عضویت
x

ورود

نام کاربری:

رمز عبور:
 

یا عضو شوید

  گذرواژه‌تان را فراموش کرده‌اید؟ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مینیمالیسم در طراحی سایت:
نویسنده پیام
sitecup1
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
ارسال‌ها: 88
کتاب مورد علاقه: شش
تاریخ عضویت: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶
سپاس ها 0
سپاس شده 1 بار در 1 ارسال
ارسال: #1
مینیمالیسم در طراحی سایت:
[rtl]مینیمالیسم یا ساده گرایی کلمه ای است که میتوان از آن در زمینه ها و رشته های مختلف هنری مانند نرم افزارها، سخت افزارها، ساخت فیلم و بازی ها، طراحی سایت و ... استفاده کرد. به نوعی می توانیم بگوئیم که استفاده از مینیمالیسم در همه چیزهایی که پیرامون ما هستند، وجود دارد و کافیست که ما درباره این مسئله دقت کنیم.
اما در حوزه طراحی سایت، مینیمالیسم (بهانگلیسی Minimalism) به عنوان یک قانون در میان همه طراحان حرفه ای قرار دارد و به نوعیمی توان بیان کرد که تئوری ساده گرایی یا مینیمالیسم در طراحی سایت، جزو اصلی ترین قانون ها به شمار می آید.
منظور است مینیمالیسم در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 
چیست؟

اصولاً به ساده گرایی در طراحی و توسعهسایت، مینیمالیسم گفته می شود که تقریباً در همه مکاتب هنری می تواند آن را مشاهده کرد. مینیمالیسم تقریباً از یک قرن پیش به طور جدی مورد استفاده قرار گرفته شده است. بر اساس اصول دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 
مینیمال، طراحی ها با قانون سادگی در رنگ و فضا و اجزای درون طرحاستوار است.
در طراحی مینیمال می تواند سادگی، بیآلایشی، طراحی بدون زرق و برق و پیچیدگی و اجزای بسیار ساده را مشاهده کرد. در طراحی سایت نیز کاربران می توانند به خوبی با این نوع فضاها ارتباط برقرار کنند.
رنگ بندی در طراحی سایت مینیمال

وقتی از مینیمالیسم در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 
صحبت می کنیم، ذهن ها به سراغ یک طراحی سایت سیاه و سفید و بدونهیچ رنگ بندی خاصی می رود. اما در واقع مفهوم مینیمالیسم در طراحی سایت، فقدان یا به کار نگرفتن رنگ ها نیست. اما مطمئناً در طراحی مینیمال باید هوشمندانه تر از پالت های رنگی استفاده کرد.
در طراحی مینیمال استفاده از رنگ های بخصوصمهم نیست، بلکه اصل چگونگی استفاده از پالت های رنگی است که اهمیت دارد.
در یک طراحی مینیمال، رنگ پس زمینه واستفاده از پالت رنگی بخصوص، محدوده توجه بیننده را جلب می کند و اگر از رنگ ها به صورت اصولی مورد استفاده قرار گیرد (بطوریکه چشم کاربران را اذیت نکند) می توان در یک مدت کوتاه اطلاعات را درون ذهن مخاطب جاسازی کرد.
استفاده از چگونگی و ترکیب رنگ ها در طراحیسایت می تواند نقش بزرگی در جلب توجه کاربران و برانگیختن احساسات آنها داشته باشد.
اما شاید در بیشتر طرح های مینیمال وب سایتها به صورت مشابه ای از رنگ های سفید ، مشکی یا خاکستری روشن در پس زمینه سایت استفاده شود و کمتر می توان در اینگونه طرح ها ، عناصر و اجزاء زیاد را مشاهده کرد.
بله شاید طرح های سیاه و سفید و خاکستری ازرنگ های پر جنب و جوش در طرح های مینیمال بیشتر استفاده شود ، اما نباید خیلی هم روی طیف خاصی از رنگها تعصب نشان داد و می توان به صورت مفیدی از رنگ ها در بخش های مختلفی مثل فونت ها ، آرم و لوگو ، آیکون ها و دیگر عناصر موجود در صفحه استفاده کرد.
تایپوگرافی

خب از بکارگیری رنگ ها که بگذریم به استفادهاز فونت ها می رسیم. اولین چیزی که همیشه در یک صفحه وب در چشم کاربران خودنمایی می کند ، فونت ها و نحوه بکارگیری تایپوگرافی سرفصل ها و عنوان های مطالب و آرم و لوگو است.
بکارگیری مجموعه ای از فونت ها در طراحیسایت جزء جداناپذیر کار طراح است. با وجود سرویس های خوبی مثل Google fonts API می توان به راحتی فونت های سفارشی نیز برای خود ساخت.
تایپوگرافی یا به نوعی نحوه استفاده جذاب ازفونت ها به عنوان ابزاری قدرتمند برای انتقال اطلاعات و ساختار کلی سایت به کاربران است و یک طراح مینیمال وب سایت به خوبی می داند که چگونه و در چه مکان هایی باید از فونت های سفارشی خود استفاده کند.
استفاده از فضای سفید در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 
مینیمالیسم

یکی از اصول پایه و مهم ترین قوانین طراحیمینیمال ، استفاده از فضای منفی یا سفید در طراحی وب سایت است. منظور از فضای سفید را می توانید در این پست مشاهده کنید کهبه خوبی در مورد معنی و مفهوم و بکارگیری فضای سفید در طراحی صحبت کرده است.
اما چیزی که در طراحی مینیمال در وهله اولخودنمایی میی کند ، همین استفاده 60 تا 70 درصدی از فضای سفید برای تمرکز دادن بیشتر بر روی قسمت های اصلی مثل آرم و لوگو ، نوشته ها و مطالب و رنگ بندی کلی آنهاست و منظور از این کار اینست که به نوعی سادگی را در صفحه وب پیاده کنند تا توجه بیشتر کاربران بر روی یک منطقه خاص درگیر شود.
علاوه بر این استفاده از فضای سفید هم جزئیجدایی نشده از طراحی وب سایت بوده و به نوعی فضای خالی می تواند به چشم و مغز کاربر استراحت و آرامش خوبی برای مطالعه و توجه بر روی صفحات وب را بدهد.
حفظ تعادل و توازن

با تمام بحث هایی که در مورد بکارگیری رنگهای محدود و بخصوص ، فونت ها و استفاده از فضای سفید و پرهیز از بکارگیری بیش از حد از عناصر گرافیکی شد ، شاید این نکته در ذهن شما شکل بگیرد که در طراحی مینیمال ، تصاویر به عنوان دشمن شناخته و مشکل ساز شود.
اما مطمئنا اینگونه نیست و استفاده ازتصاویر در بیشتر اوقات از بکارگیری کلمات مفیدتر خواهد بود. افزایش در فضای سفید و استفاده از پالت رنگی ساده می تواند بهترین فرصت برای در کانون قرار دادن توجه کاربران به وسیله بکارگیری تصاویر باشد.
اما این نکته را فراموش نکنید که هنگام قراردادن عکس، تصاویر یا عناصر گرافیکی ، حتما تعادل ( Balance ) وتوازن را در صفحات سایت خود رعایت کنید. پیش از استفاده از تصاویر باید مطمئن شوید که آنها مرتبط با محتوای صفحه شما هستند . سعی کنید تنها در جای درست از تصاویر استفاده کنید.
اگر اهل مطالعه اینفوگرافیک ها باشید، اینمطلب را درک کرده اید که استفاده از تصاویر به اندازه هزار کلمه معنی را در خود نهفته دارد و ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است. برای مثال می توانید از نمودارها و جداول تصویری برای نمایش اطلاعات بخصوص خود در طراحی مینیمال استفاده کرده و فقط چند پاراگراف در مورد آنها توضیح دهید.
نتیجه گیری

اگر بخواهیم در نتیجه این بحث در یک جمله درمورد مینیمالیسم صحبت کنیم، طراحی مینیمال در همه هنرها بر روی سادگی ، رنگ کمتر ، تایپوگرافی زیبا ، استفاده از فضای منفی ، تعادل و توازن ، اشکال و تصاویر ساده تمرکز کرده است و به راحتی در ذهن بیننده حک شده و به این زودی ها از یاد او بیرون نخواهد رفت!
اما در واقع تبدیل شدن به یک طراح مینیمالبه همین راحتی ها هم نیست و نیاز به تجربه ، دانش و آگاهی از قوانین آن دارد.
منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[/rtl]
۱۷-۸-۱۳۹۶ ۰۴:۵۸ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما   انجمن کتاب ایران   بازگشت به بالا   بازگشت به محتوا   بایگانی   پیوند سایتی RSS