قدر محدود کننده است که سازش با آن.
مثال: پدر فوتبال دوستی که رویاهای خودش را حتی اگر به ضرر رشد فرزندانش باشد بازهم از طریق او دنبال می کند. یا مادری که کمبودهای زندگیش را به دخترانش منتقل میکند این ها مثال های ساده ی زندگی نزیسته ای هستند که به طور ناخودآگاه به نسل بعد منتقل شده اند. مادام که ما ناآگاهانه به جاه طلبی ها یا برنامه ها یا محدودیت های والدینمان خدمت می کنیم، اسیر گذشته هستیم.

نام کتاب: زندگی نزیسته ات را زندگی کن
نویسنده رابرت الکس جانسون، ترجمه ی سیمین موحد
۶-۷-۱۳۹۴ ۰۸:۲۷ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط f_hamed ، محمدرضا (بابالنگ دراز) ، علی خانی ، es_elmira
Atefeh Aqaee
مدیر بخش
****

مدیران بخش
ارسال‌ها: 350
کتاب مورد علاقه: غزلیات حافظ دیوان شمس شاهنامه
تاریخ عضویت: ۲۶ فروردين ۱۳۹۳
سپاس ها 2795
سپاس شده 1909 بار در 356 ارسال
ارسال: #15
RE: كودكانه
باید به کودکان آموخت
که جهان بی باتوم و
گلوله زیباتر است!
بایدبه فکرساختن یک بادبادک بود!

هنوز هم بامُشتی نخ
کمی کاغذ می شود
به گیسِ طلای خورشیدرسید!
کودکی که با مسلسل بازی کند،
جهان را نجات نخواهد داد !!


اوریانا فالاچی
۱۰-۲-۱۳۹۵ ۰۱:۲۶ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Sahar.T ، مرضیه ، علی خانی
علی خانی
مدیر بخش
****

مدیران بخش
ارسال‌ها: 784
کتاب مورد علاقه: در جستجوی زمان از دست رفته
تاریخ عضویت: ۲۸ تير ۱۳۹۳
سپاس ها 2639
سپاس شده 4031 بار در 776 ارسال
ارسال: #16
RE: كودكانه
به امیرحسین

اگر هفته، هشت روز بود
اسمش هشته می‌شد
اگر صد روز بود،
کمی کمتر از سه هفته مدرسه می‌رفتی و
تابستان، فقط یک هفته تعطیل می‌شدی

راستش
نمی‌دانم چرا برگ درخت‌ها آبی نیست و
اگر آرم شبکه‌ی پویا به‌خاطر کودکان زرد است،
زردی آرم شبکه‌های دیگر از چیست

و این‌که
اگر زمان به عقب برگردد،
دائی‌مان که تازه مُرده، زنده می‌شود
خانه‌هایی‌که مردم ساخته ‌اَند خراب می‌شود
تو هر سال یک کلاس پائین‌تر می‌روی و
به‌خاطرِ زردی بستری می‌شوی،
چشمانت را با پارچه‌ی آبی می‌بندند و
من از بس در بیمارستان قدم می‌زنم
پاهایم سِر می‌شوند
و
دیگر با مادرت
ازدواج نمی‌کنم و
تو به دنیا نمی‌آیی
و
هیچ وقت
برایت تولد نمی‌گیریم

17/07/95

بی ما، بسی گُل خواهد روئید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۸-۶-۱۳۹۶ ۰۴:۵۴ عصر، توسط علی خانی.)
۲۸-۶-۱۳۹۶ ۰۴:۴۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما   انجمن کتاب ایران   بازگشت به بالا   بازگشت به محتوا   بایگانی   پیوند سایتی RSS