ورود

نام کاربری:

رمز عبور:

یا عضو شوید

گذرواژه‌تان را فراموش کرده‌اید؟

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نیمه دوم دیماه 94- راز جنگل پیر- دینو بوتزاتی
نویسنده پیام
f_hamed
مدیر بازنشسته

مدیران بازنشسته
کتاب مورد علاقه: صد سال تنهایی کلیدر تاریخچه زمان
سپاس ها 4036
سپاس شده 6852 بار در 1271 ارسال
ارسال: #1
نیمه دوم دیماه 94- راز جنگل پیر- دینو بوتزاتی
به پیشنهاد دوست ارجمند و همکار فعال مان آقای محمدرضا قیصریه ها m_reza کتاب راز جنگل پیر نوشته دینو بوتزاتی برای نیمه دوم دی ماه پیشنهاد می شود. این کتاب به دلیل رعایت حقوق صاحبان اثر فاقد نسخه پی دی اف و اجرای صوتی می باشد.

نویسنده : دینو بوتزاتی

مترجم : بهمن فرزانه

ناشر : انتشارات ثالث

[تصویر:  89B06031.jpg]

سرهنگ سباستیانو پروکولو وارث حدودی نیمی از ارثیه دایی اش می شود که در حقیقت یک جنگل قدیمی و پیر است ولی هم این جنگل و هم خود سرهنگ عناصر سحرآمیز زیادی را همراه خویشتن دارد . در حقیقت در هر یک از درخت های جنگل یک جن لانه دارد که در طول داستان و در اثر معامله ای تا حدودی تحت اختیار سرهنگ در می آیند . بادی به نام ماتئو هست که گوش به فرمان سرهنگ است و ....

قسمت های زیبایی از کتاب

شما هم به بشر می مانید . تا وقتی موجودی کوچک است مدام به او رسیدگی می کنید ولی بعد که بزرگ شدیم ، آن همه زحمت کشیدیم و خسته و کوفته برجای ماندیم ، آن وقت دیگر هیچ کس به ما محل سگ هم نمی گذارد .

سرنوشت برای همه یکسان است . برای بعضی ها زمان زودتر سپری می شود . برای بعضی ها نیز کند می گذرد ولی به هر حال نتیجه یکسان است .

زین خلق پرشکایت گریان شدم ملول
آن‌های هوی و نعره مستانم آرزوست
۱۴-۱۰-۱۳۹۴ ۱۱:۰۰ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط مرضیه ، mohsen_gh ، m_reza ، Atefeh Aqaee ، قیصری ، ruhe-khoda
mohsen_gh
محسن غضنفری
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: آثار اسماعیل فصیح ، آثار محمود دولت آبادی ، پریباد(علومی) ، برزخ((دن براون)) ، طلسم گمشده ، راز داوینچی ، گوژپشت نتردام ، صد سال تنهایی ، تسخیرشدگان ، جنگ و صلح ، زوربای یونانی ، آبلوموف ، دمیان ، تاتار خندان ، روزگار سپری شده مردم سالخورده ، ملت عشق ،
سپاس ها 235
سپاس شده 363 بار در 83 ارسال
ارسال: #2
RE: نیمه دوم دیماه 94- راز جنگل پیر- دینو بوتزاتی
سلام
از بوتزاتی داستان کوتاه زیاد خوندم. همه این نویسنده رو با شاهکارش صحرای تاتارها میشناسن ، البته مترجم کارهای اختصاصی ایشون مرحوم محسن ابراهیم بودن که هم سبک و هم خود نویسنده رو بهمون بهتر معرفی کردن.
ممنون بابت معرفی این کتاب حقیقتا نمی دونستم این کتاب با ترجمه بهمن فرزانه وجود داره.

یکی بد کند نیک پیش آیدش // جهان بنده و بخت خویش آیدش
یکی جز به نیکی جهان نسپرد // همی از نژندی فرو پژمرد
۱۴-۱۰-۱۳۹۴ ۱۲:۲۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط مرضیه ، f_hamed ، m_reza ، Atefeh Aqaee ، قیصری
m_reza
قیصر

مدیران ارشد
کتاب مورد علاقه: قصه های مجید اتاق - اما داناهیو مداد نجار - مانوئل ریباس
سپاس ها 959
سپاس شده 1506 بار در 223 ارسال
ارسال: #3
تشکر میکنم از فرید عزیزم که پیشنهاد من رو برای معرفی این کتاب قبول کردند
امیدوارم به دلیل حجم کم کتاب و جذابیت فوق العاده ی آن دوستان کتاب رو بخونند و نظرات و تحلیل هایشان را نسبت به این کتاب ارائه دهند!
امیدوارم بحث پر شور و انرژی ای داشته باشیم باهمدیگه
حدود سه تا چهار روز که زمان بسیار مناسبی هست برای حجم کتاب دوستان فرصت دارند که کتاب رو مطالعه کنند تا بعد از اون به تبادل نظرات بپردازیم!!
با تشکر فراوان

[تصویر:  71914804527940686378.jpg]
۱۴-۱۰-۱۳۹۴ ۰۴:۳۸ عصر
 سپاس شده توسط f_hamed ، Atefeh Aqaee ، قیصری
f_hamed
مدیر بازنشسته

مدیران بازنشسته
سپاس ها 4036
ارسال: #4
یک خسته نباشید جانانه به همه اعضای محترم و فرهیخته انجمن کتاب!

دیماه 94 به پایان رسید و رکورد جدیدی در نقد و بحث کتاب هفته (دو هفته) به جا گذاشتیم.

فقط سه ارسال!

حالا به نظرتون برای نیمه اول بهمن ماه چه کتابی رو بررسی نکنیم؟

Big GrinBig GrinBig Grin

۲۹-۱۰-۱۳۹۴ ۰۹:۴۰ صبح
 سپاس شده توسط mohsen_gh ، m_reza ، zakiye ، قیصری ، ruhe-khoda
مرضیه
مدیر بخش

مدیران بخش
کتاب مورد علاقه: -
سپاس ها 2037
سپاس شده 1138 بار در 189 ارسال
ارسال: #5
سلام با اینکه خیلی دوست داشتم این رمانو بخونم هنوز نخوندمش.با اینکه داستان تخیلیه اما تلاش شده تو فضای رئال اتفاق بیفته اینجور داستانا در انجمن کمتر به نقد گذاشته شده. فکر می کنم جا داره در موردش بحث بشه اگر دوستانی که کتابو خوندند توضیح بیشتری در مورد داستان و سبک نگارشش بدن ممنون میشم.
۲۹-۱۰-۱۳۹۴ ۰۲:۰۴ عصر
 سپاس شده توسط f_hamed ، mohsen_gh ، قیصری
m_reza
قیصر

مدیران ارشد
سپاس ها 959
ارسال: #6
کتاب واقعا کتاب ارزشمندی است برای تحلیل کردن و پوزش میطلب از دوستان عزیزم که با اینکه پیشنهاد این کتاب رو خودم دادم در نقدش حضور نداشتم!!
به محض اینکه امتحانات پایان ترمم تموم بشه در خدمت همه ی دوستان خواهم بود و با هم گفت و گو خواهیم کرد!! Smile

یه سری از کتاب های هفته ای که معرفی شدن کلا تحلیلی غیر از اینکه گفته بشه کتاب قشنگیه نداشته و پیشنهاد میدم به فرید عزیز به جای معرفی کتاب جدید برای کتاب هفته بحث های گذشته رو یه مدت توی انجمن داشته باشیم تا از کتاب های خوبی که معرفی شده اند ولی بحثی نداشتند بتونیم استفاده کنیم!! کتابی مثل هبوط واقعا جای حرف زیاد داره! کتابی مثل راز جنگل پیر واقعا جای حرف زیاد داره و خب دوستان یا کمی کم لطفی میکنن و در بحث ها شرکت نمیکنند یا اینکه درگیری هایی مثل امتحانات الان من دارند! امیدوارم که بعد از پایان یافتن یک سری از دغدغه های بحث فرهنگ رو توی برنامه ی کاریشون قرار بدهند دوستان و نظرات و تحلیل هاشون رو پیرامون کتاب هایی که قبلا معرفی شده اند از نو بیان کنند تا باهم بحث مفیدی (حداقل برای خودمو یا خودمون) داشته باشیم
از همه ی دوستان هم تشکر میکنم و هم پوزش میطلب!

۳۰-۱۰-۱۳۹۴ ۰۱:۰۶ صبح
 سپاس شده توسط f_hamed ، zakiye ، قیصری ، ruhe-khoda
zakiye
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: کتاب صد سال تنهایی روی ماه خدا رو ببوس
سپاس ها 10
سپاس شده 2 بار در 1 ارسال
ارسال: #7
کتاب رو پیدا نکردم متاسفانه
۱-۱۲-۱۳۹۴ ۰۳:۱۰ عصر
cmsjalali
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: بابا لنگ دراز
سپاس ها 0
سپاس شده 1 بار در 1 ارسال
ارسال: #8
به نظرم جالب بود
۳۰-۱-۱۳۹۵ ۱۰:۵۱ صبح
 سپاس شده توسط f_hamed
m_reza
قیصر

مدیران ارشد
سپاس ها 959
ارسال: #9
با عرض پوزش به دوستان عزیز پس از تاخیری بسیار طولانی در پیگیری تحلیل کتاب هفته از امروز به تحلیل ها خواهیم پرداخت.

استفاده از خیالات و شخصیت های خیالی در داستان کار بسیار ساده ای است چون زمانی که خیال پردازی میشود نویسنده برای تمامی قسمت های اثر خود از تخیل خودش استفاده میکند و فضا سازی میکند، واقعه سازی میکند و داستان خودش را شکل میدهد اما زمانی است که نویسنده یک فضای واقعی را بکار میگیرد تا یک داستان مربوط به اجتماعی مشخص و یا فرهنگی مشخص را خلق کند. با اینکه تصور بر آن است که اینچنین نوشته هایی ساده هستند زیرا همه ی افراد هر روز آن را تجربه میکنند اما چنین نیست. خلق داستانی که مردم یک کشور و یا در نگاهی دیگر مردم جهان بتوانند خود را در آن و بجای یکی از شخصیت های آن قرار دهند نتها کار ساده ای نیست بلکه بسیار دشوار است. از این رو داستان هایی مانند سه شنبه ها با موری، آرزوهای بزرگ، الیور تویست، کلبه ی عمو تم، چشمهایش، داش آکل، شوهر آهو خانم و فرزند پنجم تاثیرات بزرگی بر انسان ها و زندگی آنها میگذارند. آفرینش یک زندگی مانند آنچه در این داستان هاست نیازمند همت و تلاشی بسیار است تا توسط خوانندگان پذیرفته شده و بر زندگیشان تاثیر گذارد.
در حالتی میان این دو شیوه ی داستان نویسی سبکی را در کتاب راز جنگل پیر مشاهده میکنیم که نه تخیل محض است و نه واقیت تاثیر گذار، بلکه تلفیقی از این دو روش است. بوتزاتی برای تخیل کتابش هری پاتر گونه نمی نویسد و برای واقعیتش فضای سه شنبه ها با موری را به تصویر نمیکشد. قلم صادق هدایت را در توصیف کردن ندارد و مانند چارلز دیکنز نمیتواند فضاسازی کند اما داستانی را روایت میکند که خواننده را مجذوب خود می کند. تخیلش جذاب است در حالی که برای خواننده اصلا تعریف نشده است! آدمی تا به حال با بادی صحبت نکرده است، به این فکر نکرده است که میتوان باد را زندانی کرد، به این فکر نکرده است بادی که جسم ندارد چرا باید پس از حبس ضعیف شده باشد، برایش تعریف نشده است که زاغ شعر بگوید و با انسان صحبت کند. ولی حداقل در فرهنگ ما هیچکدامشان تعجب آور نیست و موجب دلزدگی نمی شود. دلزدگی از تخیل زمانی در یک اثر برای خواننده بروز میکند که فضا واقعی و داستان دور از تخیل پیش برود. برای مثال در کتاب دنیای سوفی زمانی که سرهنگ اژدهایی از آب دریاچه ی کنار کلبه ی چوبی جنگل بیرون میکشد و تخیلات کتاب آغاز می شود برای آنکه نشان دهد سرهنگ بر دنیایی که سوفی در آن قرار دارد تسلط دارد موجب دلزدگی برخی از خوانندگان می شود. چون تخیل داستان خارج از روند آن است.
بوتزاتی از تخیل خارج از روند داستان استفاده نمیکند بلکه تخیلش را جزئی از داستان قرار میدهد. مردم میدانند چنین اتفاقاتی رخ میدهد و از آنها گاهی تعجب میکنند، به عنوان بخشی از زندگی روزمرشان با آنها برخورد میکنند، حتی شخصیت سرهنگ داستان از اتفاقاتی که رخ میدهد عجیب تر است.
کار دینو بوتزاتی قابل تحسین است زیرا با اینکه توانایی قلم بالایی ندارد اما بسیاری از مسائل را به زیبایی بیان کرده است؛ به عنوان مثال معصومیتی که در وجود برادر زاده ی سرهنگ و مرموز بودن شخصیت سرهنگ و بی اهمیت بودن بسیاری از چیزها برای او به زیبایی هرچه تمام تر به خواننده ی منتقل می شود. و این کار را بدون استفاده از قلمی مانند قلم صادق هدایت در توصیفات انجام می دهد.

اشکالی که بهتر است در این قسمت آغازین تحلیل کتاب به آن اشاره کنیم نام کتاب است. به طور معمول زمانی که نام کتاب مطرح می شود خواننده آمادگی ذهنی خاصی برای ادامه ی داستان پیدا میکند. زمانی که برجلد کتاب میخواند سگ ولگرد ذهنش به سمت داستان سوق پیدا میکند، زمانی که میخواند خاطرات یک مغ ذهنش جهت می یابد، با خواندن خانه ی قانون زده، تابستان پیش از تاریکی،در هوای دوردست ها، تابستان قو ها، ورق پاره های زندان و... ذهن خواننده آماده ی خواندن داستانی مربوط به موضوع و در همان راستا می شود. اما کتاب راز جنگل پیر دارای گنگی عجیبی است، قرار است داستان در مورد راز هایی در جنگل پیر باشد اما آنچه خواننده تا بخش 18 این کتاب میخواند حداقل نود درصد آن راز سرهنگ پیر است نه جنگل پیر. داستان درمورد جنگل نوشته نشده است بلکه داستان درمورد سرهنگی است که یک جنگل به او ارث رسیده است. انتظاری که از اسم یک کتاب میرود زمانی که سعی در نشان دادن ماجرای داستان دارد به گونه ای دیگر است، بله زمانی است که نویسنده ی کتاب نامی مانند روی ماه خداوند را ببوس یا کیمیاگر را برای کتابش انتخاب میکند که شاید مانند این کتاب در بخش عظیمی از کتاب به طور مستقیم هیچ ارتباطی بین روند داستان و نام نباشد ولی هدف از انتخاب اینگونه نام ها بیان موضوعیت و تم داستان در یک کلام نیست. در اینجا راز جنگل پیر نشان دهنده ی تم داستان است که به عقیده ی من در بیان آن موفق نبوده است! مجددا کتاب دنیای سوفی را در مقام مقایسه قرار میدهیم، در دنیای سوفی، سوفی شخصیت داستان است که اتفاقات و وقایع بر مبنای او اتفاق میفتند، در محیط او اتفاق می افتند، اوست که با تاریخ فلسفه آشنا می شود؛ در داستان سگ ولگرد، سگ است که زیر ذره بین نویسنده قرار دارد و اتفاقات بر مبنای کانونی بودن سگ نوشته شده است؛ در شاهزاده و گدا هم همه چیز بر کانونیت این دو شخصیت نوشته است. اما جنگل پیر در رمان راز جنگل پیر صرفا محیط اتفاقاتی است که رخ میدهد و کانونیت رخداد ها شخصیت سرهنگ است. بر همین اساس نامی که انتخاب شده است مناسب داستان نبوده و یا داستانی که خلق شده است با کانونیت و توجه به تم انتخابی نبوده است.

باتشکر از توجهتان
محمدرضا قیصریه ها

۱۷-۲-۱۳۹۵ ۱۲:۲۱ صبح
 سپاس شده توسط f_hamed ، علی خانی ، Atefeh Aqaee ، مرضیه ، قیصری ، ruhe-khoda ، googy_86
hmsokhan1
حمید مقبل
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: ?
سپاس ها 281
سپاس شده 404 بار در 59 ارسال
ارسال: #10
سلام
به همه ی دوستان عزیز

دی ماه 94 رو تموم کردیم رسیدیم به خرداد 95...5 ماه میشه که کتابی معرفی نشده، من که واقعا نمیفهمم چرا انجمن به این فعالی به این روز افتاده بیاین دوباره شروع کنیم ...

فک میکنم هر موقع ماهی رو از آب بگیریم ...
۲۹-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۱۸ صبح
 سپاس شده توسط m_reza ، f_hamed ، قیصری ، ruhe-khoda
m_reza
قیصر

مدیران ارشد
سپاس ها 959
ارسال: #11
(۲۹-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۱۸ صبح)hmsokhan1 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
به همه ی دوستان عزیز

دی ماه 94 رو تموم کردیم رسیدیم به خرداد 95...5 ماه میشه که کتابی معرفی نشده، من که واقعا نمیفهمم چرا انجمن به این فعالی به این روز افتاده بیاین دوباره شروع کنیم ...

سلام به شما دوست عزیز
منم موافقم که ماهی رو هروقت از آب بگیری تازه است ولی خب تغییراتی رخ داده که نمیشه اونها رو نادیده گرفت.
قبلا برای معرفی کتاب هفته و نقدش هر کتابی که گذاشته میشد هم فایل صوتی داشت و هم فایل pdf و خب برای خیلی از دوستان خوندن ویا گوش دادن کتاب به اون شکل خیلی بهتر بود چون هزینه ای پرداخت نمیکردند و خب ساده تر هم بود براشون. ولی این بر میگرده به زمانی که انجمن کتاب هنوز حامی حقوق کپی رایت انتشارات داخلی نشده بود.( که واقعا خوشحالم این کار رو انجام داده) الان هرکسی که بخواد تحلیلش رو از کتاب بنویسه باید نسخه ای از کتاب رو تهیه کنه تا بتونه این کار رو انجام بده! یه زمانی ما چشمهایش رو نقد کردیم و فایل صوتی کتاب رو هم گذاشته بودیم ولی الان اگه دوباره بخوایم تاپیکی به اسم نقد چشمهایش داشته باشیم فقط میتونیم لینک خرید کتاب صوتی از آوانامه رو بذاریم که خب این پرداخت هزینه ها کمی مشکل ایجاد کرده!

از طرفی هم ما فقط انتظار میکشیم که کسی بیاد و نقد بنویسه وما فقط یه لایک بزنیم زیر تحلیلش. زمانی کتاب روی ماه خداوند را ببوس و یا چهار اثر از فلورانس و یا ذهن نا آرام تحلیل می شد و همه ی اعضای انجمن در تحلیل کتاب شرکت میکردند. شاید به همون یک هفته تعداد پاسخ ها و ارسال ها از 50 رد می شد ولی الان خود شما هم گفتی دی ماه کجا و اردیبهشتی که چند روز دیگه وارد خرداد میشیم کجا.... الان بعد از این همه وقت چند بازدید و چند ارسال برای کتاب هفته وجود داشته؟ نه برای این هفته بلکه چند ماه قبل از این کتاب هم همین روند رو داشتیم برای انجمن کتاب. حالا هرچی ما صبر کنیم یا یه تحلیل بنویسیم که اعضا تحریک بشوند و براشون جذابیتی ایجاد بشه که تحلیلی اضافه کنند غیر از اینکه " این کتاب رو خیلی وقت پیش خوندم و دوستش داشتم" فایده ای نداشته و تفاوتی هم ایجاد نشده.
منم موافقم که ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است و یه مدت ماهی فراوان هم بوده ولی مسئله و مشکلی که هست اینه که اعضایی که هستند حال اینکه ماهی گیری کنند رو ندارند. و نمیشینند و تحلیل کتاب بنویسند. یعنی دوستان حتی برای کتابی که خودشون طی نظرسنجی بهش رای دادند که به عنوان کتاب هفته روش بحث و گفت و گو بشه کم لطفی کردند و هیچ تحلیلی ارسال نکردند.
اگه اعضای منتظر این هستند که کتابی برای کتاب هفته معرفی بشه که اونها کتاب رو خونده باشند قبلا شاید هیچ وقت این اتفاق نیفته! پس آیا هیچوقت نباید تحلیلی رو ارسال کرد چون کتاب رو قبلا نخوندیم؟ نه قرار نیست این اتفاقات بیفته! قراره که کتاب بخونیم نه اینکه قبلا کتابی رو خونده باشیم. قراره در مورد کتابی که میخونیم تحلیل داشته باشیم تا از خوندنش لذت ببریم نه اینکه روزنامه ای بخونیم صرفا برای اینکه بگیم ما هم کتاب میخونیم. قراره کمک کنیم به فرهنگ کتاب خوندن نه اینکه خودمون گذشته ای از این فرهنگ باشیم.
اگه شما و یا دیگر دوستان عزیز تمایل زیادی دارید که در کتاب هفته تحلیل خودتون رو داشته باشید و بگید که فرهنگ کتابخوانی امروز کشور رو شمائید که جلو میبرید و زنده نگهش داشتید الان کتاب های زیادی در انجمن کتاب هفته وجود داره که تحلیل نشده اند. از امروز پا به پای هم پیش میریم و تحلیلشون میکنیم. پیش به سوی بهترین تحلیل کتاب و پیش به سوی بهترین تحلیل گر شدن.
البته به شرطی که واقعا همچین هدفی رو داشته باشید.
تشکر از شما دوست عزیز و تمامی دوستانی که تصمیم گرفتند بخشی از فرهنگ امروز کتابخوانی باشند نه گذشته ی اون.

۲۹-۲-۱۳۹۵ ۱۲:۵۹ عصر
 سپاس شده توسط علی خانی ، f_hamed ، قیصری ، ruhe-khoda ، hmsokhan1
قیصری
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: بلندی های بادگیر، آثار بزرگ علوی، کتابخانه ی بابل
سپاس ها 477
سپاس شده 136 بار در 34 ارسال
ارسال: #12
خیلی خوشحالم که پس از مدت ها دوباره به جمع انجمن کتاب ایران بازگشتم و میبینم که دوباره دوستان عزیزی که باهاش در مبحث کتاب هفته آشنا شدم هستند و فعالیت میکنند. مخصوصا محمدرضا قیصریه های عزیز که اون زمانی که فعالیت میکردم انگیزه ی نقد نویسی من بودند که الان هم ارسال های ایشون نظرم رو جلب که حرف دلم رو در رابطه با این کتاب بزنم ولی خب متاسفانه جای دوستانی مثل آقای رحیم زاده و خانم نیکی به کلی و جای رسول یه کمی خالی است؛ این دوستان کسانی بودند که ارسال های بلند محمدرضا و جمله بندی با اعتماد بنفسش باعث نمیشد که از بیان نظرشون صرفه نظر کنند و خب رسول و امیر رحیم زاده هم همیشه با محمدرضا مخالف بودند تقریبا و امروز از اعماق قلبم امیدوارم دیگر دوستان در بحث ها شرکت داشته باشند و نذارند جای خالی دوستان احساس بشه.

من مدت ها پیش شاید چاپ اول این کتاب، راز جنگل پیر رو خوندم و ازش لذت بردم و باید بگم که واقعا از خوندن این کتاب لذت بردم چون کتابی بسیار متفاوت با دیگر کتاب ها بود.
نثرش خیلی فرق داره، قلمش بسیار متفاوته، فضا سازی عجیبی داره و برخلاف محمدرضا که میگه توصیفات چندانی در کتاب نیست من احساس خاصی نسبت به توصیفات نویسنده در این کتاب داشتم.
نویسندشو اصلا نمیشناسم و اطلاعاتم ازش صرفا در حد شش خطیه که پشت کتاب نوشته و تنها اثری که ازش خوندم و شاید تنها اثری باشه که از ادبیات ایتالیا خوندم پس ترجیح میدم در این زمینه دخالت نکنم و به مقایسه ای که محمدرضا انجام داده وارد نشم ولی پیشنهاد میدم کسی که در مجموعه موضوعات آشنایی با ادبیات جهان ادبیات ایتالیا رو انجام داد بیاد و در این زمینه با محمدرضا وارد گفت و گو بشه.

زمانی که من این کتاب رو شروع به خوندن کردم اصلا از نثرش لذت نبردم، گفتم از استاد بهمن فرزانه بعیده که چنین ترجمه ی نا ملموسی داشته باشه ولی به مرور زمان با گذشت داستان متوجه شدم نثر خود داستان این رو میطلبه و خب اصلا این حس متفاوت با دیگر کتاب ها ربطی به ترجمه نداره. و چیزی که ذهن من رو در ابتدای داستان درگیر کرد جنگل پیر بود نه شخصیت سرهنگ. اگر دقت داشته باشید در ابتدای داستان تنها چیزی که دهنتون رو درگیر میکنه جنگل، خصوصیات اون و موجوداتی هستند که در این جنگل زندگی میکنند. درسته که معارفه ی کاملی از سرهنگ انجام میده اما صرفا یک معارفه ی ساده به نظر میاد هرچند که کامله، عقیده ی من بر اینه که دیدگاه محمدرضا درمورد نام کتاب غلطه. راز جنگل پیر بر روی جلد کتاب میخواد نشون بده که خواننده باید متوجه باشه که تمام این وقایع زمانی رخ میده که در این جنگل باشه نه در جای دیگری و میخواد بگه اگه جنگل نباشه این اتفاقات نمیفته و اصلا ربطی به سرهنگ نداره، همونطور که قبل از سرهنگ هم تمامی این اتفاقات رخ میداده است. پس نتیجه ای که خودم از فکر ها و برداشت های خودم دارم اینه که نامگذاری کتاب نامگذاری صحیح و سو دهنده ایه اما در کتاب پرداختن به فضای جنگل درست صورت نگرفته است.

توصیفی که برای باد و شخصیت سازیش فوق العاده است، شخصیت سازی برای جن ها فوق العاده است، شخصیت سازی سرهنگ و توصیف رفتارهاش فوق العاده است اما چیزی که هست اینه که نویسنده شاید فراموش کرده برای جنگلش شخصیت سازی کنه و اونو قشنگ توصیف کنه.
در کل طول داستان سعی بر این داشتم که داستان رو در ذهنم مجسم کنم اما غیر از چند قسمت خاصی از داستان که فضای جنگل تاحدودی قشنگ ترسیم شده بود مثل شبی که سرهنگ در جنگل گم میشه (فکر کنم زمانی بود که میخاست برادر زاده اش رو در جنگل جا بذاره تا بمیره) در باقی داستان من یک فضای سفید مثل برگه ی کاغذ در ذهنم داشتم چون جنگلی رو نمیتونستم تجسم کنم چون برام شخصیت پردازی نشده بود.
...
با تشکر
فعلا

مردی نبود فتاده را پای زدن
گر دست فتاده ای بگیری مردی
۳۱-۲-۱۳۹۵ ۰۸:۳۷ عصر
 سپاس شده توسط m_reza ، ruhe-khoda ، f_hamed
ruhe-khoda
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: بلندی های بادگیر به دنبال مادر داستان های کریسمس
سپاس ها 461
سپاس شده 111 بار در 28 ارسال
ارسال: #13
سلام، عید همه ی دوستانم مبارک باشهمن هم مدت بسیار زیادی بوده که در انجمن حضور نداشتم و خب یکی از دوستان بهم گفت بیای یه سری بزنی بدک نیست و خب اومدم دیدم چه جالب... همه چیز تغییر کرده، اعضا، فضا، علاقه مندی ها، میزان فعالیت و ... . تکمله میزنم به حرف های دوست عزیزم قیصری؛ اون زمان که ما شدیدا فعال بودیم انجمن کتاب واقعا انجمن کتاب بود و بر پایه ی کتاب های جدید، کتاب هفته و نقد و تحلیل میگشت ولی الان با گشتی که من داشتم متوجه شدم هنوز هست این اتفاقات ولی کمرنگ شده و بیشتر انجمن شعر داریم تا انجمن کتاب...
من همه ی ارسالهای این مدت رو نگاه کردم یعنی ارسالهایی که مربوط می شد به کتاب هفته و خب یه چیز خیلی جالب رو متوجه شدم.یکی از چیز هایی که تغییر بسیار داشته شیوه ی نقد نویسی دوستان بوده. بعد از اولین تحلیلی که نوشته شده و نظراتی بیان شده که کمی طولانی و خب نسبت به دیگر دوستان کامل تر و حرفه ای تر و مسلط تر بیان شده، دوستان ساکت شدند و دیگه چیزی ننوشتند در حالی که درگذشته اینطور نبود. چیز جالبه دیگه ای که هست اینه که یه دفعه یه دوستی میاد مینویسه (قصد توهین به کسی رو ندارم به هیچ وجه) این نویسنده یکی از مشهور ترین نویسنده ی های فلان کشوره و کتابهای زیادی داشته و با فلان کتابش شناخته میشه. بعد یه نگاه میندازی میبینی همه ساکت شدند و وقتی میری ویکی پدیا رو سری میزنی متوجه میشی که شاید این دوست عزیزمون اصلا اسم نویسنده و کتاب معروفش و کتابی که در نقد کتاب هفته است رو نشنیده باشه و به لطف ویکی پدیا و سرچ در اینترنت آنچه اطلاعات هست به دست آورده و گفته و بقیه هم چون اطلاعات جدیدی در دسترس نداشتند حرفی برای گفتن ندارند. و جالب اینه که برای کتاب هفته کتابی خونده نمیشه، برای همینه که حرفی زده نمیشه. مگه میشه کتابی خونده بشه و کسی هیچ تحلیلی روی کتاب نداشته باشه؟ حتی در حد اینکه اگه این شخصیت رو اینجوری پرداخت میکرد بیشتر به روند داستان میخورد و ... کافیه ولی خب نیست و نشون میده کتاب خونده نشده!!

تمام اینا برای انجمن کتابی بود که پشت کوه های بلند تشکیل شده و مشغول به فعالیت هستند و من گفتم که داستانش رو ابتدا اینجا مطرح کنم که قدر این همه فعالیت خودمون رو بدونیم. خدا هدایت کند برادر عزیزمون مقبل رو که سر چنین بحثی رو باز کرد که همه یه چیزی بگن که حرفی نا گفته نمونه Big Grin

من به نوبه ی خودم هنوز کتاب رو نخوندم و متاسفانه توی کتابخونه هم ندارمش! تا نصف روز دیگه کتاب رو هرجوری هست به صورت امانتی، خریدنی و یا خارج از قانون کپی رایت یه جوری که انجمن نفهمه ( چون حامی کپی رایت شده) تهیه میکنم و تا جایی که خوندمش تحلیلم رو مینویسم!

تشکر از همه ی دوستان مخصوصا فرید و علی خانی که این مدتی که نبودم و مشاهده کردم بعدش برای پابرجا بودن انجمن تلاش بسیار زیادی داشتند
۳۱-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۵۰ عصر
 سپاس شده توسط f_hamed ، hmsokhan1 ، m_reza
f_hamed
مدیر بازنشسته

مدیران بازنشسته
سپاس ها 4036
ارسال: #14
(۲۹-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۱۸ صبح)hmsokhan1 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
به همه ی دوستان عزیز

سلام به دوست و همراه و خیلی قدیمی مون آقای مقبل!
وقتی سال تا سال به انجمن سر نمی زنین وضع و حالش همین میشه که می بینین.Sad
امروز دیدم که محمدرضا یا همون m_reza و قیصری و روح خدا هم برگشتند. امیدوارم دوباره به روزهای پر جوش و خروش انجمن برگردیم.

۱-۳-۱۳۹۵ ۰۷:۲۹ صبح
 سپاس شده توسط hmsokhan1 ، ruhe-khoda ، m_reza
hmsokhan1
حمید مقبل
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: ?
سپاس ها 281
سپاس شده 404 بار در 59 ارسال
ارسال: #15
(۱-۳-۱۳۹۵ ۰۷:۲۹ صبح)f_hamed نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
به همه ی دوستان عزیز

امروز دیدم که محمدرضا یا همون m_reza و قیصری و روح خدا هم برگشتند. امیدوارم دوباره به روزهای پر جوش و خروش انجمن برگردیم.

سلام به مدیر عزیز گروه
حقیقتا من یه سالی (و البته شاید هم بیشتر) هست که انجمن نیومده بودم و این چند وقت هم یه گروه تلگرامی با دوستان راه انداخته بودیم و شروع به کتاب خوندن و نقد ... کردیم و خیلی هم خوب پیش میرفت اعضامون تقریبا 30 نفر میشد و حدادا 20 تایی واقعا فعال بودیم هفته ای یه کتاب معرفی میشد و همه چی خوب پیش میرفت ولی واقعا فقط اونجا یه گروه تلگرامی بود و به قول معروف به بادی بند بودش و اون باده اومدو گروهو داغون کرد...هر چقدر هم سعی کردم من که نتونستم کاری بکنم واسه برگشت مجدد بچه ها...

واسه همین تصمیم گرفتم به جایی برگردم که واقعا ریشه دار هست و به بادی بند نیست "انجمن بزرگ کتاب ایران"

در رابطه با کتاب هفته "راز جنگل پیر" من کتاب رو متاسفانه هنوز نخوندم به نظرم اگر آقای حامد عزیز و سایر دوستان موافق هستن همین کتاب رو به عنوان کتاب "ماه خرداد" معرفی کنید و یا هم اگر سایر دوستان کتاب رو خوندن طی همین یکی دو روز یه کتاب دیگه معرفی بشه "بابت ماه خرداد" که هم ما که دوباره برگشتیم و هم سایر دوستان شروع به خوندن کتاب بکنیم.
۱-۳-۱۳۹۵ ۱۲:۴۸ عصر
 سپاس شده توسط f_hamed ، ruhe-khoda ، m_reza
f_hamed
مدیر بازنشسته

مدیران بازنشسته
سپاس ها 4036
ارسال: #16
(۱-۳-۱۳۹۵ ۱۲:۴۸ عصر)hmsokhan1 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱-۳-۱۳۹۵ ۰۷:۲۹ صبح)f_hamed نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
به همه ی دوستان عزیز

سلام به مدیر عزیز گروه
حقیقتا من یه سالی (و البته شاید هم بیشتر) هست که انجمن نیومده بودم و این چند وقت هم یه گروه تلگرامی با دوستان راه انداخته بودیم و شروع به کتاب خوندن و نقد ... کردیم و خیلی هم خوب پیش میرفت اعضامون تقریبا 30 نفر میشد و حدادا 20 تایی واقعا فعال بودیم هفته ای یه کتاب معرفی میشد و همه چی خوب پیش میرفت ولی واقعا فقط اونجا یه گروه تلگرامی بود و به قول معروف به بادی بند بودش و اون باده اومدو گروهو داغون کرد...هر چقدر هم سعی کردم من که نتونستم کاری بکنم واسه برگشت مجدد بچه ها...

واسه همین تصمیم گرفتم به جایی برگردم که واقعا ریشه دار هست و به بادی بند نیست "انجمن بزرگ کتاب ایران"

در رابطه با کتاب هفته "راز جنگل پیر" من کتاب رو متاسفانه هنوز نخوندم به نظرم اگر آقای حامد عزیز و سایر دوستان موافق هستن همین کتاب رو به عنوان کتاب "ماه خرداد" معرفی کنید و یا هم اگر سایر دوستان کتاب رو خوندن طی همین یکی دو روز یه کتاب دیگه معرفی بشه "بابت ماه خرداد" که هم ما که دوباره برگشتیم و هم سایر دوستان شروع به خوندن کتاب بکنیم.

به قول استاد شهریار:
آمدی جان به قربانت ولی حالا چرا؟درست چند دقیقه پیش بود که کتاب از پاریز تا پاریس رو برای خرداد ماه معرفی کردم.
البته به روال گذشته، بحث کتاب های قبلی باز می مونه و همچنان می تونین در اون بحث شرکت منید.
این کتاب جدید به توجه به اینکه نسخه صوتی داره معرفی شد و امیدوارم موجب مشارکت مجدد دوستان بشه.

۱-۳-۱۳۹۵ ۰۱:۰۰ عصر
 سپاس شده توسط ruhe-khoda ، m_reza

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما   انجمن کتاب ایران   بازگشت به بالا   بازگشت به محتوا   بایگانی   پیوند سایتی RSS