ورود

نام کاربری:

رمز عبور:

یا عضو شوید

گذرواژه‌تان را فراموش کرده‌اید؟

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات: 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دنیای سوفی – یوستین گرودر
نویسنده پیام
admin
مدیر کل انجمن

مدیران کل
کتاب مورد علاقه: بشوی اوراق اگر همدرس مایی...
سپاس ها 1837
سپاس شده 1422 بار در 302 ارسال
ارسال: #1
دنیای سوفی – یوستین گرودر
[تصویر:  3028Donyaye-Sufi.jpg]

دنیای سوفی (به نروژی: Sofies verden)، یک رمان فلسفی اثر یوستین گردر نویسنده نروژی است که چاپ اول آن در سال ۱۹۹۱ میلادی در نروژ منتشر شد. این اثر داستانی است که تاریخ فلسفه را به زبان ساده برای نوجوانان تشریح می‌کند. این کتاب تاکنون به ۵۴ زبان برگردانده شده و علاوه بر نوجوانان، توجه بزرگ‌سالان را هم بخود جلب کرده‌است. از روی کتاب دنیای سوفی فیلم و بازی رایانه‌ای به همین نام ساخته شده‌است. این کتاب نخستین بار در سال ۱۳۷۴ خورشیدی توسط حسن کامشاد به فارسی ترجمه و در ایران منتشر شد. تاکنون دو ترجمه دیگر از این کتاب توسط مترجمانی به نام مهرداد بازیاری و کوروش صفوی به چاپ رسیده و برخی از ترجمه‌های آن بارها تجدید چاپ شده‌است.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
      دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

گر جلوه می نمایی و گر طعنه می زنی / ما نیستیم معتقد شیخ خود پسند!
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳-۱۱-۱۳۹۲ ۱۲:۳۹ عصر، توسط admin.)
۱۷-۴-۱۳۹۲ ۰۸:۳۲ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط parisazahedi ، Rasoul ، RHN ، Azar ، Mitra77 ، Niki ، baran ، قیصری ، m_reza ، ruhe-khoda ، فریماه ، ALI.M.R ، es_elmira ، tynt
مرضیه
مدیر بخش

مدیران بخش
کتاب مورد علاقه: -
سپاس ها 2037
سپاس شده 1138 بار در 189 ارسال
ارسال: #2
RE: هفته ی اول مرداد ماه ۹۲ / کتاب دنیای سوفی – یوستین گرودر
من این کتاب رو وقتی 15-14 ساله بودم خوندم.این اولین کتاب فلسفی ای بود که میخوندم بعد از اون فبسفه برام دوست داشتنی و زیبا شد .چیزی که با اون میشد دنیا رو جور دیگه ای دید با فلسفه دنیا خیلی بزرگتر اما متاسفانه خیلی پیچیده تره اما بعدها مطمئن شدم فلسفه رو نمیشه از دوستداران کتاب جدا کرد.
۲۶-۴-۱۳۹۲ ۰۹:۴۸ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Niki ، Rasoul ، ALI.M.R
Rasoul
سرپرست انجمن

مدیران ارشد
کتاب مورد علاقه: شاهنامه/جنایت و مکافات/شازده کوچولو
سپاس ها 3980
سپاس شده 1871 بار در 281 ارسال
ارسال: #3
کتاب  با سوال تو کیستی ؟ شروع می شود .
و در ادامه با سوال جهان چگونه به وجود آمد ؟
اینکه در مورد کیستی و چیستی خودمان و اطرافمان نگاه دقیق تری داشته باشیم، مطمئنا ایجاد اشتیاقی خواهد کرد برای خواندن این کتاب 600 صفحه ای یا گوش دادن به کتاب صوتی تقریبا  24 ساعتی.
۲۶-۴-۱۳۹۲ ۰۱:۳۲ عصر
 سپاس شده توسط Mahsa ، Niki ، Azar ، sinaesfahani ، Ermia ، ALI.M.R
hadis90
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: شازده کوچولو/دنیای سوفی
سپاس ها 0
سپاس شده 11 بار در 2 ارسال
ارسال: #4
من این کتاب رو عید امسال خوندم. بنظرم واقعا فوق العاده ست برای کسانی که میخواهند تازه از فلسفه سردربیارند. زبان کتاب بسیار شیوا و روان و مطالب پیوستگی کاملی دارند. بطوری که بعد از پایان کتاب واقعا حس میکنی وارد دنیای فلسفه شدی. فلسفه دید انسان رو به دنیا عمیق میکنه. واقعا تا حالا شده عمیقا به این سوال بیاندیشید که "تو کیستی؟" تا حالا شده تصور کنی تو این جهان یک ذره خییلی کوچیکی؟!
بسیار جذاب و هیجان انگیزه.
۲۶-۴-۱۳۹۲ ۰۳:۵۹ عصر
 سپاس شده توسط Niki ، Rasoul ، Azar ، قیصری ، goleyakh ، ALI.M.R
f_hamed
مدیر بازنشسته

مدیران بازنشسته
کتاب مورد علاقه: صد سال تنهایی کلیدر تاریخچه زمان
سپاس ها 4036
سپاس شده 6852 بار در 1271 ارسال
ارسال: #5
سالها پیش وقتی جوونتر بودم واسه پیدا کردن جواب سئوال دوم این کتاب راجع به پیدایش جهان، به جای فلسفه راهی کتاب های فیزیک شدم. هنوزم که هنوزه هضم نظریه بیگ بنگ Big Bang برام کار سختیه.امیدوارم با خوندن این کتاب و بحث هایی که در انجمن مطرح می شه بتونم راه جدیدی برای پی بردن به جواب این سئوال ها، پیدا کنم.
تو فصل اول کتاب یاد یک جمله از اینشتین افتادم که می گوید : من متقاعد شده ام که خداوند تاس بازی نمی کند!
امیدوارم بتونم در مورد این جمله هم کمی با دوستان صحبت کنم.
هنگام صرف شام انیشتین بر سر میز با تمسخر از نیلز بور پرسید ایا حقیقتا معتقید که خداوند واقعیت را نادیده گرفته و تاس می ریزد؟!! و این جمله مقدمه ای بر بزرگترین مناظره علمی قرن بود! انیشتین در جریان ان کنفرانس همواره سعی کرد مکانیک کوانتمی را زیر سوال ببرد اما موافق نشد.او معتقد بود اگر خدا مى خواست تاس بازى كند اين كار را به طور كامل انجام مى داد و در آن صورت ما ديگر مجبور نبوديم به دنبال قوانين طبيعت بگرديم، چرا كه ديگر قانونى نمى توانست وجود داشته باشد!"

زین خلق پرشکایت گریان شدم ملول
آن‌های هوی و نعره مستانم آرزوست
۳۰-۴-۱۳۹۲ ۱۱:۲۹ صبح
 سپاس شده توسط Niki ، Rasoul ، Mitra77 ، m_reza ، قیصری ، goleyakh ، Maral Firouzi ، ALI.M.R
Rasoul
سرپرست انجمن

مدیران ارشد
سپاس ها 3980
ارسال: #6
پیشاپیش 1000 نفری شدن اعضای انجمن را شاد باش می گویم ، دور نیست این عدد با اعدادی بسیار بزرگتر تعویض گردد.

مشغول خواندن کتاب هستم و بدنبال جواب سوالات زیادی که برایم پیش آورده است.
البته مدتی بود که سوالات پیرامون (( کیستی خود و چیستی جهان))  را  به زحمت از ذهن خود دور کرده بودم .
۳۱-۴-۱۳۹۲ ۰۵:۲۳ عصر
 سپاس شده توسط Niki ، f_hamed ، Ermia ، ALI.M.R
admin
مدیر کل انجمن

مدیران کل
سپاس ها 1837
ارسال: #7
این کتاب جزو اولین کتاب های بود که من سال ها پیش در مورد فلسفه و برای حل بحران های مختلف فلسفی - عرفانی -دینیم خوندم (بحران هایی که کماکان با شدت و ضعف برقراران!). یوستین گرودر در این کتاب به خوبی و به زیبایی قدم به قدم مخاطبش رو  با تاریخ فلسفه و تاریخ فیلسوفان آشنا می کنه، کتابی که مثل یک فیلم زیبا نظریات فیلسوفان رو در کنار اتفاقات مختلفی که برای قهرمان کتاب «سوفی» میفته شرح و تطبیق میده. بیان تاریخ فلسفه به این شکل یعنی این که نویسنده ابتدا مخاطب رو در تگنای یک مساله فلسفی قرار بده بعد در خلال شرح و حل مساله نظریات یک فیلسوف یا فیلسوفان مختلف رو مطرح کنه، نوآوری جالبی بود که گرودر به خوبی اون رو در کتابش پیاده کرد البته چنین سبکی رو میشه با اندکی تفاوت در بعضی از کتاب های عرفانی خودمون هم ببینیم.

اون بخشی از این کتاب که برای من خیلی خیلی جالب بود، بخشی بود که گرودر «کانت» رو معرفی میکنه و مباحث «محدودیت های عقل بشر».  برای من «کانت» فیلسوفی بود که اجازه داد یک نفس راحت در وادی خطرناک فلسفه بکشم، فیلسوفی که در خانه ی عقل رو نمی بست ولی تاکید می کرد حواستون به «محدودیت های عقل» بشری هم باشه، و به تعبیر ملاصدرا جایی هم برای «نکته های عرشی» باز می کرد. در این کتاب (تا جایی که من به خاطر میارم) وقتی سوفی در گیر و دار حل تمام مسائل فلسفی با «عقل محض بشری» بود، گرودر، کانت و کتاب مشهورش «نقد عقل محض» یا «سنجش خرد ناب» و استدلال های کانتی رو مطرح می کنه و دوباره آرامش رو به کتاب که به دنبال حل همه ی مسائل با «عقل محض» بود بر می گردونه.

به نظر من این کتاب یکی از بهترین کتاب هایی هست که علاقه مندان به آشنایی با فلسفه می تونن بدون نیاز به یادگیری مباحث پیچیده ی «منطق» و «سفسطه ها» و درگیر شدن با اصطلاحات مغلق فلسفی، وارد وادی فسلفه بشن و از  این علمی که شاید به اندازه ی تاریخ بشریت قدمت داره بهره ببرن. مهمترین نقطه ی قوت کتاب به نظر من نوع بیان نظریات فیلسوفان هست یعنی بیان تاریخ فلسفه و نظریات فیلسوفان در کنار اتفاقاتی که برای قهرمان داستان میفته و باز هم به نظر من مهمترین نقطه ی ضعف کتاب اینه که فقط به فلسفه و فیلسوفان غرب توجه کرده  و غافل و از دستاوردهای فلسفی شرق مخصوصا فلسفه هند و چین بوده، جای خالی «کنفسیوس» به خوبی در این کتاب مشهوده.

این نوسینده کتاب های دیگه ای با عنوان «اسرار فال ورق» و «دختر پرتقال» با سبکی مشابه کتاب دنیای سوفی داره که دوستان می تونن از لینک های زیر نسخه ی صوتیش رو دانلود کنن:

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱-۵-۱۳۹۲ ۰۳:۳۶ عصر، توسط admin.)
۱-۵-۱۳۹۲ ۰۳:۳۳ عصر
 سپاس شده توسط tannaz ، Rasoul ، f_hamed ، Mitra77 ، Niki ، قیصری ، ruhe-khoda ، ALI.M.R
admin
مدیر کل انجمن

مدیران کل
سپاس ها 1837
ارسال: #8
(۳۰-۴-۱۳۹۲ ۱۱:۲۹ صبح)f_hamed نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سالها پیش وقتی جوونتر بودم واسه پیدا کردن جواب سئوال دوم این کتاب راجع به پیدایش جهان، به جای فلسفه راهی کتاب های فیزیک شدم. هنوزم که هنوزه هضم نظریه بیگ بنگ Big Bang برام کار سختیه.امیدوارم با خوندن این کتاب و بحث هایی که در انجمن مطرح می شه بتونم راه جدیدی برای پی بردن به جواب این سئوال ها، پیدا کنم.
تو فصل اول کتاب یاد یک جمله از اینشتین افتادم که می گوید : من متقاعد شده ام که خداوند تاس بازی نمی کند!
امیدوارم بتونم در مورد این جمله هم کمی با دوستان صحبت کنم.
هنگام صرف شام انیشتین بر سر میز با تمسخر از نیلز بور پرسید ایا حقیقتا معتقید که خداوند واقعیت را نادیده گرفته و تاس می ریزد؟!! و این جمله مقدمه ای بر بزرگترین مناظره علمی قرن بود! انیشتین در جریان ان کنفرانس همواره سعی کرد مکانیک کوانتمی را زیر سوال ببرد اما موافق نشد.او معتقد بود اگر خدا مى خواست تاس بازى كند اين كار را به طور كامل انجام مى داد و در آن صورت ما ديگر مجبور نبوديم به دنبال قوانين طبيعت بگرديم، چرا كه ديگر قانونى نمى توانست وجود داشته باشد!"

جناب حامد، این که خداوند «تاس میریزه با نه» حقیقتا یکی از مباحث پیچیده و بغرنج این قرن هست، مباحثی که می تونه نتایج متناقض ولی درستی داشته باشه و شاید هم باید بیشتر منتظر دستاورد های علمی در این مورد بمونیم!  یادم هست در دوره کارشناسی و در سر درس «فیزیک مدرن» خیلی در مورد این مقوله با همکلاسی ها و استادمون بحث می کردیم.

در مورد حکایت «تاس ریختن خداوند» میشه گفت اولا در فیزیک کوانتومی بر اساس «اصل عدم قطعیت» هایزنبرگ نمیشه به طور دقیق مکان و سرعت الکترون یا هر ذره ی دیگه ای رو به طور همزمان تعیین کرد ولی از طرف دیگه میشه تابع «احتمالات» حرکت اون رو  تعیین کرد، نتیجه این میشه که نمیشه گفت یک ذره الان دقیقا کجاست ولی میشه گفت با چه احتمالی الان می تونه کجا باشه، با این حساب خداوند تاس میریزه ولی تاس رو یه جوری میریزه که احتمال دیده شده نتایج مختلف منطبق بر قوانین فیزیکی جهان باشه!! بحث متناقض و بسیار شیرینه.

۱-۵-۱۳۹۲ ۰۴:۴۷ عصر
 سپاس شده توسط f_hamed ، Rasoul ، myabin ، RHN ، قیصری ، ALI.M.R
Mitra77
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: شکونتلا
سپاس ها 6
سپاس شده 16 بار در 4 ارسال
ارسال: #9
کتای بسیار زیبا و پند آموز دنیای سوفی .

بیایید برای یک بار هم که شده به دنیای سوفی وارد شویم و باور کنیم هر آنچه در اطرافمان می گذرد زاده خیال نویسنده است . ولی واقعا این ذهن نویسنده متعلق به کیست ؟ آیا خداست که برای ما می نویسد ؟ ولی اگر خدا می نویسد چرا یکی در کاخ است و دیگری در خیابان گدایی می کند ؟ یکی در سلامت کامل و دیگری بیمار است؟
 خدایی که این همه ظریف و زیبا کاینات را برای ما آفریده مگر می شود از یک طرف بخشنده و مهربان باشد و از طرفی ظالم و ستمکار پس این نظریه مردود است .
پس براستی دنیای ما زاییده ذهن چه کسی است ؟
پس شاید زاییده ذهن خودمان . ما آن طوری زندگی می کنیم که از قبل آنرا جذب می کنیم و در ذهن می پرورانیم . ما همان محصولی را درو می کنیم که می کاریم.
به عبارتی ببخش تا بخشیده شوی . بده تا به دست آوری .
شاید آن گدای خیابان نشین در جهنم به دست آمده از دنیای دیگری زندگی می کند و آن غنی کاخ نشین در بهشت به دست آمده از دنیای دیگری باشد .
راستی اگر این طور باشد که هر چه بکاریم درو می کنیم چقدر خوب می شد به افکارمان یاد میدادیم عشق جاری کنند و به اعمالمان یاد می دادیم از هر بدی پرهیز کنند تا عشق دریافت کنیم و خیرات نسیبمان شود.
 راستی اگر این طور باشد پس از ماست که بر ماست . شما چی فکر می کنین؟
همه شما را دوست دارم و در این دنیای جدید برایتان آرزوی بهترین ها را دارم .
۱-۵-۱۳۹۲ ۰۷:۳۷ عصر
 سپاس شده توسط admin ، Rasoul ، myabin ، Niki ، قیصری ، ALI.M.R
shin ta jim
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: شاهزاده کوچولو نمایشنامه های شکسپیر
سپاس ها 3
سپاس شده 53 بار در 12 ارسال
ارسال: #10
سلام

من حدود چند ماه پیش نسخه صوتی این کتاب را گوش کردم و واقعاْ لذت بردم. بعدها شنیدم  این کتاب در یکی از مدارس تهران که مختص رشته علوم انسانی است در کلاس های تابستانی تدریس میشود. خیلی خوشحال شدم ای کاش برای تمام مطالب درسی منبعی به این شیرینی بود تا درس خواندن و کسب علم برای دبیرستانی ها عذاب آور نشود.
۱-۵-۱۳۹۲ ۰۹:۵۸ عصر
 سپاس شده توسط f_hamed ، admin ، Rasoul ، Niki ، RHN ، ALI.M.R
ashes
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: پدر پولدار و پدر فقیر من ، موشها و آدم ها ، ما الاغ ها ! ، ورونیکا تصمیم میگیرد بمیرد
سپاس ها 5
سپاس شده 17 بار در 6 ارسال
ارسال: #11
با سلام 
من فیل پی دی اف را دالود کردم ولی خالی از متن و نوشته باز میشود 
اگر ممکن هست راهمایی بفرمایید . 
با نشکر 
ببخشید که جای نامناسبی این پیغام را دادم . ولی با وجود پیغام در سایت دانلود جوابی نگرفتم .
۲-۵-۱۳۹۲ ۰۵:۳۹ صبح
 سپاس شده توسط ALI.M.R
f_hamed
مدیر بازنشسته

مدیران بازنشسته
سپاس ها 4036
ارسال: #12
سلام بر دوست عزیزمان Ashesمن نسخه PDF کتاب رو از سایت readbook گرفتم و مشکلی نداره. احتمالا در موقع دانلود به مشکل خوردید. یک بار دیگه امتحان کنید اگر نشد یک پیام خصوصی برای من بگذارید.

۲-۵-۱۳۹۲ ۰۷:۲۹ صبح
 سپاس شده توسط admin ، ALI.M.R
zahra j
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: روانشناسی عزت نفس/sky is the limit/اٍثار همینگوی/
سپاس ها 0
سپاس شده 14 بار در 3 ارسال
ارسال: #13
(۱-۵-۱۳۹۲ ۰۷:۳۷ عصر)Mitra77 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بیایید برای یک بار هم که شده به دنیای سوفی وارد شویم و باور کنیم هر آنچه در اطرافمان می گذرد زاده خیال نویسنده است . ولی واقعا این ذهن نویسنده متعلق به کیست ؟ آیا خداست که برای ما می نویسد ؟ ولی اگر خدا می نویسد چرا یکی در کاخ است و دیگری در خیابان گدایی می کند ؟ یکی در سلامت کامل و دیگری بیمار است؟
 خدایی که این همه ظریف و زیبا کاینات را برای ما آفریده مگر می شود از یک طرف بخشنده و مهربان باشد و از طرفی ظالم و ستمکار پس این نظریه مردود است .
پس شاید زاییده ذهن خودمان . ما آن طوری زندگی می کنیم که از قبل آنرا جذب می کنیم و در ذهن می پرورانیم . ما همان محصولی را درو می کنیم که می کاریم.
شاید آن گدای خیابان نشین در جهنم به دست آمده از دنیای دیگری زندگی می کند و آن غنی کاخ نشین در بهشت به دست آمده از دنیای دیگری باشد .
راستی اگر این طور باشد که هر چه بکاریم درو می کنیم چقدر خوب می شد به افکارمان یاد میدادیم عشق جاری کنند و به اعمالمان یاد می دادیم از هر بدی پرهیز کنند تا عشق دریافت کنیم و خیرات نسیبمان شود.

------------------
فکر میکنم این جمله ی میترای عزیز " شاید آن گدای خیابان نشین در جهنم به دست آمده از دنیای دیگری زندگی می کند و آن غنی کاخ نشین در بهشت به دست آمده از دنیای دیگری باشد ." حاکی از اعتقاد به قانونی به نام قانون "تناسخ" باشه  که نظریه ی بسیار جالبیه.
اگه بشه تو این تالار کتابایی در این زمینه هم به عنوان کتاب هفته خونده بشه فکر میکنم خیلی به رسیدن به پاسخ سوالاتمون در مورد جهان و قوانینش کمک کنه.
۲-۵-۱۳۹۲ ۱۱:۳۴ صبح
 سپاس شده توسط Rasoul ، myabin ، Mitra77 ، admin ، قیصری ، ALI.M.R
myabin
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: ...
سپاس ها 45
سپاس شده 19 بار در 5 ارسال
ارسال: #14
(۲-۵-۱۳۹۲ ۱۱:۳۴ صبح)zahra jسلاممن هم این بحث تناسخ رو دوست دارم و میتونم به جرات بگم تنها اندیشه ای که تونست به سوالاتم جواب قانع کننده بده و قابل اطمینان باشه همین موضوع بود .البته تا الان ....مخصوصا کتابهای آقای مایکل نیوتن مثل "سفر روح " به علاقه مندان توصیه میکنم بارها چاپ شده .. نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱-۵-۱۳۹۲ ۰۷:۳۷ عصر)Mitra77 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

------------------
فکر میکنم این جمله ی میترای عزیز " شاید آن گدای خیابان نشین در جهنم به دست آمده از دنیای دیگری زندگی می کند و آن غنی کاخ نشین در بهشت به دست آمده از دنیای دیگری باشد ." حاکی از اعتقاد به قانونی به نام قانون "تناسخ" باشه  که نظریه ی بسیار جالبیه.
اگه بشه تو این تالار کتابایی در این زمینه هم به عنوان کتاب هفته خونده بشه فکر میکنم خیلی به رسیدن به پاسخ سوالاتمون در مورد جهان و قوانینش کمک کنه.

در ما یک چیز کم بود و در زندگی یک چیز کج بود بین ما و زندگی یک چیز گنگ بود ما یا دیر آمدیم یا زود هر چه بود بی موقع آمدیم.

***کلیدر***
۲-۵-۱۳۹۲ ۰۳:۲۲ عصر
 سپاس شده توسط Mitra77 ، Niki ، Rasoul ، admin ، قیصری ، ALI.M.R
zahra j
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: روانشناسی عزت نفس/sky is the limit/اٍثار همینگوی/
سپاس ها 0
ارسال: #15
ممنون myabin عزیز به خاطر کتابی که معرفی کردی.در اولین فرصت میخونم و امیدوارم بشه به عنوان کتاب هفته در موردش بحث کرد.
۲-۵-۱۳۹۲ ۱۱:۱۸ عصر
 سپاس شده توسط Rasoul ، admin ، Niki ، myabin ، ALI.M.R
shokoofeh323
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: غرور و تعصب شازده کوچولو دیدن دختر صد در صد دلخواه در صبح زیبای ماه آوریل چند نامه به شاعری جوان جین ایر عادت می کنیم هزار خورشید درخشان
سپاس ها 2
ارسال: #16
12-13 ساله بودم که این کتابُ خوندم...
برای آشنا کردن آدم با فلسفه به خصوص برای کسی که تازه شروع کرده خیلی عالیه. و ساده و قابل فهم هم هست.
بر خلاف یه سری کتابهای دیگه ی فلسفه که خوندنش سخته و پیش بردنش، این کتاب چون معماگونه و هیجان انگیز بود ذهن منو دنبال خودش می کشید.

ولی آخر کتاب برام یه شوک بود. تو اون سن برام درک و باور این که ما بازیچه هایی از یه قدرت بزرگتر هستیم که کارهای ما تصمیمات اونه و یه عروسک خیمه شب بازی ایم، خیلی سنگین و غم انگیز بود. طوری که کم مونده بود به یوستین گوردر فحش بدم!
اما در کل خیلی یاد گرفتم از این کتاب.
۳-۵-۱۳۹۲ ۱۲:۳۳ عصر
 سپاس شده توسط admin ، Rasoul ، Niki ، ALI.M.R
koohsar62
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: من او
سپاس ها 0
سپاس شده 4 بار در 1 ارسال
ارسال: #17
من تازه شروع به خوندن این کتاب کردم البته نسخه صوتیش رو در واقع باید بگم شروع به گوش کردنش کردم اما داستان از همون شروع کشش داره و آدم رو علاقه مند به خوندن و ادامه دادن میکنه .
البته امیدوارم مثل دوستمون از گوش دادن به آخرش شوکه نشم Smile
۴-۵-۱۳۹۲ ۰۲:۵۷ عصر
 سپاس شده توسط Rasoul ، admin ، Niki ، ALI.M.R
aylin
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: هبوط
سپاس ها 0
سپاس شده 4 بار در 1 ارسال
ارسال: #18
من کاربر جدید هستم

لطفا و خواهشا زمان خواندن و بحث در مورد کتاب ها را بیشتر کنید. بجای یک هفته دو هفته وقت دهید لطفا. تا هم دقیق تر بخوانیم و هم وقت بشه   کلا بخوانیم.

از این که این فرصت را به ما میدهید که در مورد کتابها بحث کنیم بسیار از شما ممنونم
۴-۵-۱۳۹۲ ۱۰:۳۵ عصر
amour1385
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: همه کتابهایی که بدون تعصب نوشته شدند
سپاس ها 0
سپاس شده 11 بار در 3 ارسال
ارسال: #19
اول باید بگم که  من این کتاب رو نخوندم ،اما یک چیز رو در جواب  دوستان به صورت کلی میتونم بگم ،اینکه واقعا اگر تضادی مخصوصا بین فقیر و غنی وجود داره،صرفا خواست انسانهاست،و چون مجموعه وار زندگی میکنیم بعضا آتش رفتارهای نابخردانه بقیه گرفتار انسانهای درستکار هم میشه و اونها رنج میبرند،کما اینکه تاریخ پر از این قبیل مثالهاست،برای نمونه فرض کنید همه ملتها تصمیم بگیرند بودجه تسلیحات نظامی رو صرف عموم مردم کنند،چه تغییر شگرفی صورت میگیره؟و میبینیم که خود فقرا دخیل در اینگونه بودن نیز هستند،خدا در قرآن صراحتا تاکید میکنه که مت هیچ امتی رو تغییر نمیدیم مگر اینکه خودشون بخوان،پیشنهاد میکنم تاریخ ژاپن رو هرچند گذرا مطالعه کنید و ببینید که این مردم چندین و چند بار در طول تاریخ با جدیت بهترینها رو بدست آوردند،واقعا از ماست که بر ماست،و اینکه در وهله اول مهم نیست که چه کتابی میخونیم یا چه نظری میشنویم،مهم اینکه به واقع و حقیقتا دانسته ها و آموخته های پیشین ما در قضاوت ما نسبت اطلاعات جدیدی که به ما میرسه تاثیر نگذاره،که اگر به این گوهر کسی برسه مسلما از همون لحظه رنج جهالت اطرافش رو حس میکنه
انشالله خرد ما به این نعمت دست پیدا کنه
ممنون
۵-۵-۱۳۹۲ ۰۲:۳۱ صبح
m_reza
قیصر

مدیران ارشد
کتاب مورد علاقه: قصه های مجید اتاق - اما داناهیو مداد نجار - مانوئل ریباس
سپاس ها 959
سپاس شده 1506 بار در 223 ارسال
ارسال: #20
یوستین گردر نشان داده است یکی از برترین نویسندگانی است که میتواند فلسفه را با لحنی داستان پردازانه بیان کند.با اینکه هدف این کتاب همانطور که پشت جلد آن نوشته شده است برای بیان فلسفه و تدریس آن برای دانشجویان بوده است ولی با مهارتی خاص رمان بودن آن در تمامی داستان ثابت است.
در بخش هایی از آن که با نامه در حال توضیح دادن فلسفه برای سوفی است متن کتاب کاملا درسی می شود این درحالی است که نویسنده با هشیاری کامل قبل از اینکه احساس خستگی کند روال کتاب را با طرفندی خاص تغییر میدهد
مثلا می گوید " سوفی کمرش درد گرفت چون برای خواندن نامه روی سینه روی تخت افتاده بود و مشغول خواندن شد" و یا جایی میگوید " نگران نباش سوفی الان برات یه مثال دیگه هم میزنم تا بهتر متوجه بشی".
همچنین این کتاب دارای توصیفاتی بسیار بجا و زیبا میباشد.
برای مثال با توصیفاتی که میکند حس مادرانه و دلهره و نگرانی مادر سوفی وقتی که فکر میکند دخترش عاشق و یا دیوانه شده است کاملا به مخاطب خود انتقال داده می شود.
به شخصه حسی در مطالعه ی این کتاب داشتم که معلم فلسفه در واقع خود سرگرد است. در ابتدای داستان و تا نیمه های آن که شباهت بسیار فراوان اسم این امر را موجب می شود و آنجایی که سوفی و دوستش به کلبه ی سرگرد میروند نامه هایی که برای هیلده نوشته شده است و کیف هیلده آنجا چکار میکند مجددا خواننده را به این فکر می اندازد.
یا مثلا این را هم میتوان گفت که چه کسی بجز پدر هیلده میتواند لوازم او را بردارد و بجای دیگر انتقال دهد. در آنجا که سوفی فیلم ویدئویی را برای مادرش میگذارد تا به او نشان دهد معلم فلسفه او کیست و مادر میگوید او همان سرگردی است که قبلا در کلبه ی سرگرد زندگی میکرد خواننده شک به یقین میکند که این معلم فلسفه همان سرگردی است که دارد با سوفی ماروپله بازی میکند.
نویسنده در این کتاب بصورت کاملا زیبا بیان کرده است ما در زندگی روزمره ی خود با فلسفه سر وکار داریم. در تدریس هایش به سوفی "فلسفه در زندگی روزمره (از سقراط تا ارسطو)،فلسفه در پزشکی(بقراط)،فلسفه در ریاضیات(دکارت)، فلسفه در فیزیک(گالیله و تیوتن)"را نیز به ما درس میدهد.
فضا سازی در کل رمان به گونه ای است کهخواننده میتواند خود را به عنوان یک شخص سوم ،شاهد این داستان ببیند.و این موضوع میتواند در دید بعضی افراد تکراری بودن روال داستان را گویا باشد که نویسنده با وارد کردن شخصیت هیلده از بخش بارکلی در روال اصلی داستان به گونه ای کاملا متفاوت داستان را ادامه می دهد و در واقع وظیفه ی شخص سوم به هیلده واگذار شده است.
تحلیل بخش های آخری داستان به عهده ی خوانندگان است تا با دید شخصی خود به آن بنگرند.
البته لازم به ذکر است ترجمه در القای شخصیت پردازی و فضا سازی و دیگر موارد به خوانند موثر است و میتوان به جرئت بگویم هیچ یک از 3 ترجمه ای که برای دنیای سوفی شده است به کیفیت و قدرت ترجمه ی حسن کامشاد نیست.

[تصویر:  71914804527940686378.jpg]
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۵-۱۳۹۲ ۰۲:۴۹ عصر، توسط m_reza.)
۶-۵-۱۳۹۲ ۰۲:۴۵ عصر
 سپاس شده توسط Rasoul ، f_hamed ، admin ، Niki ، قیصری ، ruhe-khoda ، ALI.M.R
rezamn22
کاربر انجمن
*

عضو انجمن
کتاب مورد علاقه: عشق سالهای وبا
سپاس ها 0
سپاس شده 44 بار در 6 ارسال
ارسال: #21
یوستین گوردر نویسنده نیست.
او هنرمند است .
چون فقط یک هنرمند می تواند کتاب سنگین فلسفی را شیرین و خواندنی کند.
(خودم)
۶-۵-۱۳۹۲ ۱۱:۴۹ عصر
 سپاس شده توسط f_hamed ، Rasoul ، admin ، Niki ، قیصری ، ruhe-khoda ، ALI.M.R
f_hamed
مدیر بازنشسته

مدیران بازنشسته
سپاس ها 4036
ارسال: #22
[font='B Yekan', Arial, Helvetica, sans-serif]دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 عزیز[/font]

[font='B Yekan', Arial, Helvetica, sans-serif]با نظرت کاملا موافقم. بیان مبانی فلسفه آن هم به زبانی ساده و همراه کردن آن با داستانی که خواننده را به دنبال خود می برد و جذابیت یک رمان را به آن می دهد کاری بسیار بزرگ است.[/font]

۷-۵-۱۳۹۲ ۰۷:۴۶ صبح
 سپاس شده توسط Rasoul ، admin ، ALI.M.R
Rasoul
سرپرست انجمن

مدیران ارشد
سپاس ها 3980
ارسال: #23
یکی از مطالب جالبی که سوفی بیان میکنه اینه که طرح سوالات مختلف پیرامون خلقت موجودات و یا پیگیری ریشه خلقت فقط برای طرح سوال اساسی
اینکه آیا چیزی از عدم می تواند به وجود آید یا خیر (وجود خدا) وقفه ایجاد می کند . 

دقیقا به خاطر دارم که  تمامی بحث های مربوط به کیستی خود و چیستی اطراف چه در زمان تحصیل چه در اجتماع ، دیر یا زود به همین لغت می رسید : خدا
۷-۵-۱۳۹۲ ۰۸:۴۰ صبح
 سپاس شده توسط admin ، Niki ، قیصری ، Ermia ، ALI.M.R
anahita68
کاربر ارشد
**

کاربر ارشد
کتاب مورد علاقه: زنگ ها برای که به صدا در می ایند ارنست همینگوی
سپاس ها 101
سپاس شده 51 بار در 18 ارسال
ارسال: #24
کتابی بسیار عالی برای اینکه حداقل  اندکی متوجه زیستن خودمون وخیلی مسائلی ک برامون عادی شدن بشیم بااینکه سوالات ب اصطلاح فلسفی ما  پاسخی پیدا نمی کنه اما به قول خود نویسنده در صفحه 24  (بررسی اعتقادات دیگران کمک می کند تا در زندگی دید خود را سرو سامان بخشیم)من هنوز نتونستم کتابو کامل بخونم
۷-۵-۱۳۹۲ ۰۵:۴۱ عصر
 سپاس شده توسط Niki ، Rasoul ، ruhe-khoda ، ALI.M.R
m_reza
قیصر

مدیران ارشد
کتاب مورد علاقه: قصه های مجید اتاق - اما داناهیو مداد نجار - مانوئل ریباس
سپاس ها 959
سپاس شده 1506 بار در 223 ارسال
ارسال: #25
در کتاب یوسیتین گردر فقط سوالاتی که در کتاب مستقما پرسیده می شود وجود ندارد بلکه با هنرمندی تمام سوالاتی برای خواننده به وجود می آورد و خواننده را مجبور می کند قبل از آنکه در کتاب به جواب برسد خود جوابی برای آن پیدا کند.
برای خودم سوالاتی مانند:
مثلا در ابتدای کار که خواندن داستان را شروع می کنید برایتان این سوال بوجود می آید که چه کسی با چه سنی و با چه هدفی برای سوفی نامه می فرستد.
ویا معمایی با یک جمله به ذهن خواننده راه میدهد"سوفی تازه متوجه شباهت اسم آلبرت کناگ و آلبرتو کناکس میشود" در ذهن مخاطب این سوال به وجود می آید آیا رابطه ای میان این دو نفر وجود دارد؟
یا با پرسش سوفی از مادرش درمورد اینکه چرا پدر هیچ وقت در خانه نیست و آیا پای مرد دیگری در کار است. این سوال برای خواننده بوجود می آید که با توجه به اتفاقات گذشته در روند داستان و اینکه هیلده و سوفی کاملا همسن هستند ، نکند نام واقعی سوفی هیلده است و پدر او نیز همین معلم فلسفه است. 
ولی نویسنده با طرفند های خاص خود و همانگونه که قبلا دوستان گفتند با هنرمندی خاص خود به این پرسش هایی که در ذهن نویسنده بوجو آورده است جواب میدهد.
در ضمن ویژگی جالب نوشته ی دنیای سوفی معرفی کتاب آن است. وقتی کتاب دنیای سوفی را خواندم تشویق به خواندن تمامی کتابهایی شدم که اسمشان داخل کتاب بود مثل جنایت و مکافات داستایوفسکی. در دنیای سوفی شیوه ی معرفی کتاب هم فلسفی است که میتواند مخاطب را توجیه کند تا 26000 تومن بالای جنایت و مکافات پول بدهد.

[تصویر:  71914804527940686378.jpg]
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۷-۵-۱۳۹۲ ۰۵:۵۵ عصر، توسط m_reza.)
۷-۵-۱۳۹۲ ۰۵:۴۳ عصر
 سپاس شده توسط Niki ، f_hamed ، Rasoul ، قیصری ، ruhe-khoda ، ALI.M.R

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما   انجمن کتاب ایران   بازگشت به بالا   بازگشت به محتوا   بایگانی   پیوند سایتی RSS